SPORTIEVE HOOGTEPUNTEN Columnist Thijs Zonneveld vat het sportjaar samen in vijf onvergetelijke en onverwachte momenten van individuele sporters. Deze sporters maakten het onmogelijke mogelijk Mathieu van der Poel Het kon helemaal niet. Hij reed op zijn tandvlees, hij had fouten gemaakt en de koplopers reden zo ver voor hem uit dat hij ze niet eens meer kon zien. En tóch bleef Mathieu van der Poel erin geloven. Hij blééf rijden, hij blééf geven. Hij pas seerde renners alsof het kilometerpaal tjes waren en sloot in de laatste kilome ter alsnog aan bij de koplopers - die hem aankeken alsof hij uit de hemel was komen vallen. Dat hij vervolgens ook nog de sprint won was bijna bela chelijk. Mathieu van der Poel herschreef in de Amstel Gold Race de wetten van het wielrennen én die van de logica. Sifan Hassan Die combinatie! Hoe kwam ze erbij? De 1500 meter én de 10.000 meter op één toernooi? Dat is zoiets als hordenlopen en verspringen, als badminton en tafel tennis, als Jantje Smit als leadzanger van Metallica. Maar Sifan Hassan deed het toch op het WK Atletiek in Doha. En hoe. Twee keer liep ze haar concurrentes naar huis. Een prestatie uit de categorie Nog Nooit Gedaan. (Wel honderd min punten voor haar overgang naar een trainer waarvan ze wist dat die de dopingregels aan zijn laars had gelapt.) Maarten van der Weijden Tweehonderd kilometer fietsen: dat moet lukken. Tweehonderd kilometer hardlopen: moeilijk, maar niet ondenk baar. Tweehonderd kilometer zwem men: hahahahahaha. Onmogelijk. Maar in juni zwom Maarten van der Weijden doodleuk de Elfstedentocht. Hij lag drie dagen en nachten in het water, haalde miljoenen op voor kankeronderzoek en hij onderstreepte wat zoveel Neder landse sporters het afgelopen jaar on derstreepten: dat er meer mogelijk is dan je denkt. Noël van 't End Wie? Noël van 't End? Tot eind augus tus van dit jaar was hij een nobele on bekende voor het grote publiek. Ook in de judowereld was hij bepaald geen ve dette. Op zijn palmares geen grote over winningen, onder zijn voeten geen pad naar een gouden toekomst. Tot het WK in Tokio. In de meest mythische dojo van het judo versloeg hij, in een zaal vol steeds stiller wordende Japanners, de thuisfavoriet Shoichiro Mukai. Noël van 't End wereldkampioen judo: daar durfde vóór het WK maar één persoon van te dromen. Hijzelf. Annemiek van Vleuten Meer dan honderd kilometer stond er nog op de teller toen Annemiek van Vleuten besloot om aan te vallen op het WK Wielrennen in Yorkshire. Sloeg na tuurlijk helemaal nergens op. Wie doet nou zoiets? Het was een kamikazeaanval die maar op één manier kon eindigen: ze zou tientallen kilometers voor de finish worden ingelopen door de achtervol gers. Maar tweeënhalf uur later reed Van Vleuten met haar handen in de lucht over de finish. 00 q p 12 23 ZATERDAG 28 DECEMBER 2019 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 119