1. Boko Haram 2. Ebola 3. Burgeroorlog Zuid-Soedan 4. Moslims in Chinese kampen 5. Albinisme in Afrika ONDERBELICHTE WERELDPROBLEMEN -0- De Brexit, de stikstofcrisis en de afzettingsprocedure tegen Donald Trump: ze zijn voortdurend in het nieuws. Voor deze vijf wereldproblemen geldt dat veel minder. 32 #2 g 23 - Laura van den Berg Hier horen we weinig over Je leest er weinig over, maar Boko Haram is nog steeds actief. In Nigeria pleegt de terroristische organisatie dit jaar drie zelf moordaanslagen, die zeventig slachtoffers eisen. Boko Haram beschikt nu zelfs over drones, die geavanceerder zijn dan die van de Nigeriaanse militairen. De treurige cijfers over de terreur in Nigeria: 30.000 doden, 240.000 vluchtelingen, 1,8 miljoen ontheemden, 5 miljoen mensen die honger hebben. Ook dit jaar houdt het ebola-virus huis in Congo. Zelfs zo serieus, dat The World Health Organization (WHO) de interna tionale noodtoestand uitroept. De nieuwe uitbraak treft meer dan 2500 mensen in Congo. 1600 daarvan zijn inmiddels over leden. Een eerdere ebola-uitbraak, die in 2016 eindigde, eiste het leven van ruim 11.000 West-Afrikanen. Al zes jaar kampt Zuid-Soedan met een burgeroorlog. Het aantal kindsoldaten dat er actief is neemt elk jaar toe. Er was hoop dat het vredesakkoord in 2018 voor betere tijden zou zorgen. Maar zowel rebellen groepen als het leger blijven minderjarigen rekruteren. De burgeroorlog heeft sinds 2013 zeker 400.000 mensen het leven gekost. In de regio Xinjiang in China worden bijna een miljoen moslims vastgehouden in her opvoedingskampen. Familieleden weten niet waar hun naasten zijn opgesloten. Sinds maart 2017 is een wet van kracht die 'abnormale baarden', sluiers, bidden, vasten, onthouding van alcohol, bezit van lectuur over de islam en de moslimcultuur als 'extremistisch' brandmerkt. In verschillende, voornamelijk Oost- Afrikaanse landen worden albino's in kampen geplaatst en vermoord. De li chaamsdelen van albino's worden vaak gebruikt in hekserij. Ze zouden geluk en rijkdom brengen. Volgens dit bijgeloof, verspreid door zogeheten witch doctors, zou onbeschermde seks met een albino vrouw helpen tegen geslachtsziekten. In de afgelopen vier jaar zijn er alleen al in Malawi circa 150 albino's ontvoerd, gedood of verminkt. 14 #14—nnn3an—2#1122/- ^1—## q C- i 12 23 k MEDt SANS F 'i ISJniPJLSJ ISJil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 110