Saskia Noort Knalvuurwerk, niet meer van deze tijd De smartphonejaren 2010-2020 Allemaal de straat op en samen een nitraatbom afsteken. Wat een 14 Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Vijn kleine hond Lola zit alweer zo'n twee we ken in het washok. Soms komt ze er eventjes uit, als de kust veilig lijkt en met veel lieve woordjes, aaien en afleiden met een bal, krijg ik haar het park in om een poep en een plas te doen. Steeds, net wanneer ze er plezier in heeft en een vro lijk huppeltje doet, is daar de klap. Alsof er weer een plof- kraak is gepleegd. Een of ander kutpuberjoch grinnikt naar een ander kutpuberjoch en de volgende Cobra 6 wordt ach teloos weggegooid. Lola rent hard hollend, staart tussen de benen naar huis, ik erachteraan, hopend dat ze niet de weg oprent. Roepen helpt niet meer. Thuis vlucht ze naar de vertrouwde plek, waar ze zich trillend verschanst in het ui terste hoekje. Ze eet niet, drinkt niet, plast niet, poept niet, slaapt niet, piept wel. Geen superzachte mand, thunders- hirt, cannabisolie, Bach-druppel of vuurwerktraining doet daar iets aan. Mijn vorige hond Snuf lag rond oud en nieuw gevloerd door de oxazepam op de slaapkamer. Zodoende ben ik dus die vrouw geworden die dage lijks de politie belt over on verlaten die lopen te knal len, helaas met weinig re sultaat. Het park is in de cember een warzone en met ons politietekort heeft vuurwerkoverlast geen en kele prioriteit. Ik zou de kutpuberjochies zo graag meenemen naar huis en ze laten zien hoe veel dierenleed ze veroorza ken. Ben ik hier betutte lend? Vast wel. Maar de dag dat vuurwerk in ons land verboden wordt, gaat bij mij de vlag uit. Het scheelt een stuk of twaalf amputaties bij jongeren, vierhonderd ge wonden, achthonderd of meer blijvende gehoorbe- schadigingen, zware meta len in de lucht, de grond en het water, om nog maar te zwijgen over alle andere gif tige stoffen en de drie mil joen kilo aan extra afval. Had ik het al over wat dit ons belastingbetalers alle maal extra kost? Ik ben dol op tradities en hou van de geur van oudejaarsavond, maar dat ongebreidelde geknal is niet meer van deze tijd, waarin we rekening houden met het milieu, de natuur, de dieren en PTSS-patiënten. Hoeveel foto's en filmpjes van angstige dieren en afgerukte duimen moeten we nog delen? Hoeveel katten krijgen nog een rotje in de anus? Hoeveel paarden moeten er nog op hol slaan? En voor wie? Voor kutpuberjochies en hun vaders. Gezellig sa men naar Duitsland rijden om daar wat ouderwetse Poolse nitraatbommen en lawinepijlen aan te schaffen. Leuk joh, om met je kinderen te doen. Lekker knallen, zo gezellig, echt een moment van saamhorigheid. Allemaal de straat op, de buren een gelukkig nieuwjaar wensen en gezamenlijk een stevige nitraatbom af steken. Wat een feest. Ik vier al een aantal jaar oud en nieuw op Ibiza met Lola, waar vuurwerk niet bestaat en oudejaarsavond ook niet. Dat geeft me toch een heerlijke rust. Daar gaan ze op 1 januari lunchen, met de hele familie, in hun mooiste kleren, proos ten ze met de buren, en na de koffie met likeur doen ze een dansje op gitaarmuziek. Meestal is er één gek, doorgaans een Nederlander, die het nodig vindt iets af te steken. Dan zie je de Ibizianen denken. Rot toch op naar je eigen land. ZATERDAG 28 DECEMBER 2019 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 70