Gourmetten ZB-buzz helpt mensen met taal en digitale problemen MuZEEum topscorer onder Zeeuwse musea 2 MAIKEL HARTE Column Wat hebben jullie nog ge daan met de kerst?" Dat is op dit moment toch wel de grote vraag die elkaar ieder een stelt. Het meest gehoorde ant woord in mijn geval was 'gour metten', al komen er soms ook an dere reacties voorbij. Er zijn im mers altijd mensen die met de kerst gewoon moeten werken en waar ik altijd dacht dat iedereen werken met de kerst verschrikke lijk vond, waren diegene die ik er over sprak juist opgetogen om te kunnen gaan werken. van zestien die het heerlijk vond op eerste kerstdag achter de kassa te kunnen zitten bij de super markt, want die was gewoon open. ,,Het is lekker rustig en je krijgt 300 procent uitbetaald", zei ze stellig. Die 300 procent hoorde ik ook terug bij een operator op de plaatselijke fabriek. Ik wist het niet, maar daar schijnt werken met kerst vanwege die 300 procent ex tra gewild te zijn. Ten slotte zijn er ook de notoire kersthaters die er alles aan doen om het maar niet te vieren en zich juist daarom in la ten roosteren en aldus waarnemen voor collega's die er wel belang aan hechten. Ik behoor tot de laatste categorie. geval één dag in het jaar als familie samen aan tafel te zitten en uitge- zworven neefjes te kunnen be groeten. De Hartes zijn alleen niet van het gourmetten, maar van de brunch. We zijn met veel, dus is het sowieso geen doen om te gour metten, maar ik ben er ook geen groot liefhebber van. Het is dat mijn kinderen het leuk vinden, maar dat gepriegel met die kleine stukjes vlees, het is mijn ding niet. Ik snap de redenering van som mige mensen ook niet. Op mijn vraag aan een kameraad wat hij met de kerst had gedaan, kreeg ik als antwoord: ,,Ik had geen zin om te koken, dus zijn we toch maar gaan gourmetten." Hè? Dan ben je toch juist een uurtje of vier met pannetjes in de weer? oud en nieuw, maak er iets moois van. Fijne jaarwisseling! Dat gepriegel met die kleine stukjes vlees, het is mijn ding niet DE STELLING Vandaag: Vuurwerk moet verboden worden Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters JAAROVERZICHT Man gewond bij steekincident Auto rijdt tegen boom: één gewonde Vlissingen Zeeuwen vergelijken het minst de zorgverzekeringen De zogeheten ZB-Buzz komt in de genoemde gemeenten straks in alle dorpen waar ook de bibliobus komt, op dezelfde tijd. ,,Maar voor lopig nog wel enkel in de eerste week van elke maand'', zegt Antoi nette van Zanten. ,,We gaan eerst maar eens kijken of het een beetje loopt.'' Mensen kunnen straks bij de ZB- Buzz terecht met de meest uiteen lopende vragen. ,,Hoe ze bijvoor beeld de foto's van hun telefoon op hun computer moeten zetten'', zegt ze. ,,Dat is maar één voorbeeld. Je kunt aan van alles denken.'' Maar de bus moet ook een plek worden waar mensen terechtkun- nen als ze vragen hebben over laag- geletterdheid. De medewerker kan vragen beantwoorden en iemand eventueel helpen bij het zoeken naar manieren om de lees- en schrijfvaardigheden te verbeteren. ,,Ook als iemand met een digitaal probleem komt, kan dat een ingang zijn om eens te vragen naar ie mands taalvaardigheden of die van hun naasten'', zegt Van Zanten. Om de drempel zo laag mogelijk te hou den, krijgt de bus een heel neutraal uiterlijk. Studenten Als de ZB-Buzz aanslaat gaat hij wellicht vaker rijden en op meer plaatsen. ,,Misschien kunnen we dan ook met vrijwilligers gaan wer ken'', zegt Van Zanten. ,,Voorlopig is het gewoon een medewerker van ons die met de bus rijdt, maar er zijn meer oplos singen denkbaar. Zo helpen in de bibliotheken in Middelburg en Vlissingen studenten van het Scalda soms bij activiteiten waarbij mensen worden geholpen met di gitale problemen.'' De expositie over de Slag om de Schelde in de Oranjemolen zorgde voor extra aanloop bij het mu- ZEEum. Afgelopen zomer kwamen daar ruim 10.000 mensen op af. De Oranjemolen maakt - net als De Kazematten - onderdeel uit van het muZEEum. Het bezoek aan het muZEEum zelf