EUWS 11 Topkok Lucas Rive overleden Nurija's moeder is niet in het dorp. In goede periodes woont ze bij haar zus Ravza, maar als ze een terugval heeft, of als er geen geld is voor medi cijnen, moet ze terug naar de psychi atrische kliniek. Soms onweert het in Raylia's hoofd. Dan buitelen de ge dachten over elkaar heen, en komt er alleen maar wartaal uit. De kliniek staat in Oeljanovsk, de dichtstbijzijnde grote stad. Als Nurija er samen met een tolk en tante Ravza de parkeerplaats oprijdt, heeft ze een naar gevoel. Ze ziet een vervallen flatgebouw, lelijk, oud en kil. Binnen bladdert de verf van de muren. Haar moeder wacht in een kamertje. Vastgehouden ,,De deur zwaaide open. Mijn moeder zat aan de achterste tafel. Ze rende naar me toe. Ik brak volledig, en zij ook. Toen ik in haar ogen keek, zag ik mezelf. We hebben elkaar minuten lang vastgehouden. Het spijt me, zei ze. Ik heb dit nooit zo gewild. Ik wilde je zoeken, maar wist niet hoe. Ze is mijn moeder, dat voelde echt zo. Maar ik wilde me ook over haar ont fermen. Meteen. Ze was zo kwets baar, heeft al veertig jaar een rotle ven. Dat doet me zo veel verdriet." Terug in Nederland kost het Nurija moeite alles te verwerken. Vooral de eerste weken slaapt ze slecht. Nog steeds is ze vaak verdrietig. Het beeld van haar moeder in de kliniek laat haar niet los. ,,Ik was ontroostbaar. Ze mist warmte, liefde en veiligheid. Zij noemen dat een kliniek, ik noem het een gevangenis. Patiënten lopen in wijde, witte jurken, een lege blik in hun ogen." Voor Nurija zal het leven nooit meer hetzelfde zijn. Ze gaat komende zomer terug naar Rusland. Ze wil dat haar moeder een nieuw gebit krijgt, een andere kliniek en beter passende medicijnen. Het liefst zou Nurija haar met de juiste begeleiding per manent bij haar zus Ravza laten wo nen. „Vandaag, op 27 december, is mijn moeder jarig. Ze wordt 61 en is aan haar laatste fase bezig, vermoed ik. Ik wil dat die rustig en liefdevol is. Mama, blijf alsjeblieft sterk. Ik ga het beter voor je maken. Echt." Topkok Lucas Rive die in totaal drie Michelinsterren vergaarde, is woensdag op 57-jarige leeftijd overleden na een kort ziekbed. Dat meldt de culinaire vereni ging Les Patrons Cuisiniers. Rive was jarenlang werkzaam als chef kok bij restaurant De Bokke doorns in Overveen, dat twee Michelinsterren kreeg. In 2013 opende hij in Hoorn het restau rant Lucas Rive. Dit restaurant werd eveneens beloond met een Michelinster. Volgens de culi naire vereniging waren het ech ter niet de sterren die telden voor Rive, maar de waardering van de klanten. ,,De belangrijkste prik kel blijft de tevredenheid van de gast, maar het is ook belangrijk om af en toe op deze manier een schouderklopje te krijgen. Het prikkelt je om op niveau te blij ven", zei Rive ooit. Migranten van Kanaal opgepikt fctt Rusland boos over uitzetting Lawine treft groep skiërs Duitser vindt tas met 16.000euro Zij noemen heteen kliniek, ik noem het een gevangenis Mama, blijf sterk. Ik ga het beter voor je maken. Echt vrijdag 27 december 2019 GO zulke mooie kleine nageltjes, zeiden ze." De uitzending van Spoorloos waarin Nurija haar moeder terugvindt, wordt maandag 30 december om 21.45 uur uitgezonden op NPO1. HOORN Lucas Rive. foto ben deiman CALAIS Op het Kanaal tussen Frankrijk en Engeland zijn 71 migranten op bootjes onderschept. De kustwacht van Frankrijk en die van Engeland ontdekten meerdere bootjes met verschillende aantal len migranten die on derweg waren naar het Verenigd Konink rijk. Veel van de mi granten waren onder koeld. Veel vluchtelin gen proberen vanuit Calais in Frankrijk de oversteek te maken. Trll'rl' 111. i MEDIA Rusland neemt maat regelen tegen Britse media die actief zijn in Rusland. Het gaat om vergelding voor onder meer het uitzetten - zonder uitleg - van een Russische journa list uit Engeland. ANDERMATT Een skipiste in de Zwitserse Alpen is gisteren getroffen door een lawine. De politie vreest dat een groep skiërs onder de sneeuw bedolven ligt. Gistermiddag hadden reddingswerkers zes mensen gered, van wie er twee lichte ver wondingen hebben. Het gaat om een piste in de buurt van de wintersportplaats An- dermatt. De afgelopen dagen is er veel sneeuw gevallen. KREFELD Een 51-jarige Duitser heeft woensdagavond een tas met daarin 16.000 euro naar de politie gebracht. De man had de tas ge vonden in het centrum van Krefeld. Agenten wisten de 63-jarige ei genaar te achterha len, die het geld naar eigen zeggen bij zich droeg omdat het 'veili ger voelde'. De eer lijke vinder weigerde het gebruikelijke vin dersloon 'omdat het kerst is'. -Nurija van Schoonhoven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 11