voornemens op herhaling O ga je op kamers? E 21 j independer AAN HET WERK 1^ Vorig jaar schreef ik op deze plek een co lumn waarin ik de grond aanveegde met het fenomeen goede voornemens. De voornemens die velen van ons trouw aan het begin van het jaar stellen, zijn gedoemd te mis lukken. Het probleem: goede voornemens zijn niet specifiek genoeg ('ik wil méér rust!' - wan neer en hoeveel precies dan?) en vaak véél te ambitieus ('Ik ga nóóit meer roken!'). En waar je in eerste instantie flink wordt beloond voor weinig moeite (na de eerste twee keer sporten voel jij je een superheld), wordt na verloop van tijd de beloning kleiner en de moeite steeds groter. Gevolg: halverwege januari zijn de sportscholen weer rustig en worden er weer volop pakjes peuken verkocht. Ik ben het afgelopen jaar toch iets anders over goede voornemens gaan denken. Het boven staande mag allemaal Halfjanuari is het weer rustig in de sportschool en worden er volop peuken verkocht wel waar zijn, maar er is nog een andere kant aan het stellen van voornemens - nog los van of deze ook werke lijkheid worden. Wat je eigenlijk doet, is na denken over hoe je leven béter zou kun nen zijn. Je accepteert dat ondanks dat je al veel goed doet, er nog ruimte is voor verbete ring. Goede voornemens stellen kan dus ook een oefening in nederigheid betekenen. Er zit ook wel iets moois in, in aan het einde van het jaar de inventaris opmaken en kijken naar de toekomst. In de hectiek van alledag - met al onze appjes, mails, notificaties en ver plichtingen - schiet dat er regelmatig bij in. Het kan geen kwaad om op de dag van de jaarwisse ling een moment te reflecteren: ben ik de mens die ik wil zijn? Wat zou ik willen bereiken? Welke rol wil ik spelen voor de mensen om me heen? oudjaarsdag maken mijn vriendin en ik drie lijsten van tien: tien hoogtepunten van het jaar, tien dieptepunten en tien dingen die we ons voornemen om te gaan doen in het jaar dat komen gaat. Bij een maaltijd of een goed glas wijn nemen we vervolgens onze lijsten samen door. Voor we feestvieren om de jaarwisseling, kijken we op deze manier terug naar wat in het afgelopen jaar fantastisch was en wat vervelend was, en zetten we voor de toekomst alvast stip pen op de horizon. Ik kan me voorstellen dat een lijst met dertig dingen ambitieus is, dus misschien kunt u beginnen met drie lijsten van drie - die heb je zo bedacht, geloof me. Wat uw plannen ook mogen zijn, ik hoop dat ze in het nieuwe jaar uit mogen komen! Mitsubishi zet rem op diesels Goede kerstomzet voor Tiffany Aandelen, obligaties of vastgoed, zelfs olie en goud: alle beleggings categorieën deden het goed tot uit stekend afgelopen jaar, met als uit blinker de aandelen. Wie begin van het jaar 1000 euro in de Amster damse AEX-index belegde, maakte een rendement van zo'n 25 procent. En niet alleen Nederland deed het goed. Wie in Amerikaanse aan delen belegde, maakte dit jaar zelfs een rendement van 33 procent. Dat is wel inclusief extra winst doordat de dollar steeg ten opzichte van de euro. Gemiddeld gingen de aande lenkoersen in 2019 wereldwijd met zo'n 30 procent omhoog. Vooraf had niemand durven te kenen voor zo'n goed beursjaar. ,,Ik houd elk jaar een enquête onder collega's'', zegt Corné van Zeijl, fondsmanager bij vermogensbe heerder Actiam. ,,De gemiddelde verwachting van de 111 voorspellers was dat de AEX op 501 punten zou eindigen. Er was zegge en schrijve één collega die 610 als eindstand voorspelde.'' Tegenwind Zo gek is die voorzichtigheid overi gens niet. Een jaar geleden, in de cember 2018, de dag voor kerst, stortten de beurzen wereldwijd in. De reden was de