Hoe Yerseke het kloppend hart van de visindustrie werd 3 Yerseke groeide in dertig jaar uit van oester- en mosseldorp tot één van Europa's belangrijkste draaischijven voor vis. Dagelijks rijden busjes en vrachtwagens met alle denkbare soorten over de Zanddijk naar het bedrijventerrein Olzendepol- der. Handel en transport bieden werk aan honderden mensen. En de groei zet nog door. 'Een aantal van onze chauffeurs stopte met rijden en ging zelf in de vis' JOERI WISSE Nog aan het uitbuiken van de kerstmaaltijd? Of al bezig met de hapjes voor de jaar wisseling? De kans is heel groot dat de vis op het menu een keer in Yerseke is geweest. Het dorp staat alom bekend om schaal- en schelpdieren, maar voor veel bedrijven is verse vis veel belangrijker geworden. Op bedrijventerrein Olzendepolder verrijst het ene na het andere nieuwe pand waar vis in filetjes wordt gesneden, overgeladen en verhandeld. Hoe is het mossel dorp kampioen van de Neder landse vislogistiek geworden? Erik de Koeijer heeft met zijn bedrijf Kotra dagelijks zo'n hon derd vrachtwagens met gekoelde of diepgevroren vis op de weg. Zo komen er elke maandagavond vijftien vrachtauto's uit IJsland aan in Yerseke en vertrekken we kelijks minstens zoveel koelwa gens met honderden tonnen verse vis naar Spanje. ,,We heb ben hier ook nijlbaars uit Afrika en tonijn uit Indonesië en Sri Lanka. Voor deze producten zijn we een draaischijf voor heel Eu- ropa." Die rol is hem niet in de schoot geworpen. ,,Je moet op het puntje van je stoel blijven zitten. Er komen altijd uitdagingen voorbij en als je misgrijpt, kan de wereld er opeens heel anders uit zien." Een zeehaven of visafslag heeft Yerseke niet. Maar het dorp ligt volgens De Koeijer dichtbij Belgi- sche steden en centraal ten op zichte van vismijnen in IJmui- den, Urk en Oostende. ,,Wij wa ren als familiebedrijf ruim hon derd jaar gespecialiseerd in mos selen en oesters. Pas rond 1990 kwam daar vis bij", vertelt hij. ,,Dat begon in 1988 met de komst GO ZATERDAG 28 DECEMBER 2019 Nergens komt zoveel vis vandaan Topdrukte in de hal van Kotra in Yerseke. foto johan van der heijden LEES VERDER OP PAGINA 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 59