1. Donald Trump 2. Nancy Pelosi 3. Jeffrey Epstein 4. Johnson Corbyn 5. Alexandra Ocasio-Cortez ALL FAKE NEWS! En ook in 2019 werden we weer om onze oren geslagen met nepnieuws Het meest gelezen nepnieuwsbericht van 2019 gaat over Donald Trump. Verrassing: de post komt niet van de twitterkeizer zelf. Het gaat over zijn grootvader, Friedrich. De American Herald Tribune (ahtribune.com) meldt dat opa het familiefortuin groten deels heeft vergaard door bordelen te ex ploiteren. Friedrichs rodelichtjesimperium blijkt fantasie van een notoire nepnieuws- site, maar het bericht wordt op Facebook wel 29 miljoen keer aangeklikt. Op twee een aanklacht tegen de vrouw die Donald Trump als geen ander de gordijnen injaagt: Nancy Pelosi, voorzitter van het Huis van Afgevaardigden. Volgens de site potatriotsunite.com zou ze 2,4 miljard dol lar hebben weggesluisd uit het staatsfonds voor sociale uitkeringen. Ten koste van arme mensen wordt zo de afzettingsproce dure tegen Donald Trump bekostigd. De leugen wordt 24,6 miljoen keer bekeken. Veel clickbait ook rond Jeffrey Epstein, de pedofiele miljardair die minderjarige meisjes ronselt voor zijn prostitutienet werk. De vriend van de Britse prins Andrew en - vroeger - ook van Bill Clinton en Do nald Trump pleegt in voorarrest zelfmoord. Het bericht dat Epstein zou zijn vermoord wordt 5,3 miljoen keer gelezen en geeft complotdenkers volop munitie. De ver spreider van dit nepnieuws, de lijkschou wer die Epstein dood verklaarde, is een ex- werknemer van de Clinton Stichting. Een nepvideo met 'migranten' die jonge vrouwen in Londen aanvallen, de door conservatieven gerunde, als neutraal geaffi cheerde factcheckdienst FactcheckUK, het 'nieuws' dat een foto van een jongetje dat verwaarloosd op de vloer van de spoed eisende hulp ligt vervalst zou zijn: in de verkiezingsstrijd tussen Labour en de Conservatieven is nepnieuws een belang rijk wapen. Een andere 'vriendin' van Trump is de luidruchtig groenlinkse Alexandra Ocasio-Cortez (ook wel AOC genoemd). De Democratische afgevaardigde uit New York werkt als een rode lap op de president en zijn fans. 12,3 miljoen Amerikanen lezen op Facebook het nepnieuws dat de gehate AOC haar landgenoten het plezier van motorrijden wil afnemen. De bizarre site LLOD (afkorting voor Amerika's Laatste Verdedigingslinie) zit erachter. - Bob van Huët ZATERDAG 28 DECEMBER 2019 33

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 129