renteverhoging van de Fed, de Amerikaanse cen trale bank. Een stijgende rente is slecht nieuws voor aandelen, dus verkochten beleggers hun aande len. Kort daarna gingen de koersen weer flink omhoog, omdat er weer wat extra vraag kwam. ,,Dat herstel zette de eerste maanden van 2019 door'', aldus Van Zeijl. Bob Homan, hoofd van de afde ling die voor ING miljarden belegt, kijkt met een mengeling van verba zing en bewondering naar dit jaar. ,,'Koers houden bij tegenwind' was de titel van de ING-visie op dit beursjaar. De angst voor de brexit en vrees voor een recessie bepaal den het sentiment. Die recessie vrees was tot een paar maanden ge leden nog steeds aanwezig.'' Die voorzichtig sombere ver wachting is niet uitgekomen. ,,Je i De bedrijfswinsten stegen nauwelijks. De lage rente zorgt voor goede resultaten moest echt je best doen om geld te verliezen'', zegt de ING-man. Het is overigens niet aan de pres taties van de bedrijven te danken dat de aandelen stegen. ,,De be drijfswinsten zijn nauwelijks ge stegen ten opzichte van 2018'', aldus Van Zeijl. De vraag is hoe het dan kan dat de aandelen toch duurder geworden zijn. ,,De rente'', is de korte verklaring van Homan. ,,We- reldwij d was de rente aan het begin van het jaar 2,6 procent. Nu is dat 1,3 procent.'' Dalende rente betekent dat obli gaties duurder worden. ,,Daar was het rendement 5 tot 6 procent dit jaar'', zegt Homan. Maar het zijn vooral de aandelen die van de lage rente profiteren. Je geld stoppen in een obligatie die minder rente op levert dan de inflatie, is een manier om geld te verliezen. De beurs met stijgende aandelenkoersen is dan een aanlokkelijk alternatief. Bedrijven betalen ook een deel van de winst uit aan de aandeel houders, het dividend. Dat levert gemiddeld 3 procent rendement op. Dat is heel wat meer dan een spaar rekening. Ook als de koers van het aandeel niet stijgt, behaalt de beleg ger toch rendement. En dan is er nog fomo, fear of mis sing out, oftewel angst de boot te missen. Als de koersen stijgen, stappen meer mensen in om ook te profiteren van de koersstijgingen. experts in financieel inzicht vrijdag 27 december 2019 voornemens. Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Hij geeft hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: goede Zelf heb ik al jaren het volgende ritueel. Op Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert. Hij schreef hierover de boeken Fokking druk (2018) en Werken met millennials (2019). TOKIO Mitsubishi steekt geen tijd en geld meer in de ontwikkeling van nieuwe die selmotoren. Na 2021 zullen er geen dieselver sies van de po pulairste model len meer uit de fabrieken rollen, schrijft de Ja panse krant Nik kei. Van minder populaire mo dellen komen er minder diesels. NEW YORK De Ameri kaanse juwe liersketen Tif fany heeft in de periode vooraf gaand aan kerst meer omzet ge draaid. Vooral in China stegen de verkopen. Daar mee toonde de keten iets van herstel na de omzetdaling in de eerste drie kwartalen van het jaar, mede door de onrust in Hongkong. E o 231220191 MR BRON FINANZEN.NL jul aug sap okt nov 2019 was topjaar voor beleggers Het beursjaar 2019 gaat de boe ken in als een prima jaargang. ,,Je moest echt goed je best doen om geld te verliezen op de beurs.'' Peet Vogels Amsterdam Wat er ook verandert in je leven, het is altijd slim om te checken of je zorgverzekering beter en voordeliger kan. Daarom geeft Independer inzicht, overzicht en advies. Zodat je zelf de juiste keuze kunt maken. Sluit hem direct af op independer.nl en ontvang een gratis Tandongevallen-verzekering. ;h\Jh

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21