II Mooie oefening voor de KNRM; 'eenzame' zeelieden blij met geste WEBSHOP-VUUR^KiT~m DOORLOPEND GEOPEND. 24/7 W OPENINGSTIJDEN LOSSE VERKOOP: Intratuin Koudekerke Galgeweg 5, 0118-551623, www.intratuin.nl Het waait al flink als reddingsboot Koos van Messel, de tijdelijke ver vanger van de Koopmansdank, dinsdagochtend vanaf Neeltje Jans koers zet naar de Schouwenbank. Dat is een deel van de Noordzee voor de Zeeuwse kust waar zee schepen voor anker gaan. Schepen liggen daar tot het moment dat ze kunnen doorvaren naar een Neder landse of Belgische haven of ze wachten op een nieuwe bestem ming. De reddingsboot Koos van Mes- sel doet dinsdagmorgen vijftien schepen aan, vertelt Eric van der Linde, schipper van het KNRM-sta- tion Neeltje Jans. Het winderige weer is geen reden om van de kerst- brodenactie af te zien. Het mes snijdt aan twee kanten. Want het naderen van grote schepen op volle zee moet getraind worden. Van der Linde: ,,Dit is ook een oefening voor ons. Zeker onder deze weersom standigheden hebben we niet heel vaak de kans om dit te doen. Nu kunnen we het mooi combineren. Er staat best veel wind, er zijn vrij hoge golven. Als echt de nood aan de man is moeten we dit ook kun nen." Emmertje Het containerschip Monte Cervan tes is na zo'n twintig kilometer va ren de eerste bestemming van de Koos van Messel. Van dichtbij valt de reddingsboot in het niet naast de gigantische rode wand van het schip met het opschrift Hamburg Süd. Een bemanningslid laat een emmertje zakken. Met een haak Veel zeelui brengen de kerstdagen door aan boord haalt Leon van Sandijk de emmer binnen. De kerstbroden, waterdicht verpakt in een grijze vuilniszak, gaan erin. De duimen gaan omhoog als de kerstbroden aan boord zijn gehesen. Dit tafereel herhaalt zich veertien keer. Stuiterend op de gol ven gaat de Koos van Messel als een bunkerscheepje van zeeschip naar zeeschip. Van der Linde moet af en toe flink manoeuvreren om zijn reddingsboot veilig naast een zee reus te parkeren. Na een uur zijn alle broden afge- leverd en zet Van der Linde koers naar de thuishaven Neeltje Jans. Daar wachten de frikadellen voor de achtkoppige bemanning van de reddingsboot. Een aantal KNRM-stations bui ten Zeeland heeft al langer de ge woonte om vlak voor Kerstmis kerstbroden bij zeelieden af te ge ven. Voor Neeltje Jans is het de tweede keer, zegt schipper Van der Linde. Het lijkt het begin van een traditie te worden. Schipper Van der Linde: ,,Veel zeelui brengen de kerstdagen door aan boord. Het zijn voor hen eenzame dagen, die ze ver van huis moeten doorbrengen. Om hen een hart onder de riem te ste ken, brengen we ze een klein ca deautje." Het gebaar van de KNRM wordt gewaardeerd. „Absoluut", zegt Van der Linde. „Iedereen is blij en we krijgen altijd mooie wensen voor de feestdagen terug van de opva renden. Kleine moeite voor ons en een groot gebaar voor hen." It BBB21 bij Intratuin Koudekerke zondag 29 decembe^UtNDEUJK| geen uitgifte vuurwerk! is s. http://koudekerke.intratuinvuurwerk.nl Zaterdag 28 december 9.00-18.30 uur Maandag 30 december 9.00-20.00 uur Dinsdag 31 december 9.00-17.00 uur Kijk op de site bij /video Kerstbroden bezorgen I vrijdag 27 december 2019 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl De KNRM ziet het rondbrengen van de kerstbroden als een oefening. Kerstbrood per reddingsboot Wachten op zee is al geen pretje, maar met de feestdagen zijn het voor de zeelieden aan boord van deze 'ankerliggers' wel heel eenzame dagen. De KNRM Neeltje Jans verzacht de pijn een beetje en brengt kerst broden aan boord. Theo Giele Neeltje Jans De kerstbroden zijn water dicht verpakt in een vuilniszak. Het emmertje met daarin de kerstbroden wordt door de bemanning opgehesen. fotos theo giele - Eric van der Linde, schipper KNRM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37