14 Tilburger in Denemarken vast op verdenking van waslijst aan delicten V. verdacht van bedreiging, fraude, diefstal, geweld en verkrachting Het is vier uur 's nachts als Bernio V. op 17 december in een paar boze ogen van een Deense agent kijkt. De Tilburger wordt in het stadje Holstebro uit een kelder gesleept en in een politiewagen gezet. Terug naar de chaos waaraan hij veertien uur eerder dacht te kunnen ont snappen. Het is het slotstuk van een bizar jaar, waarin V. naam maakte als 'spookprof. Zijn leugens brachten hem bij vier profvoetbalclubs op drie continenten: FC Dinamo-Auto (Moldavië), Cape Town City FC (Zuid-Afrika), Audax Italiano (Chili) en Viborg FF (Denemar ken). Bij die laatste club gaat het mis. Zijn gezicht staat dagelijks in de Deense kranten. V. is ontmas kerd en er is een grote kans dat hij lang de cel in moet. Hij wordt in De nemarken neergezet als 'de grootste voetbalfraudeur van de 21ste eeuw'. Deense journalisten en het Ne derlandse VICE Sports legden zijn werkwijze bloot. V. kwam bij prof clubs binnen door e-mails te ver sturen namens de Stellar Group. De Tilburger misbruikte daarbij de naam van de Nederlander Mo Si- nouh die bij het zaakwaarnemers kantoor - een van de grootste van de wereld - werkt. De Deense journalist Lasse V0ge heeft na uitgebreid onderzoek zijn conclusie al getrokken: ,,Hij is een fantast, een pathologische leuge naar'', zegt de verslaggever. ,,Zelfs toen hij werd aangehouden, zei hij nog dat hij profvoetballer is. Hij probeert een geweldig beeld van zichzelf te creëren, maar alles aan hem is nep. Waarom hij dit alles heeft gedaan? Niemand die het weet.'' Waar V. opduikt, is de leugen nooit ver weg. Het is het beeld dat oude bekenden van hem schetsen. Dat begint al in januari 2009 als de dan 14-jarige Tilburger bij Willem II gaat voetballen. De amateurtak van de club, welteverstaan. Maar V. houdt vol dat hij de complete jeugd opleiding van de profclub heeft doorlopen. Zijn eerste leugen, maar zeker niet zijn laatste. Vloerverwarming V. ruilt Willem II in voor Ooster hout, waar hij direct opvalt bij me despelers. Bij een van zijn eerste trainingen zegt hij: ,,Hebben jullie geen vloerverwarming? Die hadden we bij Willem II wel.'' Over zijn privésituatie spreekt hij amper. Ook niet met Etiandro Gar- da Pimentel, een van zijn beste (jeugd)vrienden. ,,Hij zei dat hij op jonge leeftijd vanuit Suriname naar Tilburg was gekomen.'' V. leefde met zijn moeder en broertje in de wijk Noord. Later leidt hij een zwervend bestaan en slaapt hij bij vrienden. Pimentel: ,,Het is echt een goede jongen. Hij is niet achter lijk. Bernio weet hoe hij dingen voor elkaar krijgt. Als hij iets in zijn hoofd heeft, doet hij er alles voor.'' Dat blijkt ook wel uit zijn reputatie buiten de lijnen. V. wordt omschre ven als 'een jongen bij wie je voor een paar honderd euro minder een telefoon kan kopen'. Hij wordt afge serveerd als 'schetser', oplichter. Een van zijn laatste Tilburgse stre ken? Feesten organiseren waarvoor hij de artiesten regelt, om die ver volgens vrijwel nooit te betalen. Tussen 2015 en 2018 beproeft V. geregeld zijn geluk in Denemarken. In die tijd ontstaat het plan om zijn beperkte kwaliteiten als voetballer maximaal te benutten: hij moet en zal profworden. Liegen wordt daar bij zijn tweede natuur. Zo komt hij diverse keren op proef bij Deense clubs. Bij Naestved mag hij opdra ven voor een oefenduel. Maar de coach stuurt hem in de warming- up al weg omdat 'hij niet kan voet ballen'. Hij is niet achterlijk. Bernio weet hoe hij dingen voor elkaar krijgt Ergens in oktober 2017 wordt het kind van V. en zijn ex geboren. In die periode maakt hij het nóg bon ter: V. richt met FC 0stjylland zijn eigen voetbalclub op. ,,Bernio maakte zelf het