8 NIEUWS INTERVIEW CAROLA SCHOUTEN Sinds twee maanden komt minister Carola Schouten thuis in een leeg huis. Dat valt haar soms zwaar. In het tumult van de stikstofcrisis snakt ze naar tijd met de mensen van wie ze houdt. De laatste maanden werkt ze bijna dag en nacht. Carola Schouten (42) is 'chef stikstof van het kabinet. Als minister van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit moet ze een oplossing vinden voor de crisis waarin het land afgelopen mei terechtkwam. De Raad van State zette een streep door het vergunningenbeleid van de over heid: die hield te weinig rekening met de natuur, en dat is illegaal. Nu staat Schouten soms lijn recht tegenover boeren die vrezen dat zij hun bedrijf moeten opdoe ken. De mest van Nederlandse boerderijen zorgt voor bijna de helft van de schadelijke stikstof neerslag in de natuur. 'Met Carola aan de macht wordt iedere boer verkracht', stond deze week op een protestbord op een van de honderden tractoren die het verkeer ontregelden. ,,Die nare teksten, daar kan ik wel tegen'', zegt Schouten op haar werkkamer in Den Haag. ,,Daar lig ik niet wakker van. Ik snap wel dat er boosheid is. Ik ben niet boos over hun boosheid, integendeel. Ik zie vooral uitingen van onzeker heid. Boeren vragen zich af hoe hun toekomst eruitziet. Ze weten niet of hun kinderen het bedrijf wel kunnen overnemen. Ik zou niets liever willen dan die onze kerheid wegnemen.'' Dat het kabinet de portemonnee trekt voor stikstofarm veevoer, stalsubsidies en regelingen om boeren uit te kopen, staat vast. Maar hoe die regelingen er precies gaan uitzien, is nog onbekend. ,,We zetten nu stappen in dit dossier, maar we zijn er nog niet'', zegt Carola Schouten. ,,Ik denk dat het helpt als steeds duidelijker wordt wat we precies aan het doen zijn. Dat we dit écht doen met het oog op de boeren. Ik hoop dat we de onrust volgend jaar kunnen wegnemen.'' ,,Je mag je stem laten horen, dat is een groot recht in Nederland. Maar besef wel dat je anderen met je acties kan schaden. Met het blokkeren van distributiecentra of supermarkten kun je draagvlak verliezen, het schaadt je eigen zaak. De actievoerders moeten ervoor zorgen dat ze die lijn niet oversteken.'' ,,Ja, maar daar geldt wel: hoe mas saal en hoe lang? Daarin zitten nuanceverschillen. Als men een stukje de snelweg opgaat, en ook weer eraf, dan is dat wat anders dan dat je uren op de snelweg rijdt en het hele land lamlegt. De orde diensten proberen daar verstandig mee om te gaan. In het algemeen geldt volgens mij dat je ervoor moet zorgen dat je de sympathie van de mensen niet verliest.'' Ik snap dat er boosheid is. Ik ben niet boos over die boosheid, integen deel. Ik zie vooral onzekerheid ,,Ik spreek nooit over dat soort zaken. Het is beleid om daar niets over te zeggen.'' 2019: stikstofcrisis 2020: duurzaam Ik weet wel hoe dingen kunnen landen op een boerenbedrijf. Toen ik jong was, werd het melkquotum ingevoerd. Dat gaf ook veel onze kerheid. Ik kan me herinneren dat mijn vader daar met andere boeren over sprak in studieclubjes. Dat boeren met nieuwe regels werden geconfronteerd, had een enorme impact op hun leven. Ook bij ons lag het vraagstuk op tafel: gaan we grote investeringen in onze stal doen om het bedrijf te kunnen voortzetten? Die vraag speelde na het overlijden van mijn vader mee bij het besluit om de boerderij te verkopen.'' ,,Na het overlijden van mijn vader hielpen mijn zussen en ik een paar jaar om de boerderij draaiende te houden. Meehelpen met melken, de melktank schoonmaken, hok ken uitmesten, het voer aanvegen. Ik heb een oudere zus en een jon ger zusje. Wij hadden alle drie niet zaterdag 21 december 2019 GO 'Ik ken momenten van zwaarmoedigheid' PETER WINTERMAN Met hun tractoren leggen de boeren het land grotendeels lam. Zit er wat u betreft een grens aan de acties waarmee ze hun punt willen maken? Het is verboden om met een trac tor op de snelweg te rijden. Daar hebben veel mensen last van. Waarom zegt u daar niet wat van? Bent u zelf bedreigd? U bent een Brabantse boeren dochter. Toen u 9 jaar oud was, overleed uw vader bij een onge luk op de boerderij. Denkt u de laatste tijd vaker aan hem? ,,Nee. Ik denk sowieso wel aan hem, maar niet in relatie tot mijn werk. Het is niet zo dat ik steeds denk: wat zou hij ervan vinden? Op 29 mei verraste de Raad van State het kabinet met een uit spraak over het Programma Aanpak Stikstof (PAS). Opeens kon voor allerlei projecten geen vergunning meer worden afge geven. Volgens de rechter moet de natuur in Nederland eerst herstellen, voordat méér stikstof mag worden uitgestoten. Critici vonden het te lang duren voordat verantwoordelijk minister Schou ten maatregelen aankondigde. In maart gaat de maximumsnel heid omlaag om de woningbouw in Nederland vlot te trekken. Ook de landbouw moet veranderen, vindt minister Schouten. ,,De Nederlandse boer is innovatief en heeft altijd vooropgelopen. Ik wil dat de boer voorop blijft lopen, maar met een duurzame manier van produceren. Meer in balans met het milieu en de natuur.'' Carola Schouten op 1 oktober op het Malieveld voor de menigte boze boe ren. FOTO ANP Was dat een ingrijpend besluit?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8