Timmermans verklaart de Britten zijn liefde O O O c •O alleen voor 18+ 8 NIEUWS PROFIEL ANS BOERSMA j independer Journalist Ans Boersma genoot van haar leven als corres pondent in Turkije. Tot ze door een ex-geliefde in een terreuronderzoek belandde en het land werd uitgezet. ,,Ze ging het vliegtuig in als martelaar van de persvrijheid en kwam eruit als een jihadbruid." Ellen van Gaalen Brussel De liefdesbrief verscheen gisteren vroeg op de website van The Guar dian. Timmermans haalt warme herinneringen op aan zijn langdu rige banden met het Verenigd Ko ninkrijk. „Groot-Brittannië was er altijd in mijn leven. Als deel van me'', schrijft de vicevoorzitter van de Europese Commissie. Hij vertelt over zijn tijd op de Britse Internatio nale School in Rome, waar hij zat toen hij 12 jaar was; over hoe hij zich bewust werd van zijn Nederlander zijn, en tegelijker tijd Britse zaadjes plantte, die onder deel van hem zijn geworden. ,,Ik ken je nu. En ik houd van je. Om wie je bent en wat je me hebt gege ven. Ik ben net een oude geliefde. Ik ken je krachten en zwaktes. Ik weet dat je genereus kunt zijn, maar ook gierig. Ik weet dat je jezelf uniek vindt en anders. En dat ben je natuurlijk in veel op zichten ook, maar misschien min der dan je denkt.'' Timmermans is niet blij met de brexit. Hij beschrijft hoe Groot- Brittannië altijd hinkte op twee ge dachten over het lidmaatschap van de EU. Als 'eiland' los van het Euro pese continent creëerde het altijd een wij-zij-situatie. Maar ondanks Ik houd van je. Ik ben net een oude geliefde. Ik ken je krachten en zwaktes de afstand hielden de Britten tóch vast aan de Europese Unie, tot nu. ,,Je hebt besloten ons te verlaten. Dat breekt mijn hart, maar ik res pecteer die beslissing'', schrijft Timmermans. Onderhandelingen Nu Boris Johnson de verkiezingen heeft gewonnen, zetten de Britten hun vertrek door. De onderhan delingen over de toekomstige ban den tussen de EU en Groot-Brittan- nië beginnen in maart, als de Brit ten zich officieel hebben terugge trokken. Volgens Timmermans was het 'fatale' referendum over een brexit in 2016 al onnodig. ,,Je was erover verdeeld, net als je altijd verdeeld was over de EU. Ik had gehoopt dat je aan die houding had vastgehou den - die stond je goed en hield ons allen in betere vorm. Was het no dig om deze kwes tie te forceren? He lemaal niet. Maar je hebt het ge daan.'' En dat be treurt Timmer mans nog steeds. ,,Het verdrietige is dat ik zie dat het je pijn doet. In het proces is er zo veel onnodige schade ontstaan, bij jullie en bij ons allemaal. Ik ben bang dat er meer volgt.'' Hij besluit zijn liefdesbrief hoop vol en met uitge stoken hand. ,,Om de waarheid te zeggen, ik voelde me diep gekwetst toen je besloot te vertrekken. Drie jaar later ben ik vooral verdrietig dat een lid van onze familie de banden wil verbreken. Maar tegelijkertijd vind ik rust in het idee dat familie banden nooit helemaal verbroken kunnen worden. We gaan niet weg en je bent altijd welkom om terug te komen.'' Een verhaal over het roerige jaar van journalist Ans Boersma kan op veel plekken beginnen. In een ver hoorkamer op een politiebureau in Istanboel, in januari van dit jaar, bijvoorbeeld. Of bij een prille ver liefdheid eind 2013 in die stad. Of nog eerder: in de beruchte Sayd- naya-gevangenis bij Damascus, Syrië, in 2005. Maar waar je ook begint, het is een verhaal waarin de wereldpoli tiek, de liefde en de wet verknoopt raken, met een bizarre ontknoping als gevolg. Journalist Ans Boersma raakte onverwacht verstrikt in het Syrische conflict dat ze zelf zo in teressant vond om te beschrijven. In dat conflict is lang niet alles zo als het lijkt. Laten we beginnen in Syrië, in 2005, in een overvolle cel in de Saydnaya-gevangenis bij Damas cus. Aziz al H. (nu 33) zit daar om dat hij en zijn vrienden in de gaten liepen bij de Syrische veiligheids dienst. Ze lazen onder meer ver boden boeken. Hij wordt er ge marteld. In Saydnaya leert Aziz veel radicale moslims kennen, met wie hij na zijn vrijlating in 2011 contact houdt. Het is een schim mige tijd in het Syrische conflict, waarin groeperingen continu ver anderen van loyaliteit. Eind 2012 vertrekt Aziz uit Syrië en reist naar Istanboel. Dat is het tweede moment dat dit verhaal kan beginnen. In Istan boel is in november 2013 ook Ans Boersma, een jonge, Nederlandse journalist. Ze is er op een persreis. Boersma (nu 31) heeft de opleiding journalistiek aan de Christelijke Hogeschool Ede gedaan en geeft daar inmiddels les. Haar droom is correspondent in Turkije worden, ze heeft haar hart verpand aan de stad Istanboel, aan de drukte, het eten. Tijdens de persreis komt ze in een bus toevallig naast Aziz te zitten. De Syriër is een vluchteling op zoek naar een toekomst. Boersma noemt hem 'veerkrachtig, sterk, met zijn oog op Europa voor een nieuw leven'. Ze worden verliefd. Dan volgt een cruciaal moment: na een paar ontmoetingen stelt Boersma, volgens eigen zeggen, aan Aziz voor 'een keer mijn leven in Nederland te zien'. Ze vragen in het voorjaar van 2014 een toeris tenvisum voor hem aan. De aan vraag wordt tweemaal afgewezen. De Syriër komt alsnog hierheen, in de vluchtelingenstroom via Griekenland. Eenmaal in Neder- We dachten 'iemand van ons wordt het land uitgegooid'. Dat paste bij het klimaat in Turkije experts in financieel inzicht vrijdag 27 december 2019 GO Eurocommissaris Frans Tim mermans heeft een liefdesbrief geschreven aan het Britse volk. Hij belooft de Britten een warm welkom als ze terugkomen in de Europese Unie. „Familiebanden kunnen nooit echt worden ver broken." -Frans Timmermans, Eurocommissaris Hoe journalist in terreurzaak verzeild raakte 8 CYRIL ROSMAN -Olaf Koens, RTL Vanaf je 18e verandert er veel. Zo moet je bijvoorbeeld zelf voor een goede zorgverzekering zorgen. Daarom geeft Independer inzicht, overzicht en advies. Zodat je zelf de juiste keuze kunt maken. Sluit hem direct af op independer.nl en ontvang een gratis Tandongevallen-verzekering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8