De grootste boosdoeners in ruzies zijn aannames en daaruit voortvloeiende misverstanden »Vul niet in maar stel vragen Niet zelden strijden kinderen met elkaar over de erfenis, terwijl het er eigenlijk om gaat wie de beste band had met de ouders Vrouw zet verwarming stiekem hoger thuis Criminelen sturen valse e-mails in naam van PostNL Waarschuwing: kans op stukjes plastic in koffie Jonge man soms dronken in auto 3 Communiceer vanuit de juiste rol »Ga uit van goede intenties Begraaf het conflict ritueel ,,De grootste boosdoeners in ru zies zijn aannames en daaruit voort vloeiende misverstanden'', weet familiepsycholoog Dave Niks. ,,Ik maak vaak mee dat iemand dénkt te weten wat de ander vindt en voelt, maar als je daadwerkelijk checkt of je aannames correct zijn, geef je de an der de mogelijkheid om toelichting te geven. In negen van de tien geval len blijken de zaken anders te liggen en waren de irritaties onnodig.'' Blijven kemphanen elkaar verwij ten maken, dan is de kans dat het goed komt nihil. Van Leeuwen: ,,Blijf uit jij-dit en jij-dat, maar vraag met nieuwsgierigheid waarom iemand iets op een bepaalde manier gedaan heeft. Ik had na een aflevering een keer twee broers in de mediation, en de een was heel boos dat de ander hem niet had opgezocht toen hij in het ziekenhuis lag. Toen bleek dat de ander op dat moment zelf ook diep in de problemen zat. Ze wisten niet van elkaars situatie.'' Een van de grootste oorzaken van conflicten en irritaties, zeker rondom de feestdagen, is dat wensen en ver wachtingen niet worden uitgespro ken en afspraken niet duidelijk zijn. Van der Deijl analyseert gesprekken en ziet bij ruzies tussen ouders en volwassen kinderen vaak dat ze vast zitten in hun rol, terwijl ze elkaar als volwassenen zouden moeten bena deren. ,,Om dat inzichtelijk te maken houd ik sessies met stoelen: de ene stoel representeert de positie van de ouder, de tweede die van het kind, de derde die van de volwassene. Als ze met elkaar in gesprek gaan, corrigeer ik ze als op de verkeerde stoel zitten. Als je als volwassene reageert, is er nog steeds emotie, maar die is dan niet meer leidend.'' Die situatie maakte familiepsycho loog Niks zelf mee. ,,Mijn ouders hebben nooit geleerd om met hun emoties om te gaan, om te praten of een keer een knuffel te geven. Ik was daar lange tijd boos over, omdat ik hen als het ware vanuit mijn rol als kind bleef verwijten dat ik tekort was gekomen. Toen ik meer wist over hun achtergrond, begreep ik dat zij het naar hun beste vermogen gedaan hebben. Tegelijk kon ik als volwas sene mijn gemis erkennen. Dat gaf ruimte voor dialoog en daarmee verdween de boosheid.'' Families die een bedrijf runnen, hebben vaak met rolverwarring te maken. Van der Deijl: ,,Je ziet vaak dat de gesprekken op een verjaardag over het bedrijf gaan, en tijdens het werk hebben ze het over de verjaar dag. Ik leer ze om dat uit elkaar te houden. Daarvoor werk ik met twee ruimtes, eentje voor de familie en eentje waarin het om het bedrijf gaat. Zodra er een opmerking wordt ge maakt die in de andere kamer thuis hoort, verhuist iedereen van de ene ruimte naar de andere. Dat werkt.'' Familiepsycholoog Niks kreeg eens een man in zijn praktijk: die kon het met de opvoeding van zijn kind voor zijn gevoel nooit goed doen in de ogen van zijn ouders, die geregeld oppasten. Niks: ,,Ik vertelde hem dat zijn ouders het beste voorhadden met zijn kind en adviseerde hem het gesprek aan te gaan en dat hardop uit te spreken: 'Jullie hebben de beste bedoelingen en wij ook, dus het gaat niet om goed of fout. Maar in hoe verre kunnen we de manier waarop jullie het doen en wat wij vinden beter op elkaar laten aansluiten?' Door uit de verwijten te blijven, haal je de angel eruit.'' Bij een langdurig conflict kan het heilzaam werken de strijdbijl letter lijk of figuurlijk te begraven. Van der Deijl begeleidt weleens zulke ritue len. ,,Ik ben daar een groot voorstan der van. Ik laat de betrokkenen een symbool kiezen voor het conflict en dat begraven of verbranden ze dan gezamenlijk. Het is een manier om het los te laten, er afscheid van te ne men, ook van de bijbehorende emo ties. De ruzie moet wel echt bijgelegd zijn. Vergelijk het maar met een be grafenis: je kunt pas begraven als ie mand dood is.'' Leuk om te weten Handig om te weten Noodzakelijk om te weten Wil je niet weten GO ZATERDAG 21 DECEMBER 2019 Het is niet gemakkelijk om de eerste stap te zetten. ,,Dat voelt voor veel mensen als je ongelijk toegeven. Maar durf over je eigen schaduw heen te stappen.'' ILLUSTRATIE ANNE STALINSKI Familieruzie? Vanaf 16 maart is een nieuw seizoen van Het Familie diner te zien op NPO 1. Opgeven kan via eo.nl/familiediner Stelletjes hebben geregeld onenigheid over de temperatuur in huis, blijkt uit een enquête. We tenschappelijk onderzoek onderbouwt de ver schillen in temperatuurbeleving. Volgens de enquête in opdracht van Offerteadviseur (1068 deelnemers) heeft 48 procent van de koppels weleens woorden over de verwarming. Liefst 21 procent (vooral vrouwen) zet de thermostaat weleens stiekem hoger. Deze periode van veel cadeautjes én pakketjes is ook voor crimine len een lucratieve tijd. Cyberse- curitywebsite Safeonweb waar schuwt dat mensen de laatste dagen 'bedolven worden onder een tsunami aan phishingberich- ten in naam van verschillende pakjesdiensten'. Koffiefabrikant Beyers Koffie roept capsules terug omdat kleine stukjes plastic in de koffie terecht kunnen komen. Dat heeft de Neder landse Voedsel- en Warenautoriteit bekend gemaakt. Het gaat om drie soorten koffie van Beyers: Fortisimo Dolce Gusto cap. Lungo (16x7,5g), Fortisimo Dolce Gusto cap. Latte Macchiato (16x10,25g) en Fortisimo Dolce Gusto cap. Cappuccino (16x10,25g). Een op de vijf jonge mannen zit weleens dronken achter het stuur. Zij vinden vaak dat zoiets wel kan omdat ze niet veel meer gedronken hebben dan wettelijk is toegestaan én omdat het slechts korte ritjes betreft. Het onderzoek is gedaan door Ruigrok NetPanel onder 1500 mannen tussen 18 en 24 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 83