Bikkels kunnen in Zeeland veilig het water in Zeeuwse Vacaturebank.nl Brandweer Zeeland wil 4 GEMIDDELD 100 EURO PER BESTELLING Terwijl één op de zes Zeeuwen een vuurwerkverbod wel ziet zitten, zien verkopers een duidelijke stijging in de voorverkoop. Vuurwerkverkoper Rudy Rotte uit Meliskerke: „Mensen denken: nu kan het nog, maar misschien volgend jaar niet meer." Mannen in gele overlevingspakken liggen weer klaar in het water, de reddingsbrigades en EHBO'ers staan paraat en ook de veiligheids diensten zijn ingeseind. Het is safety first bij de Zeeuwse nieuw jaarsduiken, al krijgen de deelne mers daar weinig van mee. ,,Er is veel onzichtbaar werk", zegt Sjoerd de Jongh van de stichting Zwem men Langs Walcheren, dat de Vlis- singse duik op i januari organi seert. Voor verschillende organisaties is het vele werk en de strenge regels reden om ermee te stoppen of de noodklok te luiden. De afgelopen jaren ging er een streep door nieuwjaarsduiken in Egmond, As sen, Grou, Zoetermeer, Katwijk, Wierden en Borne. In plaatsen als Harderwijk en Castricum werd het evenement ternauwernood gered. ,,Je hebt een hele verantwoorde lijkheid", vertelt De Jongh van de Vlissingse duik. ,,Alles wat we doen wordt afgestemd met de veilig heidsdiensten. Je wilt toch dat ie dereen die het water ingaat er ook weer uitkomt. Sommigen zijn nog beneveld van de avond ervoor, die worden goed in de gaten gehou den." Zo'n negen vrijwillige zwem mers vormen in het Vlissingse wa ter een menselijke barrière. ,,Ze zorgen ervoor dat mensen niet te ver de zee ingaan. Ze staan tot hun borst in het water en zitten er veel langer in dan de deelnemers. Daarom hebben ze een overle- vingspak aan." Aan de Vlissingse nieuwjaarsduik doen een paar hon derd bikkels mee. ,,Het wisselt per jaar, veel hangt af van het weer na tuurlijk." Ook in Walsoorden is de organi satie van de nieuwjaarsduik op alles voorbereid. ,,De dekens tegen on derkoeling liggen al klaar", vertelt Johny Kints. ,,De veiligheid staat voorop. We zijn een officiële Unox-duik en dat betekent dat we aan allerlei regels moeten voldoen. Het is een compleet boek werk." Zes EHBO'ers en twee duikers houden de veiligheid in de gaten. ,,Iedereen weet wat-ie moet doen. Er ligt een lijn in het water om aan te geven tot waar ze het water in mogen, we zitten immers vlak bij de vaarroute van de Wester- schelde." In Walsoorden rekenen ze op honderdvijftig 'zwemmers'. ,,Er komt best wat bij kijken om het te organiseren. ,,Om 09.30 uur gaan we de zaak opbouwen, dat valt niet altijd mee op nieuwjaarsdag. Maar we hebben een leuke, vaste groep vrijwilligers." De grootste nieuwjaarsduik van Zeeland vindt in Westenschouwen plaats. In 2014 haalden ze daar zelfs de top tien van grootste Unox-dui- ken in Nederland. Vorig jaar ging 850 man het ijskoude water in. ,,We doen dit inmiddels voor de 24ste keer. 1 januari zonder nieuwjaars duik is inmiddels ondenkbaar." Om alles in goede banen te leiden, staat de reddingsbrigade Westenschou- wen paraat bij eventuele calamitei ten. ,,Mensen vanuit heel Zeeland en ver daarbuiten, zelfs vanuit Bel gië en Duitsland, willen het jaar op een traditionele wijze starten en trotseren de kou tijdens dit gekste en korte feestje." Nieuwjaarsduiken 2020 Rudy Rotte ziet de internetbestel lingen binnenstromen. ,,De inte resse in siervuurwerk groeit", zegt hij. ,,Er wordt niet alleen méér, maar vooral ook voor grótere be dragen gekocht. Gemiddeld toch wel honderd euro per bestelling. De gunstige weersvoorspellingen voor de jaarwisseling spelen daar zeker een rol in. Al merk je dat pas echt tijdens de laatste twee da gen." Vandaag start de verkoop van vuurwerk. En gaat er tot en met dinsdagavond nog voor tientallen miljoenen euro's over de toon bank. Siervuurwerk wint duidelijk aan populariteit, weten ze bij vuurwerkwinkel Het Feestbeest in Sas van Gent. ,,Cakes en potten zijn populair", zegt verkoopster Laura de Coene. ,,Dat zijn gescha kelde dozen met 200 tot 500 shots die voor een prachtige vuurwerk show zorgen. Het is misschien wat duurder, maar mensen willen