9 de behoefte om het bedrijf over te nemen. Ik was 14 jaar, onze moe der was op dat moment ziek. Na lange gesprekken besloten we te stoppen. Er was geen opvolger.'' „Jazeker. Daar spelen allerlei gedachten en gevoelens bij. Daar beslis je niet in een dag over. Het is ook niet alsof je even van baan wisselt. Het is veel meer dan dat. Mensen wonen op een boerderij, leven er, het zit soms generaties in de familie. Ook mijn leven speelde zich lang af op die boer derij. Na de verkoop ben ik nooit meer teruggeweest. Ik rijd er nog weleens langs. Maar het is nu mijn herinnering, hoe het was. Zo is het goed.'' ,,Aan ontspanning kom ik nauwe lijks toe. Vrienden hebben mij weleens meegesleurd om wat te gaan drinken. Veel meer is er sinds de zomer niet gebeurd. Ik heb een stapel boeken liggen, die ik graag wil lezen. Ik begin er soms wel aan, maar ik merk dat ik niet de concentratie heb om ze uit te lezen. Ik ben deze weken zó met stikstof bezig. Ik merk dat het mentaal heel zwaar is. Het risico is dat ik het overzicht kwijtraak. Ik mis de momenten om er even boven te gaan hangen, momenten waarop ik met mensen spreek en Vrienden hebben mij weleens meegesleurd om wat te gaan drinken. Veel meer is er sinds de zomer niet gebeurd nieuwe inzichten krijg, werkbe zoeken. Ik heb dat nodig om de grote lijnen te zien en creatieve inzichten te krijgen.'' ,,Ik ken wel momenten van zwaar moedigheid. Omdat ik de verant woordelijkheid echt voel. Omdat de keuzes die ik maak, impact hebben op gezinnen. Ik moet afwegingen maken, waarbij ik het eigenlijk nooit echt goed kan doen. Dan kies ik het minst kwade. Dat zijn momenten waarop ik het zwaar heb. Ik kijk daarom uit naar de kerstvakantie. Ik snak wel naar rust en reflectie. En vooral naar tijd met de mensen van wie ik hou.'' ,,Mijn zoon is 18 jaar, hij studeert en is in oktober op zichzelf gaan wonen. Om eerlijk te zijn, heb ik wel een klein beetje last van het legenestsyndroom. Het was toch wel fijn om, als je thuiskomt, even zijn verhalen te horen. Over waar hij mee bezig is: een totaal andere wereld dan de mijne. Dat mis ik nu wel. Maar ik heb de deal met hem dat hij op zondag bij mij komt. Hij heeft geen televisie in zijn nieuwe huis, dus dan kan hij bij mij op de bank sport kijken. Ik kook dan voor hem. Hollandse pot, zijn lievelingskostje. Dan sta ik gewoon gehaktballen te draaien. Wij zijn altijd met z'n tweetjes geweest. Daardoor hebben we een bijzondere band. Hoe druk ik het ook heb, als hij één krimp geeft, laat ik alles uit mijn handen vallen en ga ik naar hem toe.'' zaterdag 21 december 2019 GO Kunt u zich voorstellen dat boeren niet willen stoppen? De stikstofcrisis slokt nu al uw tijd op. Wat kunt u nog doen om te ontspannen? Carola Schouten: ,,Ik moet afwegingen maken, waarbij ik het eigenlijk nooit echt goed kan doen.'' foto pim ras Valt het ministerschap u zwaar? U heeft geen relatie en uw enige zoon is sinds kort het huis uit. Hoe is het dan om na een lange werkdag thuis te komen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9