II baldErman.nl Voor fantastische reizen! balderman.nl NIEUWS 13 1599,- LONGPROBLEMEN OUD EN NIEUW/ De jaarwisseling is voor mensen met longaandoeningen als astma geen tijd van champagne en oliebollen, maar van binnenblijven en puffen. Anne Leendertse verkast met haar gezin naar een vuurwerkvrij vakantiepark. Vroeger was de jaarwis seling voor Anne Leen dertse (48) uit Utrecht een van de leukste avonden van het jaar. Al ver voor oud en nieuw was ze druk met een feestje plannen. Sinds ze rond haar 30ste astma kreeg, is dat anders. ,,Mijn longen reageren hyste risch op allerlei prikkels. In deze tijd van het jaar, als mensen gezellig sa men voor de open haard zitten, heb ik bijvoorbeeld veel last van hout- rook. Het vuurwerk komt voor mij dan als de genadeklap." Het begint met een drukkend ge voel op haar borst, vertelt ze. ,,Alsof iemand een band om mijn borst spant en die steeds verder aantrekt. Heel naar. Vooral het uitademen kost me dan moeite.'' Twee jaar geleden zou ze oud en nieuw vieren bij een vriendin in de polder bij Culemborg. Maar overdag ging het al zo slecht, dat ze in overleg met haar longarts besloot binnen te blijven. Een aantal dagen na de jaarwisseling was ze zo uitgeput, dat ze in het ziekenhuis aan de long- en hartbewaking moest. ,,Bij zo'n longaanval moet ik echt vechten om adem te halen. Dat kost zoveel moeite, dat het bedreigend wordt. Het duurde een week of zes voor ik weer echt was hersteld.'' Vorig jaar vluchtte ze tijdens de jaarwisseling daarom naar Texel. Dit jaar gaat ze met haar man en zoon naar een vakantiepark in Schoorl. ,,Daar aan zee, in de kop van Noord Holland, is de lucht aanzienlijk scho ner dan in mijn woonplaats Utrecht.'' Vorig jaar werd in de Domstad tij dens de jaarwisseling zelfs de hoog ste fijnstofconcentratie van het land gemeten (1290 microgram per ku bieke meter, terwijl de maximaal toegestane piekbelasting in Neder land 50 microgram is). Ook Anita Kuijs (57) uit Eindhoven zou de stad het liefste ontvluchten tijdens de jaarwisseling, maar dat zit er voor haar niet in. Ze woont aan Het zou goed zijn als vuurwerk alleen mag worden afgestoken op afgesproken plaatsen een pleintje waar veel vuurwerk wordt afgestoken. Vroeger vond ze dat prachtig. ,,Het was altijd heel ge zellig. Om twaalf uur komt iedereen naar buiten, elkaar een gelukkig nieuwjaar wensen.'' Maar sinds ze tien jaar geleden de diagnose astma en COPD kreeg, blijft Kuijs rond de jaarwisseling binnen. ,,Zodra er vuurwerk wordt afgesto ken, moet ik happen naar adem. Er komt zoveel rotzooi in de lucht dat ik het benauwd krijg en geen stap meer buiten de deur kan zetten.'' Oudjaarsdag begint voor haar met het sluiten van de ventilatieroosters. Ze houdt de ramen en deuren her metisch dicht en gebruikt preventief extra medicijnen. ,,Het liefst ging ik een paar dagen naar een vakantie park waar ze geen vuurwerk afste ken. Maar dat kan ik niet betalen." In Nederland gaan al jaren stem men op voor een vuurwerkverbod, omdat vuurwerk ook elk jaar voor veel verwondingen, overlast en rot zooi zorgt. Kuijs is daar geen voor stander van. ,,Ik gun mijn buren hun plezier. Zij sparen het hele jaar voor vuurwerk en maken er een mooi feestje van. Maar het zou goed zijn als vuurwerk alleen mag worden afge stoken op afgesproken plaatsen. Dan kunnen mensen als ik die mijden.'' Uit onderzoek van het Nederlands instituut voor onderzoek van de ge zondheidszorg Nivel blijkt dat 58 procent van de mensen met astma en 60 procent van de mensen met COPD zich benauwd voelt door vuurwerk. Het is te gemakkelijk om te zeggen dat deze mensen maar even een nachtje op hun tanden moeten bijten, vindt directeur Mi chael Rutgers van het Longfonds. ,,Vuurwerksmog blijft soms lang hangen. Het duurt vaak weken voor dat mensen met een longziekte weer een beetje kunnen functioneren. Steeds meer gemeenten stellen vuur- werkvrije zones in, dat juichen we als Longfonds toe. Want hoe mooi vuur werk ook kan zijn, het is slecht voor ieders longen." 17 dagen Rondreis Rusland: Moskou, Sint-Petersburg Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 12 dagen Rondreis Dalmatische kust 12 dagen Corsica en Sardinië 12 dagen Engeland, Ierland en Schotland 12 dagen Rondreis Zweden 12 dagen Toscane, Bloemenrivièra en de Cöte d'Azur vrijdag 27 december 2019 'Het vuurwerk komt voor mij als de genadeklap' Annemieke van Dongen Utrecht -Anita Kuijs, longpatiënt Anne Leendertse: ,,Bij een longaanval moet ik echt vech ten om adem te halen.'' Anita Kuijs: ,,Er komt zoveel rotzooi in de lucht dat ik geen stap meer buiten de deur kan zetten. foto's koen verheijden Diverse vertrekdata in 2020 Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ANVR Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Diverse vertrekdata in 2020 Diverse vertrekdata in 2020 Diverse vertrekdata in 2020 Diverse vertrekdata in 2020 Diverse vertrekdata in 2020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13