1. Na de moord op Derk Wiersum 2. Levenslang voor Holleeder 3. Streep door stikstof 4. De drugsactrice 5. Journalist in de cel OPVALLENDE RECHTSZAKEN Rechtbankverslaggever een slaapverwekkende baan? In 2019 zeker niet Heel ongebruikelijk is het weren van pers en publiek tijden de pro-formabehandeling van het megaproces tegen staatsvijand nummer één: topcrimineel Ridouan Taghi. Zo kort na de moord op advocaat Derk Wiersum, die kroongetuige Nabil B. bijstond, wordt elk risico uitgesloten. Taghi wordt op 16 december na een groot scheepse klopjacht opgepakt in Dubai. Ook Taghi's grote voorganger Willem Holleeder trekt weer de aandacht. Op 4 juli krijgt hij levenslang voor vijf liquidaties waarvoor hij opdracht gaf. Eindelijk wordt er een punt gezet achter de Amsterdamse wildwesttaferelen waarvoor 'De Neus' tussen 2002 en 2006 verantwoordelijk was. Een opzienbarende juridische uitspraak die, opmerkelijk genoeg, op de dag zelf amper opzien baart. De uitspraak van de Raad van State op 29 mei zet een streep door het Nederlandse stikstofbeleid. Daar plukken we nu de wrange vruchten van: de bouw ligt stil, de veestapel dreigt te worden gehalveerd en de maximumsnelheid gaat terug van 130 naar 100 kilometer per uur. Actrice Imanuelle Grives handelde eind juli op festival Tomorrowland in drugs. Voor de rechter in Antwerpen stamelt ze dat ze inspiratie opdeed voor een film, dat haar leven een puinhoop was, dat ze pillen en drugs gebruikt om op de been te blijven. In november wordt Grives veroordeeld tot twee jaar cel, waarvan een jaar voorwaar delijk. D oor de rechtbank worden gegijzeld omdat je tijdens een rechtszaak moet getuigen, maar niet over je werkwijze wilt vertellen. Het overkomt op 24 oktober NOS-verslag- gever Robert Bas, die ineens zelf landelijk nieuws is. Collega-journalisten protesteren een dag later bij de rechtbank in Rotterdam. Justitie stelt Bas dezelfde dag weer op vrije voeten. Norman Fucking Rockwell! Ghosteen When We All Fall Dogrel Kiwanuka AsleepWhere Do We Go? Fontaines D.C. Michael Kiwanuka -Victor Schildkamp Lana Del Rey Nick Cave The Bad Seeds —60 Nederlandse muziekjournalisten kozen op uitnodi- Billie Eilish ging van muziektijdschrift OOR het beste album van 2019 ZATERDAG 28 DECEMBER 2019 37

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 133