i 10 NIEUWS ïïmë HEEL HOLLAND BAKT MAROESKA METZ Half Nederland had begin dit jaar een mening over Maroeska Metz (60). Ze zou bij Heel Holland Bakt de boel belazeren. ,,Het heeft mijn leven veranderd.'' Ik kon terugvallen op mijn werk. Dat was fijn Knettergek'', antwoordt Maroeska Metz lachend, op de vraag wat voor jaar 2019 was. ,,Er zijn zo veel rare dingen gebeurd. Heb je me gezien in The PassionIk had een minirolletje als bakker, dat vond ik zo grappig. En ik heb negen dagen op de Huishoudbeurs gestaan met mijn kookboek. Duizenden selfies, je hebt geen idee! Het gmg maar door.'' De in Wormerveer wonende ont werper Maroeska Metz kwam begin dit jaar vanuit het niets in een storm van kritiek terecht vanwege haar deelname aan Heel Holland Bakt. Om een lang verhaal kort te maken, na een paar afleveringen ontdekten fa natieke twitteraars dat ze net een kookboek had uitgebracht, dat ook nog eens meedong naar een belang rijke kookboekenprijs met in de jury Janny van der Heijden. Dat zou dui den op een klassiek gevalletje door gestoken kaart, want Van der Heijden is ook jurylid van Heel Holland Bakt. Daarnaast werd gesteld dat Metz bij kluste in de catering. Nadat Metz drie keer op rij was aangewezen als 'meesterbakker' van de aflevering, kreeg ze het online steeds zwaarder te verduren. Er volg den rotopmerkingen over haar uiter lijk en karakter, en slechte recensies over haar bedrijf en kookboek. ,,Ik ging er veel positiever in dan ik eruit kwam'', zegt Metz, terwijl ze drie soorten zelfgebakken koekjes en taai taai serveert. ,,Dat ik meedeed aan zo'n programma, past wel bij me, ik houd van avontuur. Je kunt wel altijd op de bank blijven zitten, maar dan gebeurt er nooit iets. Ik had er hele maal niet over nagedacht hoe men sen op mij zouden reageren.'' ,,Dat mensen zeiden dat ze met Gele Hesjes naar mijn huis zouden komen, omdat ik uit het programma moest worden gezet, was heel vervelend en best eng. Tegelijkertijd moest ik er ook om lachen. Dat hele programma was natuurlijk allang opgenomen. Maar iemand heeft ook een nepac- count van mijn bedrijf aangemaakt. Op Google Maps was te vinden dat er op mijn adres een café was, met erbij de tekst 'Je speelt vals in Heel Holland Bakt'. Krijg dat maar eens weg! Ik heb op dat profiel meerdere reviews ge kregen met maar één ster, van men sen die niets met mijn werk te maken hebben gehad. Daar moeten tig vijf- sterrecensies tegenover staan om het omhoog te trekken. Dat vond ik zó ver gaan. Heel naar.'' ,,Jawel, maar mezelf verdedigen zou niets uithalen. Er was een andere kandidaat die ook een kookboek had gemaakt en recepten schreef voor een blad, en de winnares had gewoon twee jaar in een bakkerij gewerkt op een schip. Maar je kunt jezelf niet verdedigen door andere mensen zwart te maken; die bal kaatst recht in je gezicht terug.'' ,,Daar houden Nederlanders niet van - al was het maar een heel klein groepje dat door Twitter een stem heeft gekregen. Sociale media zijn de meest democratische platforms ooit, en hebben veel voordelen. Maar als iemand iets akeligs zegt, kan iemand die er nul verstand van heeft, zich daarbij aansluiten. Zo ontstaat heel gemakkelijk een hetze. Godzijdank won ik het programma niet! Dat zou een drama zijn geworden.'' „Absoluut niet. Ik was volkomen ge choqueerd door de montage, want ik kende alleen de Britse versie waarin V.' het om serieus bakken draait. De Nederlandse makers zitten veel meer op de lach en op wat er allemaal met goed gaat. Ze hebben echt een paar heel rare dingen