OM erkent: boze boeren weren van snelweg lukte niet Britse vader en twee kinderen verdrinken in Spaans zwembad 4 Activisten trekken op tweede kerstdag het Britse platteland op om te protesteren tegen traditionele vossenjachten. Ze geloven niet dat de jagers zich aan de wet houden. BRITSE TRADITIE VOSSENJACHT In de aanloop naar de boerenpro testen dit najaar besloten OM, poli tie en meerdere ministeries om het snelwegverbod voor tractoren te handhaven. Dat zegt verantwoor delijk officier van justitie Linda Bregman in het personeelsblad Op portuun van het Openbaar Ministe rie. ,,Dat handhaven is niet gelukt'', aldus Bregman. ,,Niet op de boeren- demo van 1 oktober en niet op 16 oktober. En ook niet met de bou wersdemo op 30 oktober. Niet om dat we het niet wilden. Niet omdat we de wet niet snapten. Maar om dat het gewoon niet tegen te hou den was.'' Bregman zegt dat agenten niet waren opgewassen tegen de tracto ren. „Agenten moesten echt aan de kant. Vergis je niet: de dynamiek was vaak echt niet fijn. Je kunt wel van alles bedenken en gaan inzet ten, maar de dilemma's zijn groot. Chauffeurs van vrachtwagens, die waren ingehuurd als beweegbare afzetting van het Binnenhof, wer- den bedreigd en geïntimideerd. Er was veel alcohol in het spel.'' Volgens de officier van justitie heeft de overheid 'gefaald' in het handhaven van het verbod van tractoren op de snelweg. ,,Daar kun je van alles van vinden'', stelt Breg- man. ,,Maar ik denk dat de politie gewoon heel verstandig heeft ge handeld. Zij heeft gekozen voor zo veel mogelijk veiligheid op de snel weg. Daar reden ook gezinnen en mensen op weg naar hun werk.'' Doordat tractoren geen kenteken hebben, was het extra lastig om boeren op de bon te slingeren. Bregman beschrijft hoe een motor agent werd klemgezet en hoe een »De protesten waren volgens justitie te massaal en te intimiderend tractor langzaam inreed op een po litieauto. ,,Ik weet niet of je er wel eens naast hebt gestaan, maar al leen de wielen van zo'n tractor zijn al groter dan een gemiddelde vol wassene.'' Bij het laatste boerenprotest, op 18 december, werden in het hele land ruim honderd bekeuringen uitgedeeld. ,,Waar dat nodig was en de veiligheid in het geding was, tra den we actief op'', aldus een politie woordvoerder. De boeren proteste ren tegen stikstofmaatregelen. met honden. Verenigingen als die van Watts organiseren daarom trail hunts, een legale variant. Daarbij wordt vossenurine verspreid over een uitgestrekt gebied. Onderweg pikken de jachthonden soms de geur van een echte vos op. Als zo'n vergis sing uitloopt op een bloedbad, geldt dit voor de wet als een 'ongeluk'. Maar de trail hunts blijven omstre den. Overal in het land gingen acti visten gisteren achter de jagers aan. Activisten van West Cornwall Hunt Saboteurs, met vijftien leden aanwe zig, verdenken Watts ervan te liegen. De trail hunt zou een dekmantel zijn om ongegeneerd op vossen te blijven jagen. Als Watts om 11.15 uur onder luid applaus van de menigte aan een toespraak begint, overschreeuwen ze hem met leuzen als 'shame on you' en 'criminelen'. Een pony met een kleu ter erop steigert van schrik. Militaire eenheid De activisten zijn georganiseerd als een militaire eenheid. Twee teams, kletsnat en besmeurd met modder, staan op strategische plekken om de jagers in de gaten te houden. Een auto met een navigator houdt contact met hen via walkietalkies. Elke beweging op de uitgestrekte grasvelden wordt over de krakende lijn doorgesproken. Als de ruiters en de honden uit hun blikveld verdwij nen, worden ze opgehaald en ergens anders afgezet. Geen