'Ik vind het fijn te weten dat ik uit liefde ben geboren' Oude radiowerkplaats in Watersnoodmuseum ZEELAND 3 Wilko Vermuë uit Ovezande en Gemma Mertens uit Clinge zijn allebei gedwongen afgestaan. Zij deelden hun verhaal bij het nieuwe Aanmeldpunt Afstand en Adoptie voor een onderzoek naar gedwongen adoptie in de jaren zestig tot tachtig. Want over hun adoptie werd vooral gezwegen. 450 MELDINGEN^ Clinge Gemma Mertens (58) heeft als kind lang gedacht dat zij de enige was die 'zoiets geks' meemaakte. Toen ze twaalf was, kreeg ze van haar ouders te horen dat de vrouw die ze kende als een tante, eigenlijk haar moeder was. En daar moest ze het mee doen, want over het onderwerp werd in de jaren daarna vooral gezwegen. ,,Zodat het lijkt alsof het er niet is", denkt Gemma. Ze besloot op haar achttiende dat zelf helemaal anders aan te pakken. Ze vertelde haar verhaal aan vrienden, ken nissen en studiegenoten zodra het ter sprake kwam en dat heeft haar uiteindelijk geholpen de adoptie een plekje te geven. Warm nest Gemma is in 1961 geboren in een opvanghuis voor ongehuwde moeders in Goirle. Daar verbleef ze tot ze in een Brabants pleegge zin terechtkwam. Ze groeide op in een warm nest met drie pleeg- broers. Haar biologische moeder, waarvan ze tot haar twaalfde dacht dat het haar tante was, kwam vaak bij het gezin over de vloer. Ook haar vader kwam we- leens langs, maar dat ging op den duur niet meer. Gemma: ,,Hij was getrouwd en had een gezin. Mijn pleegouders hadden moeite met die situatie. Toen hebben hij en Marcel Modde Ouwerkerk ,,Het moet voelen alsof je zo bij Weltevreden binnenstapt", ver wijst museumdirecteur Siemco Louwerse naar de Zierikzeese ra diofirma waar Hossfeld werkte. Of de noodzender, die hij 2 februari 1953 bouwde uit geïmproviseerd materiaal, blikvanger wordt in die ruimte, is nog niet besloten. De zender staat nu in het eerste cais son. De inrichting van de werkplaats wordt mogelijk gemaakt dankzij een donatie van de 'vrienden' van het Watersnoodmuseum. Hossfeld was in de rampnacht al leen met zijn 4-jarig zoontje thuis toen de dijken doorbraken. Hij bracht zijn kind in veiligheid en wilde gaan helpen. Toen Hossfeld hoorde dat alle communicatie met de buitenwereld was afgesloten, sleutelde hij in de werkplaats van zijn baas een zend- ontvangstin stallatie in elkaar. Verbinding Goed vier uur later wist hij verbin ding te leggen met een radio-ama teur in Middelburg. De vijf achter eenvolgende dagen zat Hossfeld aan zijn zender gekluisterd. Dank- zij de informatie die hij zo door speelde, werden meerdere mensen gered. Met de inrichting van de werk plaats wordt het Nationaal Kennis centrum verder ontwikkeld, zegt Louwerse. ,,Daarbij zit de kracht niet zozeer in allerlei technische hoogstandjes, die je elders in ons museum natuurlijk ook kunt zien. Wij willen heden, verleden en de toekomst vooral verbinden vanuit de emotionele belevenis van de verhalen uit 1953." Het Watersnoodmuseum tim- mert verder aan zijn landelijke be kendheid. Het boek met iconische foto's van de Ramp dat vorig jaar werd uitgebracht, is opgenomen in de catalogus van 'meest verzorgde boeken', en was zo ook onderdeel van een expositie in het Stedelijk Museum in Amsterdam. Schoolklassen Louwerse verwacht dit jaar af te sluiten met 97.000 bezoekers, waarvan zo'n 700 groepen. Het mu seum wordt vooral steeds beter ge vonden door schoolklassen. Ik neem mijn moeder niet kwa lijk dat ik ben afgestaan, maar wel hoe zij er mee is omgegaan. Toen ze drie jaar geleden overleed, wis ten sommige vriendinnen met wie ze 45 jaar bevriend was, nog steeds niet van mijn bestaan af." mijn biologische moeder beslo ten dat alleen zij het contact met mij zou voortzetten." Het contact met haar biologi sche moeder en ook de geheime relatie die haar biologische ou ders met elkaar hadden, hield stand. Gemma: ,,Toen ik halver- wege de twintig was, wilde ik ook weten wie mijn vader was. Ik heb hem meerdere keren ont moet en vind het een prettig idee te weten dat ik uit liefde geboren ben. Dat heeft me geholpen om de adoptie een plekje te geven." Gemma heeft zich in de eerste week dat het Aanmeldpunt Af stand en Adoptie in de lucht was, al gemeld met haar verhaal. ,,We kunnen hiermee niet terug draaien wat er in het verleden ge beurd is, maar ik denk dat er meer leed ontstaat door er niet over te praten, dan door de feiten an sich. zaterdag 28 december 2019 over gedwongen adoptie' Wendy de Jong Het Aanmeldpunt voor Af stand en Adoptie is een initiatief van minister voor Rechtsbescherming San der Dekker (VVD). Voor het onderzoek hebben zich sinds de start op 30 september al 450 men sen gemeld. Het ministerie van Veilig heid en Justitie is verrast door het hoge aantal aan meldingen. Inmiddels bedraagt de wachttijd voor een ge sprek vier weken. Het Aanmeldpunt is in het leven geroepen om de verhalen in kaart te bren gen van de vijftienduizend vrouwen die in de tweede helft van de vorige eeuw (tussen 1956 en 1984) hun kind moesten afstaan voor adoptie. Niet alleen de zoge noemde afstandsmoe ders, afstandsvaders, af standskinderen en adop tieouders zijn gevraagd zich te melden, maar ook familieleden, artsen, vroedvrouwen, geestelij ken en hulpverleners. Eigenlijk iedereen die op een of andere manier be trokken is geweest bij een gedwongen adoptie. Tot en met juni 2020 kun nen mensen zich aanmel den via telefoonnummer 088-1264960 of door een mail te sturen naar afstandenadoptie@ minjenv.nl. Het moet volgend jaar gaan kra ken en piepen op de bovenver dieping van het Vijfde Caisson bij het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk. In de voormalige wijnkamer van het gewezen res taurant wordt de werkplaats van radiotechnicus Peter Hossfeld tot in detail nagebouwd. Kijk op de site bij /video Wilko is geadopteerd en is nog steeds op zoek naar zijn vader Kleine Gemma in de kinder stoel. FOTOBEWERKING PETER NICOLAI Gemma Mertens. fotos peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39