steeg van 33.896 mensen in 2018 naar ruim 35.000 in 2019. Ook het Polderhuis in Westka- pelle scoort een plus. Het bezoe kersaantal klom van ruim 37.434 in 2018 naar 40.150 afgelopen jaar. Vol gens coördinator Ivo Beekman werpt de vernieuwing van het mu seum vruchten af. Het Industrieel Museum in Sas van Gent heeft nog geen definitieve cijfers, maar heeft volgens coördinator Bennie Ver- mandel meer toeristen over de vloer gehad. ,,Ik denk dat we het be zoekersaantal van 2018 - 11.300 - ze ker gaan halen. Volgend jaar voor zien we een toename. We hebben een straat met robots ingericht." Meer treinen verhuurd Ook de Stoomtrein Goes-Borssele, met 40.000 bezoekers in 2018, voor ziet een plusje. ,,We hebben meer treinen verhuurd, dus dat zit er ze ker in", laat woordvoerder Reinier Zondervan weten. Het Zeeuws Museum (61.754 bezoekers in 2018) verwacht opnieuw rond dat aantal uit te komen. Het Watersnoodmu seum in Ouwerkerk komt uit op 97.000 bezoekers, bijna 4000 min der dan in 2018. Oorzaak: de Natio nale Herdenking, 65 jaar na De Ramp, trok extra bezoekers. Bij Terra Maris, museum voor natuur en landschap, in Oostkapelle is de aanloop stabiel. Vorig jaar kreeg Terra Maris 41.608 mensen over de vloer, een aantal dat in 2019 zeker wordt gehaald. 3 of 4 dagen nabij Nijmegen incl. ontbijt en wellness zaterdag 28 december 2019 Eén ervan was mijn buurmeisje Het is toch wel leuk om in ieder Afijn, wat je ook gaat doen met Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik koop ook een Oudejaarslot 678 stemmen ARNEMUIDEN Een man is gistermiddag gewond geraakt bij een steekincident in Arnemui- den. Het incident voltrok zich rond 12.15 uur in een woning in Tuindorp. Am bulancemedewerkers hebben de gewonde man behandeld, waarna hij naar een ziekenhuis is gebracht. Over de aard of ernst van de verwon dingen is gisteren niets bekendgemaakt. De politie heeft in de om geving van Arnemuiden gezocht naar een man en een vrouw die er na de steekpartij vandoor zou den zijn gegaan. Via Bur- gernet is een bericht ver spreid met een omschrij ving van de twee. GOES Bij een eenzijdig ongeluk in Goes is in de nacht van donderdag op vrijdag een persoon gewond ge raakt. Om 00.10 uur raakte de bestuurder van een auto in de John Lennonlaan van de weg en botste tegen een boom. De auto kwam naast de weg tot stilstand. Het slachtoffer is met onbe kende verwondingen per ambulance naar het zie kenhuis gebracht. Een bergingsbedrijf heeft de auto weggesleept. Het voertuig raakte flink beschadigd. Zeeuwse huishoudens vergelijken het minst de zorgverzekeringen voor 2020. Dit blijkt uit een analyse van Independer. Gemiddeld vergelijkt 6,7 procent van de Zeeuwen de zorgverzekeringen. In Flevoland gebeurt dat het meest: 12,7 procent van de huishoudens. In Zee land zoeken Tholenaren het meest actief: 8,5 pro cent. In Sluis vergelijken inwoners het minst: 4,8 procent is daar bezig met de zorgverzekeringen voor 2020. Zeeland zit daarmee ruim onder het landelijk gemiddelde van 10,2 procent. De Zeeuwse Bibliotheek stuurt vanaf februari een extra busje achter de normale bibliobus aan in de gemeenten Veere en Noord-Beveland. Het doel: men sen vaardiger maken op digitaal gebied en laaggeletterdheid aanpakken. Rob Paardekam Goes Het Zeeuws maritiem muZEEum in Vlissingen trok afgelopen jaar een recordaantal van 46.000 bezoekers. Dat is 43 procent meer dan in 2018. Bij de meeste andere Zeeuwse musea zijn de bezoekersaantallen stabiel. Frank Balkenende Vlissingen IK HEB At-LE HOOGTEPUNTEN OP EEN USB-STICK GEZET. BEGINNEN WE BIJ M JANUARI 2019- t>E JUMBO HUISMERK CHOCOPASTA WAS uitverkocht. MAAR JIJ VONB TOCH NOS EEN POT IN EEN ANBER FILIAAL.' De Zeven Heuvelen V 2 of 3 overnachtingen in studio met balkon V 2 of 3 x uitgebreid ontbijtbuffet V Gebruik van de wellnessfaciliteiten 1/ Gratis Wi-Fi en parkeren bij hotel V Tip! Bezoek ook Arnhem en Kleve hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur (.088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 2