Wel bellen, niet swipen Zo hoog wordt de toeslag voor kinderopvang Man in de vriezer, geld naar zijn vrouw Methanol in Filipijnse kokosnootwijn Noordzee veel minder vervuild door olie 3 Dat maakt de stap om je op oude jaarsavond terug te trekken nog groter. Toch is het volgens Derks geen slecht idee om oud en nieuw eens alleen te vieren - of vaker, als het bevalt. „Steeds meer mensen zijn op zoek naar rust in zichzelf. Dat zie je bijvoorbeeld aan de toename van het aantal retraites en yogaweekends. Kiezen voor een 'eenzame' oude jaarsavond valt in dezelfde categorie. Je geeft jezelf de kans om eens naar binnen te keren, in plaats van je bezig te houden met de buitenwereld en de verwachtingen van anderen. Het wordt een kleine time-out, en dat is voor iedereen goed op zijn tijd.'' Rebels zijn voelt goed DO'S DON'TS Eenzaam onder de mensen Een gevoel van stress en eenzaam heid met oud en nieuw herken ik wel - maar dan jmst als ik onder de men sen ben. Oudejaarsavond is bij uit stek een moment waarop het pijnlijk duidelijk kan worden dat je niet aan het ideale plaatje voldoet. Waar an deren van de tradities lijken te genie ten, word ik er ongemakkelijk van. Gespannen zelfs. Het is me allemaal te geforceerd, te opgelegd. Bovendien ben ik een slechte feestganger. Alco hol, oliebollen, vuurwerk, het aftel len en goede voornemens: het is alle maal niet aan mij besteed. Toch had ik jarenlang het gevoel dat ik hoe dan ook iets moest onder nemen met oud en nieuw. Alsof je niet alleen 'mag' zijn op die avond. Maar wie zegt dat eigenlijk? ,,Er rust zeker een taboe op'', zegt Derks. ,,Mensen vinden het fijn om bij een groep te horen. We hebben allemaal een diepgewortelde, primitieve angst voor uitsluiting. Die stamt uit vroe ger tijden, toen we een groep nodig hadden om te overleven.'' Daarnaast geeft een rijk sociaal leven status. Als je alleen bent, kunnen mensen dat als zielig bestempelen. ,,Alleen zijn voelt als falen'', zegt Van Ingen. ,,Zelfs als we feitelijk liever alleen zijn dan dat we de massa volgen.'' Misschien voelt het egoïstisch om voor jezelf te kiezen en je sociale verplichtingen af te zeggen. Is dat terecht? ,,Nee'', zegt psycholoog Derks stellig. ,,Dat is de stem van je innerlijke criticus. Die vertelt je negatieve dingen over jezelf. Maar alleen kunnen zijn in harmonie en daarbij rust ervaren, is verre van ego ïstisch. Laat die negatieve gedachten los.'' Volgens socioloog Van Ingen hoeft zo'n avond ook helemaal niet nega tief of eenzaam te zijn. ,,Als je het verwachtingspatroon bij jezelf door breekt, verbreek je ook de traditie dat je per se samen moet zijn.'' Twee jaar geleden was Van Ingen zelf alleen met oud en nieuw, nadat zijn kinderen om half acht naar bed waren gegaan. ,,Het had wel iets om niet mee te gaan in de meute met die verplichte gezelligheid.'' En dat is precies zoals ik het zelf ervaar. Het voelt bijna een beetje rebels, wanneer ik mezelf op oude jaarsavond op de bank nestel terwijl de halve wereld zich in feestkleding hijst om de kou in te gaan. Ik krijg precies wat ik verwacht: een ont spannen, stressvrij oud en nieuw. Wat mij betreft het perfecte begin van een gelukkig nieuwjaar. Handig om te weten Wil je niet weten Leuk om te weten Noodzakelijk om te weten GO ZATERDAG 28 DECEMBER 2019 „Behandel jezelf zoals je je beste vriend zou behandelen'', zegt psycholoog Marleen Derks. ,,Doe wat je fijn vindt. Zet kaarsjes neer, zorg voor lekker eten en drinken, zet een film op. Als je het even moeilijk hebt, kun je iets op papier zetten om je gedachten te ordenen.'' „Laat sociaal media een avondje voor wat ze zijn'', luidt het advies van socioloog Erik van Ingen. ,,Ze kunnen het gevoel oproepen dat je van alles mist.'' ,,Bel met vrienden en familie'', zegt Derks. ,,Maar doe dat alleen als je daar behoefte aan hebt. Het belangrijkste is dat je trouw bent aan jezelf.'' „Herinner jezelf eraan dat het goed is dat je niet de massa volgt'', raadt Van Ingen thuisblijvers aan. ,,Dat het fijn is dat je morgen geen kater hebt en je geen geld hebt uitgege ven aan een feest dat toch tegenviel.'' Sofie Rozen- daal viert dinsdagavond een feestje op haar eigen, ver trouwde bank. FOTO FRANK DE ROO De kinderopvangtoeslag voor 2020 is vastgesteld op maximaal 8,17 euro per uur voor dagopvang (kinderen die nog niet naar de ba sisschool gaan). Voor buiten schoolse opvang voor school gaande kinderen is dat 7,02 euro. Voor gasthouderopvang ontvang je maximaal 6,27 euro per uur. De Amerikaanse Jeanne Souron- Mathers (75) heeft de overheid tien jaar lang bedot. Nadat de politie haar dood had aangetroffen, von den ze ook het stoffelijk overschot van haar man Paul in de vriezer. Door zijn dood niet te melden bleef ze zijn veteranenvergoeding - in totaal 177.000 dollar - ontvangen. Krijg je op vakantie op de Filipijnen een glas kokosnootwijn aangeboden, sla die dan af. Het is een traditionele traktatie in het land, maar wordt vaak illegaal gebrouwen. Afgelo pen weekend overleden acht mensen in het dorp Rizal na het drinken van de wijn. Hon derden anderen moesten naar het ziekenhuis. In de drank werden grote hoeveelheden van de stookvloeistof methanol aangetroffen. De olievervuiling in de Noordzee is tot een mini mum teruggebracht. Dat lezen onderzoekers af aan het verenkleed van dode zeekoeten die op de stranden aanspoelen. Tot eind vorige eeuw hadden vrijwel alle zeekoeten stookolie op hun veren. Nu is dat slechts een fractie. Daarmee is tien jaar eerder dan gepland een voornaam doel uit het Europese Ospar-verdrag voor de bescherming van het zeemilieu behaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 83