O DE SLIMSTE FANS Geen aanwas op Rutgers 'Joetjoeb' EFFeweg.nl in wintersfeer effeweg.nl MEDIA CULTUUR 33 effeweg.nl oF bel 08810 30 800 ANVR d§i> r waren gasten noch collega's in de studio. Nieuwslezers lie pen niet, maar zaten achter een bureau. En bleven daar. Ze lazen trouwens ook de weers verwachting voor. Het waren de jaren 6o, 70 en 80 van de vo rige eeuw, waarin Fred Em mer uitgroeide tot dé nieuwslezer van het land. ,,Op onbewogen wijze. Wat in die tijd van een nieuwsle zer werd verwacht", stelt Philip Freriks, voormalig nieuwslezer van het NOS Journaal. Op kerstavond overleed Fred Emmer, 85 jaar. Hij presenteerde van 1962 tot 1965 het NTS Jour naal (de voorloper van de NOS), koos een aantal jaar voor de reclamewereld maar keerde in 1971 terug als nieuwslezer van het Journaal. Hij was meer dan twintig jaar het gezicht van het NOS Journaal. ,,Een nieuwslezer als de boodschapper van het nieuws'', vervolgt Freriks. ,,De aangele verde stukjes nauwkeurig voorlezend, met na druk op keurig. Hij was de vleesgeworden ob jectiviteit. De totale neutraliteit. Hij had zijn rol als de onbewogen Fred Emmer zo eigen ge maakt, dat hij daardoor een persoonlijkheid werd.'' Twee jaar nadat Fred Emmer was afgezwaaid als nieuwslezer werd Amber Brantsen (30) ge boren. ,,Ik heb hem dus nooit live op televisie gezien, maar uiter aard heb ik wel filmpjes van hem bekeken", vertelt Brantsen, die tweeënhalf jaar geleden begon als pre sentator van het NOS Jour naal. „Gewoon om te zien hoe mijn voorgangers het deden. Ook om de verschillen door de jaren heen te zien. Er is veel veranderd, maar sommige kwali teiten van een goede nieuwslezer zijn van alle tijden. Tekstbegrip, tone of voice, goede ver staanbaarheid. Waar Fred Emmer heel erg goed in was: het nieuws lezen zonder versprekingen. Hij wist heel goed waar hij het over had. Dat merkte je aan alles, maar uiteraard is de stijl wel anders geworden. Nieuwslezers zijn meer pre sentatoren. We mogen nu iets meer mens zijn. Ik kan me een glimlachje permitteren als ik ver tel dat het Nederlands elftal heeft gewonnen. Toen was dat niet aan de orde.'' ,,Een herinnering uit mijn jeugd", stelt Her man van der Zandt. ,,Ik herken Fred Emmer in de necrologieën die ik lees. Als onkreukbare nieuwslezer. Er zat niet zo veel dynamiek in zijn presentatie. Hij was letterlijk het gezicht van het nieuws. De stem, de dictie, het gezag, de ernst. Bulletins zagen er ook anders uit. Het was ook jarenlang het enige dat hij deed. Anders dan nu. Zoals Annechien Steenhuizen ook Project Rembrandt presenteert en ik radio doe. Toen hij Was kracht ging presenteren, was dat heel onwerkelijk. Je wist destijds ook niets van hem. Sociale media bestonden niet. Niemand die zich afvroeg of Fred Emmer van snelle auto's hield of vakantie vierde in Spanje. Er was verbazing toen hij na zijn carrière iets anders ging doen. Men dacht: 'Oh er zit ook een andere man in datzelfde lichaam'.'' Die 'andere man' bracht, na zijn vertrek bij de NOS eind jaren 80, een erotische liefdesbundel uit, deed het satirische tv-programma Was kracht en presenteerde de RTL 5-quiz Nieuws en Nonsens. Halverwege de jaren 80 maakte Loretta Schrijver kennis met hem. Ze werkte als nieuwslezeres voor Radio Vero nica en de Wereldomroep, zou een paar jaar later bij RTL Nieuws beginnen maar werd door Emmer binnengehaald bij Europa TV, waar ze do cumentaires insprak. „Ik keek enorm tegen hem op. Fred Emmer was mijn voorbeeld. De koning en personificatie van het nieuws van de jaren 60, 70 en 80. Je ging zitten, vouwde je handen en bracht het nieuws. Alsof je er niet zat. In het begin dacht ik, dat is fijn, want daar kun je je achter verschuilen. Totdat je je ver spreekt of in een lachbui komt. Emmer moest een keer vreselijk hoesten. Dan is er van dat masker niets meer over.'' Anders dan anderen