4. Een tornado op het IJ 5. Lichtende nachtwolken 3. Moeder, wat was het nat 2. Moeder, wat was het heet 1. Glijpartijen in de winter EXTREEM WEER Volgens Raymond Klaassen, meteoroloog van Weerplaza, was 2019 een bijzonder weerjaar. Op 4 juni ontstaat bij zware regen- en onweersbuien een tornado die onder meer over Nijmegen en Rheden trekt. De wervel storm zorgt voor veel schade aan bomen, auto's en gebouwen. Ook over andere delen van het land trekken die avond kleinere tornado's. De bekendste raast op 9 augustus over Amsterdam. Hij wervelt over het centrum van de stad en het IJ en wordt door velen vastgelegd. In juni worden lichtende nachtwolken waargenomen. Vooral op de langste dag van het jaar is het fascinerende schouwspel goed te zien. Hoog aan de hemel, terwijl ze vaak aan de horizon te zien zijn. Nachtwol ken, die zich bevinden op zo'n 80 kilometer hoogte, worden zichtbaar als het licht van de zon, die dan al onder de horizon staat, op ijsdeeltjes valt. Die ijsdeeltjes beginnen dan te glinsteren. Het warme zomerse weer levert ook onstabiele situaties op. Het KNMI geeft in juni vier keer code oranje uit voor zware onweersbuien, die lokaal zorgen voor veel overlast. Straten en kelders komen meer dere keren blank te staan en hier en daar bezwijken constructies door de enorme waterhoeveelheid op daken. Ook in oktober zorgen hevige plensbuien plaatselijk voor overlast. D oor de buien verdwijnt regionaal de droogte, maar de oostelijke helft van het land heeft nog steeds te maken met droge gebieden. Nadat mei kouder is verlopen dan normaal (een unicum tegenwoordig) en er in de lente geen enkele zomerse dag wordt genoteerd, stijgt de temperatuur in de zomer snel. Het leidt tot twee landelijke hit tegolven. In juli gaat de eerste gepaard met intense hitte. Op 25 juli wordt in Gilze Rijen de hoogste temperatuur ooit gemeten: 40,7 graden. Op negen KNMI-stations stijgt de temperatuur tot boven de 40 graden. Het 75 jaar oude record uit Warnsveld, 38,6 graden in 1944, wordt daarmee verpulverd. Ondanks de klimaatopwarming kampen we nog volop met winterse perikelen. In januari breekt een korte koudeperiode aan waarbij het flink vriest. IJsbanen gaan open en plaatselijk kan er op natuurijs worden geschaatst. Er valt zelfs wat sneeuw. De kou verdwijnt op 25 januari en dat gaat weer gepaard met ijzel, die vooral in het noorden van het land zorgt voor ongeluk ken en glijpartijen. 2019 was heet én nat 34

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 130