Waar zijn ze gebleven? ft a Emma Heesters JOL Het gaat helemaal verheugt zich op de kerststol van haar moeder Walcheren Velen wonen na studie in de Randstad Frans Timmermans heeft zich na een rotzomer herpakt niet zo slecht in Nederland dinsdag 24 december 2019 Twee op de drie Zeeuwse vwo'ers wonen na een vervolgstudie niet meer in Zeeland. De PZC ging na waar de mensen zijn beland die in 2000 eindexamen deden. Cornelleke Blok en Theo Giele Vlissingen Van 538 mensen die dat jaar hun diploma haalden, kon deze krant 85 procent loka liseren. Bij de keuze voor Zeeland is er nauwelijks verschil tussen mannen en vrouwen, wel tussen de regio's. De af stand tot de Randstad lijkt bepalend. Zeeuws-Vlamingen zijn het minst honkvast, die van Schouwen-Duiveland en Tholen het meest. De meeste oud- vwo'ers zijn te vinden in de Randstad, vooral in Zuid-Holland en Amsterdam. De provincie Noord-Brabant is vooral in trek bij Zeeuws-Vlamingen. Buiten Nederland is de Klas van 2000 vertegenwoordigd in onder meer Bel gië (7), Verenigd Koninkrijk (5) en Australië (4). Werk bepaalt waar iemand gaat wonen, zo blijkt uit een enquête waaraan 202 mensen deelnamen. Wie teruggaat naar Zeeland, kiest voor de streek waar hij of zij zelf vandaan komt. Aan eiland hoppen wordt nauwe lijks gedaan. Dicht bij de familie wonen is een veel genoemde reden. Slechts enkele mensen zeggen binnen vijf jaar terug te willen keren naar Zeeland. Meer dan de helft weet niet of ze ooit terugkomt. Bijna 40 procent zegt geen plannen in deze rich ting te hebben. In die laatste groep zijn veel mensen die hechten aan de voorzieningen en grotere kansen op werk die de Randstad biedt. Boven dien hebben velen een so ciaal leven opgebouwd buiten Zeeland. Sommi gen vinden Zeeland 'erg benauwend'. „Na een paar dagen Zeeland mis ik de dynamiek van Am sterdam." Pepijn Bakker (38) en Eefje Riemens (37) haalden in 2000 hun vwo-diploma in Terneuzen. Ze verlieten voor hun studie de provincie. Tegenwoordig wonen ze in Vlaardingen. Teruggaan? ,,We sluiten het niet uit. Maar we hebben totaal geen plannen. We moeten onze ouders nu niet te blij maken." Pepijn en Eefje zijn twee van de oud- vwo'ers die in de bijlage de Klas van 2000 vertellen over de keuzes in hun leven na het vwo en hun band met Zeeland. De PZC vond ze terug, soms dichtbij, soms heel ver weg. Van Oost-Souburg tot Oost- Jeruzalem, van Bruinisse tot Brisbane. Zie bijlage /k. W&t tfxnrr \r&M* ZEELAND 2: commentaar 4 Eefje Riemens en Pepijn Bakker met hun kinderen Midas, Emmy en Julius, foto Regen, in de loop van de middag 10°C droog pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Nieuwsmedia Prijs €3,70 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 ZEELAND2 Twee op drie vwo'ers weg uit Zeeland tHNtSIAVtHBUHG 1688 5 5 5 5 47"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1