'i.T welkom op DEÏ»«*?V III/////// 4 Tractorfiles, schoolstakingen, scholieren die 'help het klimaat, de wereld vergaat' scanderen. 2019 was onmiskenbaar het jaar van de demonstraties. Maar lijkt het ook op 1968, dat ene historische protestjaar? 'Nu staan links én rechts op de barricades'. PROTESTEN TOENAME Gevangenis vaker uitgekamd Sprinkhanen teisteren India Inwonertal Rusland daalt p vi\w rot coro w v/ost tor a**;? K - TT V J rVwii: V maakt zich weleens zorgen. Of de demonstraties - nu nog vaak lu diek en vreedzaam - wel geweld loos blijven. ,,Bij de boeren staat al een harde kern op die zich feller opstelt dan de rest.'' Dat ene beroemde protestjaar 1968, vooral bekend om zijn love, peace and happiness, is voor De Jong een onheilspellend voor beeld. ,,Er ontsproten vanuit die wereldwijde pacifistische bewe ging toen links-extremistische gewelddadige groepen als de Rote Armee Fraktion en soms vrees ik dat dit hier ook kan.'' Ja, De Jong ziet weleens een op het oog on schuldige leus die hem angst in boezemt. Klimaatmarsen, de straatblok kade van Extinction Rebellion, het boerenprotest, de stakingen van leraren en zorgpersoneel, de bouwers met hun 'Grond in Ver zet', de Schipholbezetting en ga zo maar door. Ook historicus Sjaak van der Velden, gespeciali seerd in stakingen (Internationaal Instituut voor Sociale Geschiede nis), keek er dit jaar van op. Dat Nederland eerst zo rustig leek en dat er 'opeens van alles opbor relde'. Geleidelijk Maar was het wel zo abrupt, zo plotseling? Volgens Jacquelien van Stekelenburg, hoogleraar so ciale verandering (VU), ging het eigenlijk om een 'heel geleide lijke stijging' van het aantal pro testen. Ze wijst op cijfers uit Am sterdam, die het aantal demon straties door de jaren heen bij hield: 220 in 2014, 565 in 2016, 789 in 2017, 1081 in 2018 en 1360 in 2109 tot en met november. ,,Er zijn er ieder jaar zo'n tweehon derd bijgekomen.'' Volgens hoogleraar sociale psy chologie Tom Postmes, die mee schreef aan het rapport 'Sociale Onrust in Nederland', heeft 2019 in feite een lange, lange voorge schiedenis. Het begon allemaal ver weg, in het Midden-Oosten, in Iran, waar na de verkiezingen in 2009 bewoners tegen het dic tatoriale regime opstonden. Toen volgden de Arabische Lente en, tijdens de crisisjaren, protesten in Zuid-Europese landen als Spanje en Griekenland. ,,Beetje bij beetje werd demonstreren een trend.'' Protestbewegingen laten zich volgens Van Stekelenburg vaak door elkaar inspireren. ,,Internati- onaal vormt het protest in Catalo- nië een inspiratiebron voor acti visten in Hongkong en nationaal waren de boeren met hun trek kers weer een voorbeeld voor de bouwers die met groot materieel naar het Malieveld gingen.'' In Nederland zat er één grote ge meenschappelijke deler in alle de monstraties: het gevoel dat beslui ten te lang op zich laten wachten. De Jong: ,,Mensen krijgen genoeg van de 'convenantcultuur'. Dat er eindeloos gepraat en gepolderd wordt zonder dat er iets concreets gebeurt.'' Van Stekelenburg: ,,On- derwerpen waarvoor mensen nu de straat op gaan, zoals het kli maat, stonden allang op de agenda, maar voelen nu pas acuut. Daarom eisen mensen ook acuut actie.'' Het is daarom ook niet zo raar dat de protesten afgelopen jaar vaak niet geleid werden door 'meepolderende' belangenorgani- Mensen krijgen genoeg van het eindeloos praten en polderen saties als vakbonden, milieukoe pels en een boerenorganisatie als LTO, maar door heel andere clubs. De Jong: ,,Een nieuw lerarenver- bond als PO in Actie kan via soci ale media veel sneller mensen op de been krijgen.'' Staatsbemoeienis Wat de meeste Nederlandse actie voerders ook gemeen hebben: ze willen liever méér dan minder staatsbemoeienis. Hoogleraar va derlandse geschiedenis Henk te Velde (Universiteit Leiden): ,,Een tijdje leek het alsof het 'neolibera- lisme' het enige model was dat Eu ropa restte. Alles moest zo veel mogelijk aan de vrije markt wor den overgelaten. Nu willen boe ren, leraren, verpleegkundigen en jongeren dat de overheid wél voor hen opkomt.'' Het is volgens Sjaak van der Vel den geen toeval dat het derde ka binet van VVD-premier Mark Rutte - in zijn eentje zo'n beetje het symbool van het neolibera- lisme - afgelopen jaar 'wat sleets' voelde, 'alsof het op zijn laatste be nen liep'. Maar of Rutte echt uit is? Voor die conclusie is het volgens Henk te Velde te vroeg. ,,Er is wél een tegenbeweging. Van links én rechts. Links wil dat de overheid strenger ingrijpt waar het om het klimaat gaat, en rechts keert zich tegen een internationale markt zaterdag 28 december 2019 GO DEN HAAG Justitie zet steeds vaker zwaar ge schut in bij zoekacties in gevangenissen. De inzet van het landelijk bijstands team, dat doorgaans wordt opgeroepen voor opstan den of grote zoekacties, is in drie jaar tijd meer dan verdrievoudigd. Dat blijkt uit cijfers die de NOS heeft opgevraagd. Bij zoekacties worden cellen vaak onder steboven gekeerd om tele foons of drugs op te spo ren. Volgens Justitie is het niet zo dat er vaker opstan den binnen de muren van gevangenissen zijn. NEW DELHI Een enorme zwerm sprinkhanen heeft in het noordwesten van India de gewassen op dui zenden hectaren land bouwgebied vernietigd. Volgens autoriteiten is het de ergste plaag sinds 25 jaar in het land. De over heid probeert de dieren met pesticiden te bestrij den. De boeren hebben ook trommelaars inge huurd om de sprinkhanen te verdrijven. De regionale overheid meldt dat onge veer een kwart van de plaag al is bestreden. Naar verwachting duurt het nog vier tot vijf dagen voordat alle overlast voorbij is. Hoe groot de schade is voor de voedselvoorziening, is nog onbekend. MOSKOU De bevolking van Rusland krimpt de ko mende vijftien jaar, mogelijk zelfs met 12 miljoen men sen. Dat blijkt uit het jaar rapport van het Russische bureau voor de statistiek. Dit jaar neemt het aantal Russen ten opzichte van een jaar eerder af met 100.000. Het inwonertal komt hiermee op 146,7 mi l- joen. De daling wordt vooral veroorzaakt door een afname van het aantal immigranten en het aantal geboorten. Volgens het meest pessimistische sce nario telt Rusland in 2035 nog 134,2 miljoen inwoners. V|VMGG i van het SPANDOEK *n J OHARS Eefje Oomen im de Jong, onderzoeker politieke ge schiedenis (Open Uni versiteit), Rotterdam W -Wim de Jong, onderzoeker politieke geschiedenis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4