Wie vermoordde Durdana, NIEUWS 17 RECHTSZAAK DRAMA TIJDENS ZEILREIS Peter en Durdana uit Heino zijn met hun zeiljacht Lazy Duck bezig aan de reis van hun leven. Voor de kust van Colombia wordt Durdana vermoord. Dinsdag staat hij voor de rechter op verdenking van moord. DE WAARHEID VOLGENS PETER DE WAARHEID VOLGENS JUSTITIE Islas del Rosario, Colombia. Kleine eilandjes met hagel witte stranden. Een azuur blauwe zee onder een stra lende hemel. Het is in dit pa radijsje waar Peter P. (nu 64) en Durdana de Bruijn (54) op zater dagavond 19 september 2015 voor anker liggen. Vredig dobberen ze met hun 12 meter lange zeiljacht Lazy Duck op de rustige golven, een paar honderd meter uit de kust van toeristenstad Cartagena. Dan klinkt er plotseling gestom mel. Terwijl Durdana een verse kreeft schoonmaakt, enteren zes gemaskerde mannen, vermoede lijk piraten, de Lazy Duck en klim men aan boord, op zoek naar geld en waardevolle spullen. Peter is op het toilet. Als hij buiten komt, loopt hij tegen een van de overval lers op. Er ontstaat een worsteling waarbij hij in zijn arm wordt gebe ten. Hij krijgt een harde klap met een metalen voorwerp en raakt bewusteloos. Als hij weer bij zinnen komt, loopt hij naar het dek. Durdana ligt roerloos op de grond, een be bloede handdoek ligt over haar ge zicht. Ze is dood. Omgekomen door verstikking en harde klappen op haar achterhoofd, zou later uit forensisch onderzoek blijken. Peter pakt een mobiele telefoon, belt de politie, maar geeft in de hectiek een verkeerde locatie door. Hij belt een tweede keer, nu met de juiste coördinaten. Het duurt anderhalf uur voordat de politie de Lazy Duck bereikt. De kustwacht start een klop jacht op de piraten die volgens Pe ter zijn vrouw hebben vermoord. Vijf eenheden worden ingezet en kammen het gebied zorgvuldig uit. Zonder resultaat: van de da ders geen spoor. Politiebureau Het onderzoek aan boord verloopt chaotisch. Er blijkt geld verdwe nen, omgerekend 60 euro. Peter wordt meegenomen naar het poli tiebureau en als getuige verhoord. In de bijtwond op zijn arm heeft de Colombiaanse politie geen in teresse. Dagenlang loopt Peter in de kleding rond waarmee hij zijn vrouw onder het bloed aantrof. Het is snikheet, maar douchen mag hij niet. Pas na vier dagen hebben de rechercheurs tijd om de 1 verwondingen op zijn lichaam te onderzoeken. Door de wijze waarop de Co lombiaanse justitie hem behan delt, begint Peter te vermoeden dat ze zijn verhaal niet serieus ne men. Dat blijkt wel als justitie zijn getuigenverklaring in de lokale pers 'verwarrend' noemt en 'te genstrijdig'. Hoewel Peter officieel geen ver dachte is, laat het Openbaar Minis terie in Cartagena hem weten dat hij toch vooral in de buurt moet W Peter draagt de onschuld op zijn arm, zegt zijn advocaat: een bijtafdruk blijven, stand-by moet staan voor als ze hem weer willen verhoren. Agenten posten geregeld bij het hotel waar hij verblijft. Dertien dagen na de moord ge ven de autoriteiten het lichaam van Durdana vrij. Per vliegtuig wordt ze naar Nederland gebracht. Peter wil graag bij haar blijven en besluit Colombia te verlaten. Via een omweg lukt het hem om Ne derland te bereiken. Opgepakt Op advies van zijn advocaat Bob Vink keert hij niet meer terug naar het Zuid-Amerikaanse land, uit vrees te worden opgepakt. Het vertrouwen in het onderzoek is dan al tot een dieptepunt gedaald. In dagblad de Stentor