II KR. Velen blijven binnen Souburger komt om bij ongeluk Walcheren Restaurant Codium In de ban van oudejaarslot vrijdag 27 december 2019 7°C maar de hele Zeeuwse zorg gaat op deschop Nieuwsmedia Vuurwerk leidt bij zes op de tien mensen met astma of COPD tot ademnood, blijkt uit wetenschap pelijk onderzoek van het Neder lands Instituut voor Onderzoek van de Gezondheidszorg (Nivel) dat vandaag naar buiten komt. Voor hen is oud en nieuw geen feest, maar een probleem. Uit een peiling van het Long fonds onder zijn achterban blijkt De piek in fijnstof kan leiden tot benauwd zijn, slijm ophoesten of een longaanval dan ook dat bijna alle longpatiënten aangeven op oudejaarsdag noodge dwongen binnen te blijven. Ze slui ten ramen, deuren en ventilatie- roosters en gebruiken vaak preven tief extra medicijnen. 10 procent van de 181 respondenten zegt zijn huis tijdens de jaarwisseling juist te ontvluchten. Zij verblijven bijvoor beeld in een vuurwerkvrij vakan tiepark. Vuurwerk veroorzaakt tijdens de jaarwisseling in korte tijd forse luchtvervuiling. De concentraties fijnstof zijn in de eerste uren van de nieuwjaarsnacht gemiddeld ruim 25 keer zo hoog als het jaargemid delde in Nederland, zegt onderzoe ker Joost Wesseling van het RIVM. „Lokaal lopen de pieken op tot meer dan vijftig keer het gemiddelde, vooral in de grote steden. Daar lig gen de concentraties tijdelijk zelfs ver boven die van Aziatische mil joenensteden als New Delhi, die permanent met zware luchtvervui ling kampen.'' Zeker bij windstil, mistig weer en een hogedrukgebied vergroot vuur werk de kans op serieuze gezond heidsklachten, zegt Onno van Schayck, hoogleraar preventieve ge neeskunde aan de Universiteit Maastricht. Ziekenhuisopname ,,Alles wat explodeert, veroorzaakt fijnstof. Op oudejaarsavond kan de piek in fijnstof gigantisch zijn. Als je daaraan wordt blootgesteld, kan dat leiden tot benauwdheid, slijm ophoesten en ontstekingen. Zulke hoge fijnstofconcentraties kunnen bij longpatiënten leiden tot long- aanvallen, die vaak resulteren in een ziekenhuisopname.'' 1,2 miljoen Nederlanders kampen met een longziekte. Niet alleen op hun gezondheid hebben vuur- werkdampen een grote impact, zegt directeur Michael Rutgers van het Longfonds, die meer vuurwerkvrije zones toejuicht. ,,Iedereen kan ziek worden van de vieze vuurwerk- lucht. Daarvan zijn we ons nog te weinig bewust.'' P13 Meer weten? Bel 070 30 76 700 oF kijk snel op nrv.nl VLISSINGEN Bij een eenzijdig auto-ongeluk in Vlissingen is gisteren een 42-jarige man uit Oost-Souburg om het leven ge komen. Een 24-jarige Vlissin- ger raakte gewond. Het ongeluk gebeurde rond 17.30 uur op de Sloeweg ter hoogte van de Weyevlietweg. De Vlissinger werd uit het voertuig bevrijd en met spoed overgebracht naar een zieken huis, de man uit Oost-Souburg zat bekneld en overleed. De Sloeweg was in de richting van Vlissingen enige tijd afgeslo ten. De toedracht van het ongeluk wordt onderzocht. De koning richt zich nadrukkelijk tot jongeren in zijn kersttoespraak. De houterigheid is weg, hier ontluikt een vader des vaderlands.p? ZEELAND 10 'Elke dag werken we aan het perfecte menu' Jacolien moet ze af en toe zegenen neemt je mee De dag begint met regen, maar later droog Niet alleen het ziekenhuis, ZEELAND2 pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 Vuurwerk kwelling voor long patiënten Minstens 700.000 Nederlanders kampen rond de jaarwisseling met problemen aan hun lucht wegen. De luchtvervuiling door vuurwerk bezorgt hun benauwd heid, hoestbuien, kortademig heid of zelfs een longaanval. Annemieke van Dongen Utrecht —Onno van Schayck, hoogleraar preventieve geneeskunde Kijk voor de voorwaarden op NRV.nl. Prijs ind. korting. Excl. reserveringskosten 25,- en calamiteitenfonds 2,50 per boeking. ZEELAND9 Kassakorting op al onze 295 rondreizen Al onze wereldwijde groeps- en privéreizen zijn nu extra scherp geprijsd! Boek nu uw verre rondreis en ontvang tot €300 korting per persoon met vertrek t/m oktober 2020. Ook in de schoolvakanties!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1