WIM HOFMAN Puinruimen Ik loop het lekkerst op 100% Zeeuwse stroom 9 Ook de nuchtere Zeeuw is bijgelovig bij Oudejaarstrekking Staatsloterij De slag om de Schelde heb ik niet meegemaakt. Bij de herdenking heb ik wel indrukwekkende beelden gezien: bombardementen, soldaten in de vuurlinie, stukken land onder water. Ik verbaasde me over de filmpjes waarin Zeeuwse vrouwen te zien waren die met hun kinderen doodgemoedereerd en mooi gekleed roeibootjes in stapten. Ik kwam met mijn ouders pas terug op Walcheren toen het ei land al weer een beetje droog lag. Ik herinner me een tocht met een aak; ik weet niet meer waarheen. Ik herinner me veel modder die lichtbruin was en als het opge droogd was, op een mozaïek leek. Veel bomen waren dood en wit en gebroken. Soms groeiden er mos selen aan, en aan huizen zat een soort lambris van zeepokken. Ik vond het leuk ze los te trappen. Veel huizen waren verwoest of onbewoond of stuk; erin hing een eigenaardige, vochtige geur. Soms waren er alleen kelders met water. Er werd hard gewerkt, puin werd geruimd en er werden keten getimmerd. Ik herinner me een bord met daarop: Muis en Winter. Hoe mensen het soms voor elkaar kregen om iets in elkaar te zetten, weet ik nog steeds niet. Er was wel sloophout, oude vloerplanken die je kon gebruiken, maar er was gebrek aan van alles en nog wat. Aan een stukje glas kon je maar moeilijk komen. Ook voor zeer veel gewone dingen moest je je best doen. Men was natuurlijk wel ge wend aan rantsoenering en het gedoe met distributiebonnen of punten. Mijn stamkaart heb ik nog, maar ook na de bevrij ding was er maar weinig te koop. Voor koffie bijvoorbeeld moest je, meen ik, tot in 1952 punten hebben. Van sommige dingen had ik wel gehoord, maar een sinaasappel of een banaan had ik nog nooit gezien. Mijn eerste pinda vond ik op het strand, aangespoeld van een schip misschien. Er zaten twee nootjes in en ze smaakten zout. Veel werd opgeruimd of afge broken. Bunkers werden nogal eens opgeblazen. Men boorde er eerst gaten in. Dat mocht je nog wel zien. Als het zover was, zeiden ze: 'Jongens, uit de weg!' Je moest dan achter een man met een rode vlag gaan staan. Dan gebeurde het: de bunker kwam voor een stuk omhoog, barstte open, stukken beton en gruis en stof schoten de hoogte in en alle kanten uit en daarna hoorde je pas de knal. Dan werd het stil en was er weer wat van de oorlog verdwenen. Dertig procent van de Zeeuwse spelers koopt zijn of haar lot elk jaar in dezelfde winkel. Eenentwintig procent visualiseert na het kopen dat hij of zij gewonnen heeft, en elf procent doet weleens een schietge bedje. Dat is nog niet alles: zo'n ne gen procent praat tegen het lot en drie procent van de Zeeuwse deel nemers heeft het lot wel een keer gekust. Eigenaar Jacolien de Meij(49) werkt al twaalf jaar in tabakswinkel De Pupekop in Zierikzee. Zij beves- tigt dat er bizarre rituelen op na worden gehouden. ,,Ik heb eens op een lot moeten spugen. Hij won er wel mee, dus het jaar erna moest ik er weer op spugen." Verder moet ze af en toe een lot zegenen en ziet ze elk jaar dat mensen hun lot kussen, en valt het haar op dat veel mensen kiezen voor nummer zeven als eindcijfer. Gek genoeg is dertien ook populair. Ook worden vaak cij fers gekozen die gebaseerd zijn op persoonlijke data. Voor Kevin Kostense uit Zierik zee is het de eerste keer dat hij mee doet aan de Oudejaarstrekking. Hij kiest voor nummer acht op aanra den van zijn vriendin. Mocht hij ooit weer meedoen, dan zal acht zijn vaste nummer blijven. Hij heeft een goed gevoel bij zijn deel name. Hij plakt zijn lot aan de piek op zijn kerstboom, omdat hij denkt dat dat geluk brengt. Lievelingsnummer Wilco de Valk uit Nieuwerkerk haalt elk jaar zijn loten bij De Pupe- kop. Soms kiest hij voor nummer vier - zijn lievelingsnummer - als eindgetal. Vaak kiest hij geen num mer, zoals dit jaar. Nu is zijn eind cijfer een vijf. ,,Het kiezen van een cijfer heeft nog nooit gewerkt, dus ik hecht er geen waarde aan." Tot nu toe heeft hij nooit meer dan tien euro gewonnen. Arwin Schot uit Zierikzee kiest elk jaar voor de getallen 65, 68 en 98. Het zijn de geboortejaren van zijn gezin. Hij doet al vijftien jaar mee via De Pupekop. Een ritu eel heeft hij niet, maar hij kijkt wel zo snel mogelijk op internet of hij gewonnen heeft. Meer dan hon derd euro is het nooit geweest. ,,Maar als je niet meedoet, weet je zeker dat je niks wint." Zeeuwen die een groot bedrag winnen, houden hun lippen stijf op elkaar. Daarentegen zou 79 pro cent van de mensen het winnen van een miljoen of meer groots vie ren, blijkt uit de cijfers van Moti- vaction.Van de mensen die dat niet doen, zou tien procent het nieuws verzwijgen voor zijn naaste omge ving. Zo'n vijftien procent zou het winnen niet eens vertellen aan de eigen partner. Voor vrienden zou de winst het meest worden verzwegen: zo'n 71 procent van de Nederlanders ver telt het nieuws niet aan zijn of haar beste vriend(in). Een derde van de Nederlanders zou de winst stil houden voor de kinderen. Jouw koffiemachine krijgt 100% energie van DELTA deltaenergie.nl vrijdag 27 december 2019 GO De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator 'Ik moest eens op een lot spugen' Elk jaar dezelfde winkel, vooraf bepaalde eindcijfers, andere ri tuelen: Nederland is in de ban van de Oudejaarstrekking. Dit jaar doet 49 procent van de Ne derlanders mee. Uit een onder zoek van Motivaction, in op dracht van Staatsloterij, blijkt dat ook nuchtere Zeeuwen bij gelovig zijn als het op de Oude- jaarstrekking aankomt. Michiel van Dongen Zierikzee "QOS 95% MINDER SCHADELIJKE STOFFEN VERGELEKEN MET SIGARETTIN. Eigenaar Jacolien de Meij van De Pupekop ziet nogal wat bijgelo vige mensen langskomen deze dagen. foto ernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 45