16 Karlijn van Houwelingen - We zijn dommer, nerveuzer en minder sociaal geworden van de smartphone, ons nieuwe fantoomledemaat. SINGEL et voelt vreemd om zonder te betalen de winkel uit te lopen. Ik ben krap een minuut binnen geweest en wandel nu naar buiten met een broodje gegrilde groente. Aarze lend heb ik nog even om me heen gekeken toen ik het uit het koelvak pakte - mocht ik het echt gewoon in mijn tas stoppen? Hoefde ik niets te scannen, of aan te raken? En zouden de poortjes bij de uit gang dan wel open gaan? Ze gaan open, en probleemloos verlaat ik de Amazon Go-zaak aan 42nd street in New York. Amazon meent in de VS winkeltechnologie vervolmaakt te hebben. Dankzij je smartphone en een batterij senso ren en camera's kun je 'kassavrij' winkelen in 21 zaken in New York, San Francisco, Chicago en Seattle. Het concept groeit snel - in 2021 zouden drieduizend winkels ope rationeel moeten zijn. Zodra ik met mijn telefoon in check, weet Amazon wie ik ben ('Hello, Karlijn') en rekent het be drijf alles wat ik mee naar buiten neem automatisch af met de cre ditcard waarmee ik Amazon wel vaker betaald heb. Menselijk con tact is niet nodig. Bij Amazon Go is je smartphone een portemon nee en kassajuf ineen. Ook als je niet in de buurt van zo'n futuristische winkel woont, kan de smartphone fungeren als zo'n beetje alles. Bankfiliaal, ver koopadviseur, netwerkborrel, matchmaker in de liefde, encyclo pedie, postbode, entreekaart, stadsplattegrond, uitzendbureau, taxicentrale, slaapkamerspeeltj e. Nergens - zelfs niet in je eigen brein - is zo veel informatie over jou opgeslagen als in je telefoon. Hij weet meer van je dan je beste vrienden. Met wie je contact hebt en wanneer, wat je tegen hen zegt, waar je bent geweest, wat je koopt, hoe je vingerafdruk eruit ziet, welke intieme vragen je aan Google hebt gesteld, en welke no tities je voor jezelf opstelt. Wie zou zich niet naakt voelen, als ie mand zomaar door je berichten, notities en foto's scrolt? Je tele foon, dat bén je. We zijn cyborgs geworden - half mens, half machine, concludeert 'cyborgantropoloog' Amber Case, die onderzoek doet bij het Insti tute for the Future in Californië. Onze telefoons doen dingen voor ons die we vroeger zelf deden. Re kenen bijvoorbeeld. Of dingen onthouden - daarvoor hebben we nu onze telefoon, als een soort ex terne harde schijf bij ons brein. Sommige filosofen pleiten ervoor telefoons te behandelen als stoffe lijk overschot, dat verbrand of be graven moet worden. Je zou haast vergeten dat tien jaar geleden een Nokiaatje met druktoetsen nog heel gewoon was. Geen technologie werd zo snel omarmd door de mensheid als de slimme telefoon met aanraak- scherm. De eerste iPhone, toen nog niet zo heel erg smart, werd ontwikkeld in 2007. Binnen een decennium konden we niet meer zonder. Het effect, zeggen sociolo gen, is vergelijkbaar met de impact van de industriële revolutie, of de uitvinding van de drukpers. Vroeg in de jaren tien waren we nog hoopvol en optimistisch over de slimme telefoons die ons alle maal aan elkaar zouden verbinden - online commentaaroorlogen hadden we niet voorzien. Nu heeft de technologie zijn problemati sche puberteit bereikt, constateert Amber Case. ,,Op mobiele media- ZATERDAG 28 DECEMBER 2019 GO El karlijn.van.houwelingen@persgroep.net y @karlijnvanh Geniet, maar scrol met mate KARLIJN VAN HOUWELINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 72