Voor kamperen is het nooit te koud Voor kamperen hoef je niet te wachten tot het voorjaar. Pak je tent en slaapzak en duik deze winter eens de tent in. Willem de Beer vertelt hoe je je warm houdt. Een glas whiskey als slaapmutsje klinkt verleidelijk, maar is niet slim. Je verliest de extra warmte snel weer 5 De blauwe, mystieke gloed van kou. Stilte, afgewisseld met het geluid van een blaffende ree of wroetend zwijn. Als de temperatuur richting vriespunt gaat, kriebelt het bij kampeerliefhebber Willem de Beer (50) uit Tilburg. Met rugzak en tent trekt hij er twee keer per maand op uit. Een weekend winterkampe ren voelt voor hem als een vakantie. Wandelen, tent opzetten, eten, lezen en slapen, meer doet hij niet. Koud? Daar went je lichaam snel aan. De Beer: ,,Ik was eens drie dagen op pad in de Ardennen en had hoog uit een koud neusje bij het slapen gaan. Eenmaal thuis sprong ik onder een warme douche. Ik werd misse lijk. Door die dagen in de sneeuw was de thermostaat van mijn lichaam anders geregeld. Ik had last van hit- testuwing, waarbij het lichaam niet in staat is de warmte af te voeren.'' De Beer doet al zo'n dertig jaar aan winterkamperen, meestal in zijn eentje. Zijn vrouw en drie kinderen in de puberleeftijd zijn er aan ge wend. De fanatieke winterkampeer- der deelt graag tips met iedereen die het weleens wil proberen. ,,Trek op tijd een trui aan, zet op tijd een muts op. Om het niet koud te hebben moet je zorgen dat je het niet koud krijgt." Goedkoop is duurkoop Wie één keer een vreselijk koude nacht heeft gehad vanwege slechte kampeerspullen, wil nooit weer. ,,Ik doe geen concessies meer op kwali teit, ik spaar liever langer door.'' De Tilburger denkt terug aan de eerste keer, met jongens van het Korps Commandotroepen. Het water in zijn veldfles was bevroren, zijn schoenen waren zo hard als steen. Je hoeft als beginner niet meteen het duurste van het duurste te kopen. Zorg voor een extra slaapzak, een geïsoleerd grondzeil, fleecedekentje en kleine tent. Dat is genoeg. TIPS Zelf heeft De Beer nu een eenper soonstent speciaal voor de winter. Kosten: 700 euro. Zijn slaapzak (250 euro) is gevuld met dons, verder heeft hij een goed geïsoleerd slaap matje (150 euro). De veldfles is ver vangen door een thermoskan. Tent opzetten: voorboren Neem een (zware) hamer en een stalen pen mee om 'voor te boren'. Zo voorkom je dat je lichtgewicht aluminium haringen gelijk breken. Omdat veel kou van de grond komt, is extra isolatie van een tentgrondzeil een must. Neem een borstel mee om eventuele sneeuw weg te vegen. En onthoud dat het 's winters vroeg donker is. ,,Een tent opzetten bij dag licht is prettiger.'' Warm de slaapzak in Wie koud de slaapzak in duikt, blijft koud. De Beer: ,,Als ik vlak voor het slapen niet warm genoeg ben, ga ik rennen.'' Het klinkt paradoxaal, maar het is verstandig om zo min mogelijk kleren aan te doen, thermo- ondergoed is voldoende. Tussen je lijf en het vulmateriaal van een slaapzak treedt een wisselwerking op: warme lucht gaat circuleren. Trek een fleecekleed over de slaapzak. Een (slaap)muts helpt ook tegen de kou. Kleed in laagjes Draag overdag thermo-ondergoed, en zorg voor drie lagen kleding. Blijf zo veel mogelijk in beweging. De Beer: ,,Als ik wandel, draag ik een thermoshirt, een bloesje en een trui. Als ik pauzeer, doe ik er een laag bij.'' Trek veters van de schoenen niet te strak aan, zodat het bloed beter kan stromen. Kleding die in de tas koud is geworden, kun je 's ochtends in de slaapzak opwarmen. Zet (natte) schoenen 's nachts niet direct op de grond maar op een stukje karton. Geen alcohol Een glas whiskey als slaapmutsje klinkt verleidelijk, maar is niet slim. In beginsel krijg je het warm, doordat het bloed naar de oppervlakte van je huid wordt gestuurd. Maar die ex tra warmte verlies je korte tijd later weer aan de buitenlucht, waardoor je lichaamstemperatuur uiteindelijk daalt. Kook op benzine Laat de bekende blauwe gasflesjes thuis. De Beer: ,,Als het koud is, wer ken ze niet. Ik kook het liefst op ben zine.'' Gasaanstekers werken ook minder goed. De Beer eet soep, een kant-en-klare thuismaaltijd of ge vriesdroogd voedsel. Simpel en voed zaam. ,,In de buitenlucht smaakt alles beter.'' Bel aan bij een boer Omdat wildkamperen in Nederland niet mag, belt De Beer regelmatig aan bij een boer, of hij achter de schuur mag staan. ,,Ze zeggen bijna altijd ja.'' Zijn favoriete plekken: Zuid-Lim burg, de Belgische Ardennen en Oost-Nederland. Hij is lid van de Ne derlandse Toeristen Kampeer Club, die beschikt over twintig terreinen waar je ook in de winter terecht kunt. Meestal is er één toilet beschikbaar, met een beetje mazzel kun je warm douchen. Elk terrein beschikt over een winterkraan. GO ZATERDAG 21 DECEMBER 2019 Eerst een rondje flink rennen, dan de tent in JEROEN KREULE Willem de Beer trekt er het liefst alleen op uit. FOTO KOEN VERHEIJDEN De batterij van je tele foon raakt in de kou snel leeg. Bewaar de telefoon dichtbij je (warme) lijf en neem een po- werbank mee. Zet een plas- emmer bij de tent: je koelt zo minder snel af dan wan neer je op pad moet voor een wc-bezoek. Een kampeer- plek in het bos is warmer dan in een open veld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 85