waar voor hun geld." Terwijl Nederlanders voor ille gaal vuurwerk de grens overste ken, ziet De Coene in haar winkel het omgekeerde gebeuren. ,,Er ko men hier steeds meer Belgen." In Vlaanderen zijn begin dit jaar de regels rondom vuurwerk aan gescherpt. Belgen mogen maxi maal één kilo vuurwerk kopen. In Nederland is dat 25 kilo. Vlaande ren heeft vuurwerk uit categorie 3, zoals duizendklappers, in de ban gedaan, terwijl die in ons land nog wel verkocht mogen worden. Vuurwerkverbod Tegelijkertijd juichen steeds meer Zeeuwen een vuurwerkverbod toe. Eén op de zes is voor zo'n ver bod, blijkt uit een recente enquête van Kieskompas, dat 7200 mensen vroeg te reageren op de stelling 'Het kopen en afsteken van legaal consumentenvuurwerk door par ticulieren moet verboden wor den'. Middelburg heeft de capaciteit niet om te handhaven Ook groeit het aantal vuurwerk- vrijezones. In Nieuw- en Sint Joos- land maakte de Dorpsvereniging zich daar hard voor. Bijna elke jaar wisseling jagen jongeren de oude ren in het dorp de stuipen op het lijf met harde knallen. Toch kwam die zone er niet. Tot grote teleur stelling van voorzitter Krina de Visser. „Middelburg heeft de capa citeit niet om te handhaven. Dan heeft zo'n zone weinig zin." Om de jeugd toch in toom te houden, opent dorpshuisbeheer der Peter Nijssen oudejaarsavond voor het eerst de deuren. ,,Sinds de sluiting van café-restaurant De Roode Leeuw, enkele jaren terug, is er voor j ongeren geen plek meer. Met als gevolg dat ze gingen rond zwerven. Dat hopen we nu te voorkomen met een inloopavond. Er zijn al 70 aanmeldingen." Wie echt rust zoekt kan een va kantiehuisje boeken aan de kust in Nieuwvliet-Bad. Daar garandeert bungalowverhuurder Landal, als een van de weinigen in Zeeland, een vuurwerkvrije jaarwisseling. ,,We zien een duidelijke toe name", zegt woordvoerder Jean- nette ten Kate-Winter. ,,Vooral van mensen met huisdieren." Een uitspraak van het Europese Hof van Justitie over gelijk loon voor gelijk werk dwingt Neder land om het beloningssysteem binnen de brandweerorganisatie tegen het licht te houden. Een 'denktank' heeft zich, op verzoek van het Veiligheidsberaad (waarin de 25 veiligheidsregio's zitten) en de minister van Justitie en Veiligheid, over de zaak gebo gen. Om te voorkomen dat alle vrijwilligers als beroeps betaald moeten worden, adviseert de denktank een 'nadrukkelijke en fundamentele scheiding' aan te brengen in de taken en plichten van beroeps en vrijwilligers. Een vrijwilliger zou ook geen op komstplicht mogen hebben, in tegenstelling tot de beroeps. Grote uitdaging Het advies stelt de Veiligheidsre gio Zeeland (VRZ) voor een grote uitdaging, omdat de brandweer in Zeeland bijna geheel uit vrijwilli gers bestaat. Het gaat om 1100 mensen, verdeeld over 64 posten. Net als alle andere veiligheidsre- We hebben een goede brandweer. We moeten hier heel zorgvuldig mee omgaan gio's gaat de VRZ kijken of en hoe het advies praktisch uit te voeren zaterdag 28 december 2019 GO De Zeeuwse nieuwjaarsduiken zijn springlevend. Waar in de rest van Nederland verschil lende organisaties gestopt zijn wegens strenge regelgeving of een tekort aan vrijwilligers, gaan in Zeeland alle duiken op 1 ja nuari gewoon door. Maurice Steketee Vlissingen Retranchement, 12.00 uur Breskens, 12.00 uur Walsoorden, 12.00 uur Vlissingen, 13.30 uur Zoute ande. 12.00 Kamperland, 13.30 uur Kortgene, 13.00 Wemeldinge, 14.00 uur Westenschouwen, 15.00 uur Verkoop van vuurwerk zit in de lift Timo van de Kasteele Meliskerke/Sas van Gent - Krina de Visser, voorzitter dorpsvereniging Een striktere scheiding tussen de taken van vrijwillige -en be roepsmedewerkers zal moge lijk voor de helft van de brand weerposten in Zeeland gevol gen hebben. Daar werken vrij willigers die meer doen dan het basiswerk van een brand weerman. Zij hebben specialis tische taken, zoals het werken met gaspakken, duiken, be strijden van natuurbranden of het werken op hoogte. Theo Giele Middelburg - Edith van der Reijden, commandant brandweer Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40