Nu nog overdekte schaatsbaan Serooskerke wiedt zelf onkruid IN DE REGIO 18 SCHOUWEN-DUIVELAND Zeeuwind past plan aan MIJN DORP, MIJN STAD maandag 23 december 2019 Daarmee wordt het windpark uit gebreid tot acht windturbines. De drie nieuwe exemplaren komen in een rechte lijn tussen de Ooster- schelde en de vijf bestaande turbi nes te staan. Ze worden wel hoger: het puntje van de wieken komt op 160 tot 190 meter hoogte, tegenover 119 meter van de bestaande exem plaren. In eerdere plannen wilde Zeeuw ind nog zes nieuwe turbines plaat sen en de bestaande exemplaren vernieuwen. Maar begin dit jaar werd wel duidelijk dat dat gevoelig lag in de omgeving, zegt Marco Spaans van Zeeuwind. „Daarom volgde in juni een gewijzigd plan, waarbij de meest zuidelijke turbine in de Oudelandpolder verviel. Bo vendien zouden de bestaande tur bines niet vervangen worden." Rechte lijn Maar ook die plannen werden kri tisch onthaald. Niet alleen door de omgeving, zoals de stichting Vijf is Genoeg, maar ook door de politiek. Vooral het feit dat de nieuwe mo lens niet in een rechte lijn kwamen te staan was verschillende fracties doorn in het oog. Als gevolg besloot het gemeente bestuur het gebied waarin nieuwe windturbines mochten komen, flink te verkleinen. Nieuwe wind- molens mogen alleen ten westen van, en parallel aan de bestaande molens gebouwd worden. ,,Op on geveer twee kilometer van de dorpskernen Stavenisse en Sint Maartensdijk, tussen het huidige windpark en de Oosterschelde", legt Spaans uit. ,,Naar de exacte plek moet nog onderzoek gedaan. Zo moet nog bekeken worden hoe groot de geluidsoverlast is en wat het effect is op vogels." Jammer Spaans zegt begrip te hebben voor het besluit van de gemeente om het gebied te verkleinen. ,,Ze hebben goed aangevoeld dat die windmo lens gevoelig liggen. En wij hoor den die kritische geluiden ook wel. Toch is het jammer, want dit is één van de Zeeuwse gebieden waar windmolens mogen staan. En we hebben met zijn allen een grote op gave in het kader van de energie transitie. Dat is een mondiaal pro bleem. We moeten daar met zijn al len een bijdrage aan leveren. Ook lokaal." Op de nieuwe turbines komt ver lichting die alleen aan gaat als er vliegverkeer in de buurt is. Zoals een traumahelikopter of kleine vliegtuigen. ,,We verwachten dat dat zeer beperkt is", zegt Spaans. ,,En als het licht brandt, is het dus met een reden. Daarnaast blijft het windfonds bestaan: 25 procent van de energieopbrengst gaat naar de gemeenschap." Zeeuwind werkte in het plan oorspronkelijk samen met drie boe ren en een ontwikkelaar. De sa menwerking met twee van hen is beëindigd. Mariah Carey schalde uit de spea kers, het getik van schaatsen klonk, schaatsers hadden rode wangen en de geur van glühwein steeg op. Op de achtergrond mooie geveltjes. Het sfeertje kon niet beter op het Havenplein in Zierikzee, waar zaterdag het SEROOSKERKE Het begint nu echt op te vallen: het onkruid dat her en der opsteekt in Serooskerke. Alleen wil de gemeente Schou- wen-Duiveland het niet meer weghalen. Maar daar hebben de bewoners wat op bedacht. Want als de gemeente het niet doet, dan doen de mensen het toch gewoon zelf? De plaatselijke dorpsraad organiseert voortaan thema Winterstad van start ging. Op het ijs duwde moeder Roos Leeuwangh haar dochtertje Silvie geduldig voort op een plastic zee hond. Het was voor het 2-jarige meisje de eerste keer dat ze ijs be trad. ,,Heel leuk", luidde haar oor deel na afloop. Dat vond ook haar moeder. ,,We wonen nog maar sinds het voorjaar in Zierikzee. Ei genlijk komen we uit Poortugaal, we hebben hier een fysiotherapie- praktijk overgenomen. We heb ben het erg naar onze zin. Zeker met dit soort evenementen." Het is de bedoeling dat Zierikzee Winterstad elk jaar een beetje gro ter wordt, vertelt Frank van de Vorst van de oliebollenkraam op het Havenplein. twee dagen per jaar waarop bewo ners samen het onkruid weghalen. Eerst koffie en gebak in het dorps huis en daarna in ploegjes de straat op. Zo wil de raad voorkomen dat het dorp