75)aar Bevrijding Anton Cabboort beleefde in de Perponcherpolder 10 Dit is het 24ste en laatste deel van de serie waarin Zeeuwse ooggetuigen verhalen over hun leven tijdens de Tweede Wereldoorlog. Vandaag vertelt Anton Cabboort (1931) uit 's-Heer Hendrikskinderen over een bijzondere onderduiker: ,,De Duitser had een camouflagepak aan. Mag ik hier een paar dagen blijven, vroeg hij." 'Soms stond er veldgeschut op het erf. Als jongen vond je dat echt machtig interessant' JAN VAN DAMME Deze laatste aflevering van de serie hebben we weer een onder- duikverhaal bij de kop. Echter: geen joodse vluchteling, geen neerge haalde piloot en geen jongen die aan de tewerkstelling probeerde te ontsnappen. We zitten op de koffie bij Anton Cabboort in 's-Heer Hendrikskinderen. Boerenzoon. Nou ja, bijna boerenzoon. Zijn va der was tijdens de vooroorlogse ja ren voorman van de Perponcher polder op boerderij Terlucht. ,,Net achter de weel", wijst hij vanuit zijn stoel bij het raam. De boerderij bestond uit twee woonhuizen en een schuur. In het ene huis woonde het gezin Cabboort: vader en moeder en drie kinderen. An ton was de oudste. Naast hen woonde het gezin Van de Kreeke met vier kinderen. Vader Van de Kreeke was de baas van de paar denknechten van de Perponcher- polder. Er werden zeker twintig paarden ingezet op het land. De Cabboorts en Van de Kreekes waren naaste buren. Afgaand op de constructie van de huizen hadden ze veel contact met elkaar: zowel op de begane grond als op de eerste verdieping was er een deur die toe gang gaf tot de woning van de bu ren. Beide gezinshoofden maakten afspraken met elkaar. De boerderij was nog niet aangesloten op het elektriciteitsnet, na zonsonder gang was het er aardedonker. Diende zich in die duisternis een onverwachte bezoeker aan, dan waarschuwden de buurmannen elkaar met een bons op de tussen deur of -muur en namen geza menlijk poolshoogte op hun erf. In de Perponcherpolder was niet veel te merken van de oorlog. Al thans, voor zover Anton Cabboort zich kan herinneren. Een deel van de schuur stond 's zomers leeg en werd dan gevorderd door Duitse militairen. ,,Soms stond er veldge schut op het erf. Als jongen vond je dat natuurlijk machtig interessant." Hij herinnert zich ook laag overko mende vliegtuigen die op leger voertuigen schoten. ,,Ze kwamen altijd met het zonnetje mee. Ik keek vanaf de dijk of ze raak schoten. Prachtig als zo'n toestel veertig of vijftig meter boven je hoofd over vloog. Als je de kogels op het dak van de boerderij hoorde ratelen, was het tijd om voorzichtig te wor den. Inderdaad, bang ook." Anton ging graag met de paar den om. Zijn vader vond dat hij een vak moest leren. Het werd de ambachtsschool, hij leerde voor timmerman. Op de boerderij was het vaak wekenlang rustig en merkte je niets van de oorlogsperi kelen. Na ruim 75 jaar is het moei lijk om een exacte datum op een gebeurtenis te plakken. Maar af gaand op het verloop van de oorlog moet het in de eerste september dagen van 1944 zijn geweest, in de weken dat het Duitse 15de leger vanuit Frankrijk en België over de Westerschelde terugtrok. Anton Cabboort herinnert zich 'het bom bardement' van Terneuzen. Daar mee bedoelt hij ongetwijfeld één van de geallieerde luchtaanvallen op de haven, met het doel de over steek van de Duitsers te bemoeilij ken. Hoe dat ook zij: ,,Het was op een avond, een uur of negen of tien. Het was donker, dat in elk geval. Er klopte iemand op de deur. Mijn va der waarschuwde de buurman, ge zamenlijk gingen ze kijken wie zich zo laat nog meldde. Het was, zoals ze later zeiden, een twijfelge val. Er stond een man in een ca mouflagepak. Hij vroeg of hij in de schuur mocht slapen. Daar was al ZATERDAG 28 DECEMBER 2019 GO Anton Er klopte een Duitse deserteur aan de deur Cabboort laat een foto zien waarop achter de dijk van de weel het dak te zien is van de boerderij waar hij woonde. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 66