logo met het hert. Ik zag het hem doen op zijn compu ter", zegt zijn ex in Deense media. Hij wilde de club graag uit laten groeien tot een professionele voet balclub. Het mislukt. Chili In april 2018 sluit V. zich aan bij de amateurs van Den Dungen. Of hij kon voetballen? ,,Nee'', zegt oud Den Dungen-coach Ben Hoek la chend. ,,Hij was snel, maar dat was het ook.'' V. zit één keer op de bank bij het eerste, maar speelt veelal in het derde. Leider Geert Mutsaers heeft bij de teamafsluiting nog een onderonsje met 'm. ,,Toen zei ik: 'Als je prof bent, denk je dan aan me?''' Tien weken geleden volgt er een pakketje. ,,Met twee shirts van een club uit Chili!''' Chili? Dus tóch die profloopbaan, waar V. al zo lang van droomt. De buitenlandse avonturen zijn even kort als hevig. In Zuid-Amerika houdt de Tilburger het met een 'dienstverband' van 61 dagen nog het langst vol. Belediging, discrimi natie en een mishandeling verjagen V. naar eigen zeggen uit Chili. Eer der gaat het bij Cape Town City FC in Zuid-Afrika al veel sneller mis. De clubeigenaar voorvoelt dat V. niet deugt en blokkeert de over gang. En in Moldavië, bij FC Di- namo-Auto, heeft de clubvoorzitter het - opnieuw volgens V. zelf - op de buitenlanders gemunt. Zij moe ten allemaal vertrekken. AANKLACHTEN Op naar Denemarken. Waar hij Vi- borg FF eerst nog als reddingsboei ziet om zijn profbestaan te verlen gen, is de bom onlangs daar gebar sten. V. is verstrikt geraakt in zijn eigen web vol leugens. De kerstda gen brengt hij door in een Deense politiecel. De meeste dromen zijn nu eenmaal bedrog. kent. Hij wordt er ook van be schuldigd dat hij de moeder van zijn dochtertje - een Deense - en haar vader telefonisch met de dood heeft bedreigd. Hij er kent dat hij dingen heeft geroe pen, maar kan zich niet exact herinneren wat. Er komt meer naar buiten: vijf Deensen en drie Nederlandse vrouwen zeggen tegen dagblad BT dat ze de laatste jaren slacht offer zijn geworden van geweld, fraude en bedreiging. Eén vrouw doet aangifte. Na de laatste zitting in de recht bank sloeg hij op de vlucht om later weer te worden opgepakt. Die vluchtpoging kost hem vol gens justitie sowieso vier maan den cel. zaterdag 28 december 2019 io-autacom Bernio toont het shirt van zijn Deense club. Bernio V. tekent bij Dinamo-Auto in Moldavië. foto dinamo auto Voetbalcarrière van 'prof' Bernio V. lijkt puur bedrog Een Tilburgse jongen die op zijn 25ste uit het niets profvoetbal ler wordt en in een jaar tijd vier clubs verslijt. Dat kan niet klop pen. 'Spookprof' Bernio V. raakt verstrikt in zijn web van leugens en zit nu in een Deense cel. Hij wordt verdacht van fraude, maar ook van diefstal, geweld en ver krachting. Een reconstructie. Sjors Grol Chris Ottens Tilburg/Viborg -Etiandro Pimentel, vriend Bernio V. verdwijnt mogelijk voor meerdere jaren achter de tralies als de aanklachten tegen hem worden bewezen. Het lijstje is lang: diefstal, ge weld, bedreiging en verkrach ting. En dan betichten voetbal club Viborg FF en het zaakwaar nemerskantoor Stellar Group hem ook nog van fraude. Zelf ontkent hij alles. De bom in de zaak van V. barst 26 november. Op die dag sleurt hij zijn toenmalige vriendin, Nay- aret Muci, hardhandig door een kiosk in het Deense Viborg. Ze stapt naar de politie. De vrouw stelt dat V. haar heeft bestolen, mishandeld en ongewild vastge houden in een hotel. V. wordt opgepakt, maar ont- Verantwoording Voor dit ver haal zijn veertig bronnen gespro ken. Bernio V. is via zijn advocaat om een reactie gevraagd, maar die stelt dat hij niets inhoudelijks over de zaak mag zeggen. V. plaatste onlangs een statement op Insta- gram: ,,Ik blijf stil tot de volgende zitting op 10 januari.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 14