1 jT Volop stedentrips in 2020 effeweg.nl I 10 NIEUWS VOETBALSTER GEADOPTEERD Nurija van Schoonhoven voetbalt bij PSV en Oranje onder 23. Toen ze 2 jaar oud was, werd ze geadopteerd vanuit Rusland. Dit najaar vond ze haar biologische moeder, in een psychiatrische kliniek aan de Wolga. «ft. effeweg.nl oF bel 08810 30 800 Boek zonder aanbetaling f h h et eerste wat ze te H gen me zei? Verlaat I me niet. Verlaat me I niet." ,,Ik hou van je, I antwoordde ik. Ik zal je nooit verlaten. Jij bent mijn moeder." Wie Nurija van Schoonhoven (21) ontmoet, ziet een opgewekte, vrien delijke vrouw. Ze praat honderduit, over haar voetballoopbaan bijvoor beeld. Die ging tot voor kort in een rechte lijn naar boven, via PEC Zwolle, Oranje onder 23 en PSV. In juni scheurde ze haar kruisband. De zelfde blessure als Memphis, inder daad. Nurija is vastbesloten terug te komen, sterker dan ooit. Binnenkort mag ze het veld weer op. Wat je niet onmiddellijk ziet, is dat achter haar mooie, vrolijke lach een oude ziel schuilgaat. Dat ze een com plex verleden met zich meedraagt, en een misschien nog wel complexere toekomst voor zich heeft. Je ziet niet dat ze zich al heel haar leven zorgen maakt om een vrouw die ze niet kent. ,,Op mijn 2de ben ik door mijn ou ders naar Nederland gehaald. Samen met mijn broer zat ik in een kinder tehuis in Oeljanovsk, een stad ten oosten van Moskou. Hij is niet mijn biologische broer, maar zat in het zelfde tehuis. Van buiten zie je niet dat ik Russisch ben. Soms zeggen mensen dat ik op mijn adoptiemoe- der lijk. Dat laat ik maar zo, ik vind het leuk voor haar. ,,Mijn ouders hebben altijd verteld dat we geadopteerd zijn. Ik wist ook dat mijn biologische moeder mij heeft moeten afstaan omdat ze in een psychiatrische kliniek zat. Toen ze 17 was, is bij haar schizofrenie vastge steld. Ik werd geboren toen ze 40 was." Nurija en haar broer groeien op in Vaassen. Daar heeft Nurija alles wat een kind nodig heeft. Haar nieuwe vader en moeder, Jan en Sjaan, zijn de liefste ouders van de wereld. Ze kan goed leren, heeft vriendjes en vrien dinnetjes, en kan geweldig goed voetballen. Toch wringt het, altijd. „Schizofreen: ik vond het moeilijk te begrijpen wat dat precies inhield. Ik was bang dat ik ook een psychi sche aandoening zou krijgen. Dan las ik dat iemand met schizofrenie in Nederland iets ergs had gedaan, en hoopte ik dat zoiets mijn moeder niet zou overkomen, of dat ikzelf later niet zoiets zou doen. Dat mijn moe der in een kliniek zat, maakte me ver drietig. Hoe kon het met mij zo goed gaan, als zij zo'n aandoening heeft ,,Ik dacht iedere dag aan haar, veel meer dan aan mijn vader. Omdat zij zo kwetsbaar was, denk ik, en omdat ik over hem helemaal niets wist. Als ik jarig was, dacht ik extra aan haar. Hoe erg ze ook in de war was, mijn verjaardag zou ze toch wel onthou den hebben? Ik beeldde me in dat ze lief, lang en blond was, met blauwe ogen. Ik zag altijd het beeld voor me dat we elkaar weer ontmoetten. Daar droomde ik ook over." Deze zomer, Nurija is 21, besluit ze te gaan zoeken. Het idee spookt al ja ren door haar hoofd, maar nu moet ze. Haar moeder moet inmiddels 60 zijn, Nurija weet dat de omstandig heden in Rusland anders zijn dan in Nederland. Ze zou het zichzelf nooit vergeven als ze te laat komt. Het adoptiebureau kan niets bete kenen, en daarom klopt Nurija aan bij Spoorloos, het tv-programma van KRO-NCRV. Die gaan op zoek naar Railya Kademyatova - de naam van haar moeder kent Nurija wel. Railya en Nurija zijn geen typisch Russische namen. Haar familie behoort tot de Tataren, een van oorsprong Turks no madenvolk. Spoorloos In Starotimosjkino, een dorpje 800 kilometer ten oosten van Moskou, vindt Spoorloos vier broers en twee zussen van haar moeder. Die houden het hoofd net boven water. Er is geen stromend water, geen centrale ver warming. In de winter daalt de tem peratuur tot 20 graden onder nul. Op het erf pikken kippen hun snavels in de grond, op zoek naar iets eetbaars. In oktober vliegt Nurija hun kant op. ,,Ik liep door het dorp, en zag in de verte mijn tantes. Van tevoren wist ik niet wat ik me bij zo'n ontmoeting moest voorstellen. Ik kende ze niet en spreek geen Russisch. Maar ik begon meteen te huilen. Alles flitste aan me voorbij, de hele adoptie. Ik zag hoe ik als klein baby'tje werd weggegeven. Dit is mijn familie, dacht ik. Dit is mijn achtergrond." ,,Ze hebben zo'n zwaar leven... Dat raakte me heel erg. Mijn oma heeft besloten me naar het kindertehuis te brengen. Mijn moeder kon niet voor me zorgen. Mijn tantes hebben altijd aan me gedacht. Ze houden ontzet tend veel van me, dat voelde ik. Ze hebben me gezien als baby. Je had Berljjn Londen Kopenhagen en Malmö Parjjs Praag vrijdag 27 december 2019 Nurija vindt echte moeder in kille Russische kliniek: 'Ik brak' Sander van Mersbergen Eindhoven j$f Mm - Nurija van Schoonhoven ontmoet in Rusland haar tantes en haar biologische moeder. fotos kroncrv 4 of 5 dagen va. 89,- Logies en ontbijt Vertrekdata van jan t/m dec 2020 Logies en ontbijt Vertrekdata van jan t/m dec 2020 Logies en ontbijt Vertrekdata van jan t/m dec 2020 Logies en ontbjjt Vertrekdata van jan t/m dec 2020 Logies en ontbijt Vertrekdata van jan t/m dec 2020 SCR ALLe Fouten voorbehouden. ExcL. reserveringskosten en CalamiteitenFonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 10