gedaan, waar door ik totaal werd overvallen.'' ,,Inderdaad. Iemand hield een ijskast open om een taart te koelen, ik zag dat niet, en zette per ongeluk mijn taart erin. Het was volkomen onbe nullig, zulke dingen gebeurden voortdurend, maar op televisie ziet het eruit als een rotstreek. Ook ont zettend irritant: we moesten appel bollen maken. Ik ben 60 en een fana tiek bakker, dus ik heb heus weleens een appelbol gebakken. Ik zag kandi daten stoeien en iemand vroeg op welke temperatuur ze gebakken moesten worden. Ik weet dat blader deeg op hoog moet, ook omdat we met heel slechte ovens werkten. 'Zet die oven zo hoog mogelijk!' riep ik dus. In de aflevering is de vraag eraf- gehaald, waardoor het lijkt alsof ik de boel sta te regisseren. Daar was ik heel kwaad over, dat is framing.'' ,,Nadat ik voor de derde keer mees terbakker was geworden en de reac ties zo fel werden, belde de regisseur dat ze er ook van was geschrokken. Maar verder niets, nada. Ook niet van Jan Slagter, de directeur van Omroep Max. Dat was wel netjes geweest, maar hij heeft dat programma niet gemaakt, dat is productiehuis Blue Circle. Dat neem ik wel iets kwalijk. En - gerechtigheid - Blue Circle ligt nu zwaar onder vuur vanwege seksu eel grensoverschrijdend gedrag in realityprogramma De Villa. Maar ik ben er niet slechter van geworden. Ik heb er veel van geleerd.'' ,,Hoe zo'n programma wordt ge maakt, hoe de omroepwereld in el kaar zit, en hoe dat mechanisme van sociale media werkt. Fascinerend! Alsof je wordt omsingeld door een zwerm wespen; als ze klaar met je zijn, gaan ze naar de volgende. Het was fijn dat ik kon terugvallen op mijn omgeving en werk. Ik sta elke dag lekker in mijn werkplaats een ju weel te ontwerpen of een lamp te las sen. Ik kan me nu wel goed voorstel len dat, als je niet zo sterk in je schoe nen staat, het online bashen keihard kan aankomen. En het grappige is, ik stond dus met mijn boek op de Huis houdbeurs. Man! Er zijn denk ik 60.000 mensen langs mijn standje gekomen, ik denk dat ik wel 25.000 positieve reacties heb gehad. Niets onaardigs. Duimen omhoog. 'Ma- roeska, jij bent goed!' riepen ze. Al leen maar waardering.'' ,,Niet echt, het lijkt eeuwen geleden. Maar in zekere zin is mijn leven wel veranderd. Zonder het programma had ik bijvoorbeeld nooit ook maar één kookboek verkocht op die Huis houdbeurs, nu waren het er zeshon derd. Ik geef bak- en kookcursussen, verzorg af en toe een taartenbuffet. En ik ben vooral een véél betere bak ker geworden. Ik werk nu aan een bakboek. Dat komt hopelijk volgend jaar uit. Ik ben een keer bij Eva Jinek geweest. Zij zei: je moet nooit meer in een gemonteerd programma gaan zitten. Ze heeft helemaal gelijk.'' zaterdag 28 december 2019 GO Hannah Stöve Wat vond u het vervelendst? Uw kookboek was een verzameling persoonlijke recepten en u heeft 'Godzijdank won ik niet' nooit gewerkt als professioneel cateraar. Raakte u niet gefrus treerd over de foute aannames? De kritiek was dat u té goed was. Had u zien aankomen dat u onder deel zou worden van zo'n hetze? Maroeska Metz: ,,Je kunt jezelf niet verdedigen door an dere mensen zwart te maken; die bal kaatst recht in je gezicht terug.'' foto jitske schols Boven een maan zaadtaart met glazuur van Italiaanse merin gue, onder een gluten vrije gereedschaps taart. FOTO'S marouska metz HX 1. ii Zoals het vriezerincident? Heeft Omroep Max daar met u over gesproken? Wat dan? Bent u bijna een jaar later nog met het debacle bezig?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10