1. Boomstam 3. Banaan 4. Cocaïne 2. Declaraties 5. Billenknijpen ONTSLAGZAKEN Arbeidsrechtadvocaat Maarten van Gelderen selecteerde de opval lendste Nederlandse ontslagzaken. Gewipt om een bijzondere reden Een ervaren kraanmachinist laat een boomstam uit zijn grijper vallen nadat een collega een sneeuwbal tegen zijn cabineruit gooit. De boom valt op de voet van zijn col lega en deze moet vijf tenen en een deel van zijn voet laten amputeren. Ongelukkige omstandigheden? De rechter vindt de verklaring van de kraanmachinist ongeloof waardig. Het ontslag op staande voet is terecht, zo luidt het oordeel in juli. Een topman van een bedrijf uit Beesd wordt ontslagen wegens grensoverschrij dend gedrag tegenover een ondergeschikte medewerker. Tijdens een teametentje in Utrecht sommeerde hij de vrouw een gebakken banaan op suggestieve wijze in haar mond te nemen en maande hij collega's deze 'show' te filmen. Vanwege zijn lange en onberispelijke staat van dienst, de spijt die hij heeft betuigd en zijn 'extreme privéomstandigheden' kent de rechter hem in september wel iets meer dan de helft van de transitievergoeding toe (150.000 euro bruto). Tijdens een personeelsuitje met overnachting in een kampeerboerderij, biedt een werkneemster haar collega's cocaïne aan. Niet acceptabel, oordeelt haar werkgever. Ze wordt op staande voet ontslagen, maar vecht dit met succes aan. Cocaïne gebruiken en aanbieden is mis schien onwenselijk en zelfs strafbaar, oordeelt de rechter in februari, maar wel maatschappelijke realiteit en geen zeld zaamheid. Bovendien vond het incident plaats buiten werktijd, op een locatie waar de werkneemster geen werkzaamheden verricht. Privéreizen naar Parijs, Malaga en Marbella, luxueuze dinertjes, mobiele telefoons, tassen en koffers en het tuinonderhoud van zijn eigen tuin: een directeur van een inter nationaal concern declareerde er flink op los. Pas na de benoeming van een mede directeur komt de werkgever achter de grootschalige fraude en wordt de directeur op staande voet ontslagen. De rechter veroordeelt de directeur in juni bovendien tot terugbetaling van een bedrag van 1,6 miljoen euro. Een docent bewegingsleer zat tijdens een les aan de billen van een studente. Een andere studente verklaarde tijdens een massage-les bij haar billen, borsten en tussen haar benen te zijn betast. De school begint een ontslagprocedure en er volgt een ontslag zonder vergoeding. De docent gaat in hoger beroep en krijgt van het gerechts hof alsnog een ontslagvergoeding toege kend. Er is sprake van verwijtbaar gedrag, maar het voorval is niet zo ernstig dat de docent geen recht heeft op een vergoeding, aldus de rechter in mei. - Marloe van der Schrier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 138