dichtgroeit, en het is nog gezellig ook. Daarnaast roept de dorpsraad mensen op ook eens buiten hun eigen heggen te kijken. ,,Als u dicht bij een stukje openbaar Hij was het die vroeg waarom de schaatsbaan er niet gewoon al in december staat, in plaats van pas in februari. Dat vond Patrick Wes- dorp van café Marktzicht eigenlijk wel een goede vraag. Samen heb ben ze er een serieus winterevene- ment van gemaakt. ,,We beginnen met deze opzet", vertelt Wesdorp, ,,maar we zouden het graag laten uitgroeien. Dat kan hier perfect." Overdekt Een overdekte schaatsbaan, dat zou het mooist zijn. ,,Want die re gen hield afgelopen week toch veel mensen weg", weet Van der Vorst. „Gelukkig wordt het komende da gen beter. En het is nog vakantie ook." groen woont, zou u daar misschien zelf een keer een schoffel of heg- genschaar langs kunnen halen?" Dat de gemeente Schouwen- Duiveland geen snoeiers meer op pad stuurt, heeft alles te maken met het verbod op bestrijdings middelen. Daardoor is het on- kruidvrij maken een veel grotere klus geworden, die veel extra geld kost. Taxatiedag FIFA-toernooi Midwinterdag Geen vijf maar drie molens erbij SD Leah en Seth de Jonge zwaaien naar hun ouders Talitha en Sjoerd de Jonge. foto marieke mandemaker Geen vijf, maar drie nieuwe windmolens bij het bestaande windpark nabij Sint-Maartens dijk. Dat is het nieuwe plan van Zeeuwind. Michiel Bouwman Sint-Maartensdijk Het begon met een schaats baan en een oliebollenkraam. Dit jaar volgden een draaimolen en een glühweinbar. En met een beetje geluk is de schaatsbaan volgend jaar overdekt en komen er nóg meer leuke winterdingen bij. Wendy Wagenmakers Zierikzee RENESSE Arie Molendijk taxeert oude boeken, bijbels en kaarten op vrijdag 27 december in Renesse. Belangstellenden zijn van 13.00 tot 15.30 uur welkom bij Fletcher Landgoed Hotel Re- nesse, Stoofwekken 5. OUDDORP Strandtheater Houten Kaap houdt op donder dag 2 januari voor het eerst een FIFA-toernooi in Ouddorp. Tijdens het toernooi strijden de deelnemers op tien spelcomputers tegen el kaar om gekroond te worden tot FIFA-koning. Het toernooi biedt plaats voor 40 spelers. Zie voor meer informatie facebook.com/ ouddorpduin. GOES Historisch Museum De Bevelanden in Goes houdt zaterdag 28 de cember een Midwinter middag. Op deze dag kunnen bezoekers luis teren naar een middel eeuwse verhalenvertel ler die vertelt over de avonturen van twee kin deren die op zoek gin- Arie Molendijk komt vrijdag boeken en kaarten taxeren in Renesse. foto ed van alem gen naar de verdwenen zon. Op deze dag zijn er ook rondleidingen, gratis glühwein en chocolade melk voor iedere bezoe ker. De rondleiding start om 13.30 uur. Het win- terverhaal wordt om 14.30 uur verteld. Vol wassenen betalen de entreeprijs. Kinderen tot en met zeventien jaar mogen gratis naar bin nen. BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 19.00-22.30 uur: Boogschieten Jeugd Artemis; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis, 13.00 16.45 uur: Bridge; 19.00-20.30 uur: Tai- Chi; 18.30-21.30 uur: Repetitieavond Mu ziekvereniging Witte van Haemstede; Handmadestudio Zuidstraat, 19.00 22.00 uur: Hand- werkcafé; Pelgrims- kerk, 10.30 uur: Zip- Zen Mentastics; 18.45-19.45 uur: Yoga; ELLEMEET Dorpshuis, 19.00 23.00 uur: Biljartver eniging Onder Vrien den; KERKWERVE Dorps huis, 14.00-16.00 uur: Kaarten maken, 19.00-21.00 uur: Gym voor dames; NIEUWERKERK Ons Dorpshuis, 13.30 uur: Koffie en ontmoeting 65 plus; 19.00 uur: Muziekvereniging; NOORDGOUWE Dorpshuis, 19.00 uur Pilates, 19.15 uur: Bodyshape, 20.15 uur: Badminton; OOSTERLAND Dorpshuis, 19.45 uur: Repetitie zangvereni ging V.Z.O.S.; OUWERKERK Dorps huis, 10.00-11.00 uur: Yoga; 19.00 uur: Koor Rodonis; ZIERIKZEE FiZi, 14.00 uur: Shaun het Schaap: Het Ruimte schaap, 19.00 uur: The Irishman; Haven plein Zierikzee, 10.00-22.00 uur: IJs baan geopend; Scou ting Zierikzee, 9.00 uur: Bewust en ont spannen bewegen; ZONNEMAIRE Dorpshuis, 9.00 10.30 uur: Dansen voor ouderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 45