van hen hoopt een slachtpar tij te zien, al filmen ze verdachte situ aties. ,,Breken ze de wet, dan geven we dat door aan de politie", vertelt Gemma, de chauffeur van de mobiele brigade. ,,Het voornaamste is het be schermen van vossen. Als de jagers Madron Met open monden kijken kinderen op het plein voor de dorpskerk in Madron in West-Cornwall naar de verzamelde ruiters op hun paarden. Een roedel jachthonden rent kwispe lend door de menigte. De traditio nele vossenjacht op tweede kerstdag trekt mensen uit de wijde omtrek van de plaats in de heuvels boven Penzance. De fox hunt bezoeken is, zoals op veel plekken in Engeland, in de cultuur van de regio verankerd. ,,We jagen niet op vossen, we vol gen een spoor", benadrukt Charlie Watts, de meest ervaren jager van de Western Hunt, die tijdens het jacht seizoen tweemaal in de week eropuit trekt met zijn hounds. Op Boxing Day geniet de huntmaster zichtbaar van de aandacht. Terwijl hij brokken voedsel naar zijn beesten gooit, stelt de man niet op bloed uit te zijn. ,,We houden ons aan de wet." Jagers in Groot-Brittannië mogen sinds 2005 geen vossen meer doden Duikers vonden gisteren in het water de badmuts van de dochter terug in een pomp. De vondst voedt de gedachte dat het afzuigsysteem een rol heeft gespeeld in de dood van het meisj e en van haar vader en broer, die haar te hulp schoten. Een medewerker van Club La Costa World in Fuengirola aan de Costa del Sol was als eerste bij de lichamen en meldde veel moeite te hebben gehad weer uit het water te komen. Daarop controleerden duikers het bad en de pompen en vonden de badmuts van het meisje. Autopsie op de lichamen van de gezinsleden leverde op dat alle drie de gezinsleden zijn verdronken. De patholoog-anatomen hebben geen Het afzuigsysteem is onderzocht en het bad mag weer open verwondingen gevonden of bewijs dat het drietal was vergiftigd of ge drogeerd ten tijde van de tragedie. Het gehele afzuigsysteem is uit voerig onderzocht, en daarna goed bevonden. Het management van Club La Costa World heeft laten weten dat het bad van de autoritei ten weer open mag. Het complex heeft meerdere zwembaden. Het zwembad waarin het drama plaats vond, is niet verwarmd en wordt daarom in deze tijd van het jaar minder gebruikt door gasten. De pastor maakte deel uit van The Redeemed Christian Church of God, een kerkgemeenschap met vestigingen in meer dan honderd landen - in Nederland onder meer in Rotterdam en Amsterdam. De gemeenschap reageerde verbijsterd op het drama. ,,Met pijn in ons hart brengen we onze condoleances over aan de familie, vrienden en collega's van pastor Gabriel Diya'', staat in een verklaring. vrijdag 27 december 2019 Tractoren worden van de A9 geleid. foto anp Het Openbaar Ministerie zegt te hebben gefaald door dit najaar amper op te treden tegen trac toren op de snelweg. De officier van justitie geeft de schuld aan 'dreigende en intimiderende' boeren. Ook was er 'veel alcohol in het spel'. Peter Winterman Den Haag 'We jagen niet, Geert Langendorff Ruiters en hun honden maken zich op voor de vossen jacht in Chid- ding- stone. FOTO EPA William Ansell en Penny Lally in Madron: ,,De populatie moet in toom worden gehouden.'' Bij een zwembaddrama in een Spaans resort zijn op kerst avond een Britse pastor (52), zijn 16-jarige zoon en 9-jarige dochter om het leven gekomen. Volgens de nabestaanden kon den ze alle drie niet zwemmen. Sebastiaan Quekel Kees Graafland Fuengirola Gabriel Diya en het zwembad van het resort waar het drama plaatsvond. foto's facebook en reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4