Fred Emmer las het nieuws 'anders dan ande ren', zegt Schrijver. ,,In stukjes... Ongeveer zo... Na zijnDefinitieve vertrekBij het Journaal In 1987Werkte Fred Emmer voorDe VPRO en RTL 5.Dus met pauzes. Maar het stoorde niet en alles kwam over. Hij versprak zich nooit. Niemand las het nieuws zoals hij.'' Ze leerde in die tijd 'een beetje de mens ach ter Fred Emmer kennen'. „Streng, dominant, ij del ook. Altijd strak in het pak. Door hem werd ik geconfronteerd met de status van bekende Nederlander. Ik weet nog goed dat hij op dieet wilde. Daar was een boekje over, een puntendi- eetboekje. Dat wilde hij zelf niet kopen. Zoals jongens ook geen maandverband willen halen. Uiteindelijk heb ik dat voor hem moeten kopen bij de AKO. Te trots. Mensen mochten absoluut niet denken dat hij zichzelf te dik vond. Als nieuwslezer zat hij in een keurslijf, maar hij was eigenlijk een vrije geest. En nu ik net zijn foto zag, dacht ik: hij was nog best knap ook.'' Geen winter zonder het olijke seniorenduo Philip en Maarten op NPO 2. Fans Gudo Tienhooven en Alexan der van Eenennaam slaan geen aflevering over. Elke zaterdag blikken zij terug op De slimste mens. GT: Philip Freriks die een 'Joetjoeber' (Rutger Vink) aankondigt, Maarten van Rossem die even de originele Vlaamse versie van deze quiz affikt, een deelnemer uit de radiowereld (Igmar Felicia) die de bandleden van Fleetwood Mac niet kent. Welkom terug bij De slimste mens en welkom terug Alexander! Vraagje: kunnen wij het eens worden dat nacho's géén snacks zijn? Hardlopen is een nutteloze bezigheid. Tenzij je de bus moet halen AvE: Wat doe jij er dan mee? Dat zijn toch die dingen die je in het café warm krijgt geserveerd met salsa saus? Gewoon snacks, hoor. Niet mijn favoriet, ik vind ze een beetje flauw. Net zo flauw als die anekdote van Rutger Vink. Hij had ooit zijn tank leeggereden, stond ie daar in Frankrijk langs de weg. Maar, zo bleek, hij had gewoon een jerrycan met benzine in de kofferbak. Dat zou ons nooit overkomen. Jij en ik zou- den echt nooit denken aan een jerry can. GTDat niet alleen, wij zouden op basis van zo'n suf verhaal nooit zijn 'Joetjoeb'-kanaal bezoeken. Die krijgt er op basis van zijn optreden op de grotemensentelevisie geen volgers bij. Overigens, ik bestel geregeld na- cho's als hoofdgerecht. Ik stuur je wel een persoonlijk bericht met wat res- tauranttips. Terug naar het spel: heb ben we met die kerstliedjes in emoti- cons de moeilijkste Galerij-ronde van het seizoen al gehad? AvE: Als je meteen begreep wat ze zochten ging het nog wel, maar als je dat zoals Debby niet doorhad, was het niet te doen. Toch vermoed ik dat ze nog wel iets lastigers verzinnen: tien gebitten van BN'ers herkennen of zo. GT: Enger dan Beau van Erven Dorens als renaissanceportret wordt het in elk geval niet meer. Het valt me trouwens op hoe ver deelnemende politici van de 'gewone' wereld afstaan. Lisa Westerveld is een slimme dame, maar dacht bij Boney M muziek van Destiny's Child te horen. AvE: Ja, terwijl er toch nog wel een muzikale wereld tussen die twee zit. Het hoogtepunt zat in de laatste afle vering: wat veroorzaakt de rode kleur van de planeet Mars? Glamour-hoofd- redacteur Anke de Jong dacht aan baksteen. Wie goed luisterde, hoorde Maarten gniffelen. Wintersfeer Praag en Bohemen Wintersfeer Drenthe Wintersfeer Krakau en omgeving Wintersfeer Zwarte Woud Wintersfeer Centraal y Zwitserland, Meiringen Boek zonder aanbetaling zaterdag 28 december 2019 GO Dennis Jansen ALL INCLUSIVE Logies en ontbijt Vertrek: 1,15,29 Feb, 14 mrt ALL incLusive Vertrek: 25 jan, 8 Feb, 7,21 mrt Ontbjjt en diner Vertrek: 15,22,29 Feb, 14,21 mrt Ontbijt en diner Vertrek: 1,15,29 Feb, 14 mrt Ontbijt en diner Vertrek o.a.: 4,18,25 jan, 1,29 Feb, 7,14 mrt Alle fouten voorbehouden. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33