Kalanick verbreek banden met Uber r» O \^m DE WEEK VAN PHLIPPEN 22 ECONOMIE SERIE MIDDENKLASSE IN EUROPA In Frankrijk wordt 'de' middenklasse aangewezen als de grote winnaar van het beleid van president Emmanuel Macron. Maar bestaat de middenklasse nog? Specialisten zijn het er niet over eens. Profiel Travis Kalanick Kalanick gaat zich volgens het bedrijf achter de gelijkna mige taxi-app meer richten 'op nieuwe bedrijven en op liefda digheid'. Een van die nieuwe be drijfjes is Cloudkitchens, een start up die leegstaande panden opkoopt om er keukens in te bouwen voor de bereiding van afhaalmaaltijden. Cloudkitchens haalde vorige maand nog 400 miljoen dollar op bij het staatsinvesteringsfonds van Saoedi- Arabië. Kalanick zou ook al 300 mil joen dollar in de start-up hebben geïnvesteerd via zijn durfkapitaal- fonds 10100. Kalanick verkocht de afgelopen maanden al voor ruim 2 miljard aan aandelen in Uber. De nu 43-jarige zakenman moest in de zomer van 2017 als ceo vertrekken bij Uber toen grote aandeelhouders het niet meer zagen zitten met hem. Onder zijn bewind raakte het bedrijf in op spraak door beschuldigingen van seksuele intimidatie en ander wan gedrag op de werkvloer. Na zijn ver trek als ceo kwam hij in de raad van bestuur, waar hij nu ook mee stopt. De Amerikaanse journalist Mike Isaac, die twee maanden geleden in Nederland was om zijn boek over de wereldwijde ontsporing van Uber te promoten, oordeelde kei hard over Kalanick, die hij typeerde als 'arrogant, briljant en nietsont ziend'. En een man die zijn mede werkers stimuleerde zich van God noch gebod iets aan te trekken. Opsporingsambtenaren en jour nalisten werden volgens Isaac be spioneerd en concurrenten werden met grove misleiding met de grond gelijk gemaakt. Binnen het bedrijf Uber heerste een 'bro-cultuur': alfa- i Bij Uber heerste er een 'bro-cultuur': alfamannetjes maakten de dienst uit mannetjes maakten er de dienst uit. Drugs waren gemeengoed, bedrijfs feesten werden gegeven in strip clubs en vrouwelijke werknemers voelden zich onveilig. Isaaac: ,,De toon van die bedrijfscultuur van Uber werd gezet door de top. Kala- nick wist wat hij zocht: witte man nen van in de twintig. Hij nam zijn personeelsbeslissingen op instinct.'' Eerder dit jaar maakte Uber zijn debuut op de technologiebeurs Nasdaq. Een groot succes was dat al lerminst. Het bedrijf heeft een beurswaarde van 52 miljard dollar, maar beleggers vragen zich af of het bedrijf ooit winstgevend wordt. Takeaway. com Unilever Arcelor Mittal Heijmans Help, de middenklasse verzuipt! Het zou een toe passelijke titel van een nieuwe film kunnen zijn. De middenklasse, eens de ruggen graat van de wes terse samenle ving, staat onder druk. Het werk van keu rige burgers met een vaste (kantoor)baan wordt in hoog tempo overgeno men door compu ters. Ook flexibili sering maakt het middeninko men onzeker. Vandaag deel 2 van een serie over de midden klasse in Europa: Frankrijk. Wimereux e woont in een vrij staande woning. Er staan twee auto's voor de deur. En het hele gezin kon dit jaar op vakantie naar Italië. ,,Ik ben tevreden met mijn leven'', zegt Aude Bourdel (42). ,,lk ben misschien niet rijk, maar ik ben zeker ook niet arm!'' Ze woont met haar partner Benjamin (30) en zoon Ethan (11) in Wimereux, in Noord-Frankrijk. ,,We lopen hier zo het strand op!'', zegt ze lachend. ,,Ik heb niets te klagen, en al helemaal niet als ik om me heen kijk. Er is zoveel armoede.'' Aude hoort met haar gezin bij de Franse middenklasse. Zij en Benjamin werken allebei voltijds. Ze heeft een mooie baan bij Eurotunnel. ,,Ik heb de laatste tien jaar carrière gemaakt. Ik heb sinds twee jaar een managementfunctie in de strategie en marketing. Mijn sala ris is mee omhoog gegaan'', vertelt ze. „Vroeger gingen we één keer per jaar op vakantie, als het kon. Nu maken we tussendoor ook stedentripjes. Afgelo pen jaar zijn we naar Italië geweest en ook even naar Londen. En we zijn met het gezin een paar dagen in Parijs ge weest. Dat kunnen we nu betalen.'' Verdomhoekje Toch zit de Franse middenklasse in het verdomhoekje. 'De middenklasse staat onder druk', kopte zakenkrant La Tri bune begin dit jaar alarmerend. 'De mid denklasse smelt weg als ijs in de zon', constateerde economisch dagblad Les Echos. De krant sprak van een 'polarise ring van de arbeidsmarkt'. „Sommige inkomensgroepen worden rijker en an dere zakken juist af.'' Onderzoeksbureau Ifop zette de cij fers op een rij en spreekt van een nieuwe tweedeling. De middenklasse, die het vroeger goed had, splitst zich op. Een deel - en daar hoort Aude Bourdel bij - weet zich te handhaven of zelfs op Miljardair en Enfant Terrible Travis Kalanick snijdt alle banden met het door hem opgerichte Uber nu door. foto reuters Uber-oprichter en enfant terrible Travis Kalanick trekt zich vol gende week volledig terug uit het Amerikaanse techplatform Uber. Hij legt ook zijn bestuursfunctie neer. Daarmee snijdt de miljardair alle banden met zijn geesteskind door. Economieredactie $0 @sandraphlippen O zaterdag 28 december 2019 GO De maaltijdbe zorger sloot de beursweek af als grootste stij- ger in de Mid- Kap. Het levensmid delenconcern boekte een be scheiden winst. De staalgigant eindigde in de min. De bouwer wist geen potten te breken op de beurs. o 'Het lijkt wel alsof iedereen staakt' Frank Renout Deze week is er geen column van Sandra Phlippen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 22