M 9 vrijdag 27 december 2019 land loopt de relatie (in 2015) op de klippen. Uiteindelijk verwezen lijkt Boersma haar droom. Ze wordt correspondent in Istanboel, onder meer voor Het Financieele Dagblad. Aziz blijft in Amsterdam. Hij loopt in een hawaïshirt festi vals af en drinkt yoghurtshakes. 'Foute boel' Inmiddels is het januari 2019. Ans Boersma meldt zich in Istanboel op een immigratiekantoor om haar verblijfsvergunning te laten verlengen. Dat is altijd een span nend moment in het Turkije van president Erdogan, waar de pers vrijheid onder druk staat en kriti sche journalisten in de cel kunnen belanden. Als Boersma naar een politiebureau wordt gebracht, weet ze 'dit is foute boel'. Ze seint andere Nederlandse correspon denten in Turkije in. Die collega's regelen een advo caat en springen in de auto. Ze we ten niet van Boersma's ex-vriend, maar zien een vermoedelijke aan val op de persvrijheid. ,,We dach ten 'iemand van ons wordt het land uitgegooid'. Dat paste bij het klimaat in Turkije tegenover jour nalisten", zegt RTL-correspondent Olaf Koens. NOS-correspondent Lucas Waagmeester: ,,Het voelde als een stomp in de maag. We hoopten dat we in de eerste uren na haar arrestatie nog iets konden regelen." Boersma schrijft niet opvallend kritisch, ze levert wel goede stuk ken af, stellen haar collega's. ,,Als Hoe haalde Nederland het in het botte hoofd om informatie over haar aan Turkije te geven? -Lucas Waagmeester, NOS je als jonge, vrouwelijke journalist in je eentje jmst naar Turkije komt om correspondent te zijn, ben je sowieso wel een dappere dodo", zegt Koens. Ze vragen Boersma of het om iets anders kan gaan dan haar werk als journalist. ,,Speelt er iets, vroegen we. Nee, zei ze." De hulp biedt geen soelaas. Tur kije zet Boersma op donderdag ochtend 17 januari het land uit. Ze twittert: ,,Dan zit je opeens in het vliegtuig naar Nederland. Onge wenst persoon verklaard in Tur kije. #pressfreedom." Olaf Koens nu: ,,Ze ging het vliegtuig in als martelaar van de persvrijheid en kwam eruit als jihadbruid." Zoals wel vaker in de wereld van de geopolitiek, was ook dit niet wat het leek. Boersma blijkt niet uitgezet vanwege #pressfreedom, maar vanwege een Nederlands ter rorismeonderzoek naar haar ex Aziz. De Syriër zit in Nederland inmiddels vast als terreurver dachte. Hij was in september 2017 op een bijeenkomst over Syrië in debatcentrum De Balie herkend door andere Syriërs. In het najaar van 2018 worden Aziz en zijn broer Fatah opgepakt. De verden king: ze zouden in Syrië in 2011 en 2012 een prominente rol hebben gespeeld bij Jabhat al-Nusra, een jihadistische groepering die ban den heeft met al-Qaeda. Het is een grote zaak voor justitie. Boersma zelf realiseert zich pas op Schiphol, als de politie haar op vangt, dat haar uitwijzing met haar ex-vriend te maken heeft, stelt ze. Nederland heeft Turkije informatie gevraagd over 'de be wegingen' van Boersma: wanneer ging ze het land in en uit? Justitie verdenkt haar niet van terrorisme, wel van valsheid in geschrifte: de visumaanvraag voor Aziz in 2014 zou niet bedoeld zijn om hem op bezoek te laten komen, maar om hem naar Nederland te halen als asielzoeker. Dat is niet waar, stelt Boersma. En: ,,Ik ben om de drie maanden in Nederland. Waarom heeft de politie me in een van die periodes niet gewoon uitgenodigd om te praten?" Binnen anderhalve dag is de journalist Turkije uitgezet en haar belangrijkste opdrachtgever kwijt. Het Financieele Dagblad zegt de sa menwerking op, omdat Boersma nooit heeft gemeld dat Aziz -in middels redelijk bekend in Neder land - haar ex was. In interviews na aankomst in Nederland, zegt ze 'een olifantenhuid te hebben'. ,,Ik kom uit Groningen, ik kan wel een stootje hebben." Wat ze over het verleden van Aziz wist? Ja, ze wist dat hij in de gevangenis heeft gezeten en dat hij contacten had met jihadisten. Maar tegen haar heeft hij gezegd nooit gestreden te hebben en geen mensenrechten te hebben ge schonden, stelt Boersma. Mensen die haar kennen, om schrijven haar als 'niet naiëfZe weet veel van de oorlog in Syrië en kent het vluchtelingenprobleem. Ze hielp in 2016 als vrijwilliger in een Grieks opvangkamp en was woordvoerder voor de Stichting Bootvluchteling. Justitie denkt dat Boersma meer wist, blijkt in februari tijdens een zitting tegen Aziz. Het OM citeert uit een afgeluisterd gesprek tussen Aziz en zijn broer Fatah. Daarin zou Aziz hebben gezegd 'dat een vrouw in Istanboel in grote lijnen van hem weet wat er zich in Syrië heeft afgespeeld'. Ze heeft foto's en dergelijke gezien. Ik heb toen gezworen niet meer te slachten, geen vrouw, geen man, niemand." Die zin heeft Aziz nooit tegen haar uitgesproken, stelt Boersma in een persverklaring. Ze kiest de tegenaanval en klaagt de Neder landse staat aan. Doordat die Tur kije informeerde over het onder zoek, is ze het land uitgezet, is ze haar baan kwijt en heeft haar re putatie schade geleden. De proce dure loopt nog. Dat geldt ook voor het onderzoek naar Boersma zelf. De zaak tegen Aziz en zijn broer Fatah wordt waarschijnlijk pas in 2021 inhoudelijk behandeld. Zij zitten allebei nog vast. Veiligheid De achtergebleven Turkije-corres- pondenten zitten nog vol vragen. Koens: ,,Ans appte me dat ze het allemaal nog wel een keer zou uit leggen." Waagmeester: ,,De vraag die nog staat: hoe haalde Neder land het in het botte hoofd om in formatie over haar aan Turkije te geven?" Dat is spelen met de vei ligheid van journalisten. Boersma zelf wil niet op vragen ingaan. Deze zomer schreef ze in vakblad Villamedia dat ze in een koffietentje werkte om geld te ver dienen. Waagmeester: ,,Als het OM haar straks niet vervolgt, kan ik me voorstellen dat Turkije zegt dat ze kan terugkomen, als een showcase voor persvrijheid." L:'' it'-'j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9