zegt zijn ad vocaat: ,,In een eerlijke rechtsgang heb ik weinig vertrouwen. Het on derzoek wordt via de kranten op tendentieuze wijze naar buiten gebracht." Dat blijkt wel uit het feit dat Co lombiaanse media eerder op de hoogte zijn van het autopsierap port van Durdana dan haar familie zelf. ,,En de belangrijkste aanwij zing blijft uit de kranten", zegt Vink. ,,Peter draagt zijn onschuld namelijk op zijn lichaam. Hij heeft op zijn arm een bijtafdruk die niet van hem en niet van Durdana is." Het avontuur van Pe ter en Durdana be gint in mei 2012. In de ruim drie jaar die volgen verken nen ze de wereld. In september 2015 komen ze aan in Colombi aanse wateren. Maar daar gaat het mis. Even voor negen uur op deze broeierige september- avond verandert hun droomreis in een nachtmerrie. Durdana wordt omgebracht. Een roof moord door piraten, zegt Peter. Maar al snel zet het Colombi aanse Openbaar Ministerie vraagtekens bij zijn verhaal. Re chercheurs verbazen zich over de geringe buit van 60 euro. Waarom namen de overvallers andere waardevolle spullen aan boord niet mee, zoals sieraden en een computer? Sporen En waarom waarschuwde Peter de politie via een mobieltje en gebruikte hij niet de geavan ceerde marineradio? Daardoor ging kostbare tijd verloren. En hoe kan het dat er aan boord geen sporen van derden zijn gevonden? Bovendien, zeggen de autoritei ten, komt piraterij in dit deel van de Colombiaanse wateren niet voor. Een paar dagen na de moord twijfelt justitie openlijk aan de verklaring van Peter. Het echtpaar uit Heino zou ruzie hebben gekre gen en uit pure razernij zou Peter zijn vrouw hebben omgebracht. Peters advocaat Vink mengt zich die eerste weken in de discussie. De verdachtmakingen zouden vol gens hem te maken hebben met het toeristische imago van de regio rond Cartagena. Een roofmoord op toeristen zou de toeristische sector slecht uitkomen. Ook klopt er weinig van wat jus titie naar media lekt, stelt hij. Er missen wel degelijk waardevolle spullen. De portemonnee van Durdana is verdwenen, evenals een dure camera. Die spullen zijn, net als het stompe wapen waar mee Durdana is geslagen, nooit gevonden. De overvallers moeten ze dus wel hebben meegenomen. Ook hebben zij de boordradio on klaar gemaakt, waardoor het Peter meer tijd kostte om de politie in te schakelen. Eigen onderzoek Het OM in Oost-Nederland start na een paar maanden een eigen onderzoek. Tot twee keer toe gaat een Nederlands rechercheteam naar Colombia. Betrokkenen wor den gehoord en forensisch experts onerzoeken de Lazy Duck op spo ren. In het voorjaar van 2016 gebeurt waar Peter al maanden bang voor is; van getuige verandert hij in ver dachte. Moordverdachte. Want volgens het OM in beide landen heeft hij zelf zijn vrouw om het le ven gebracht. Dinsdag begint zijn strafproces in de rechtbank in Utrecht. Tot opluchting van Peter. ,,Ik durf op voorhand wel wat af te dingen op het rechtssysteem in Colombia", zegt zijn advocaat Vink. ,,Nu mag een Nederlandse rechter beslissen of Peter iets te verwijten valt. Daar zijn we wel dankbaar voor." zaterdag 21 december 2019 GO piraten of haar eigen man Peter? Paolo Laconi Kijk op de site bij /video Wie vermoordde Durdana, piraten of haar man? ►i Op haar reisblog hield Durdana een (foto)verslag bij van hun avonturen. Met hun zeiljacht Lazy Duck kwamen ze op de mooiste plekken van de wereld. In 2015 werd Durdana vermoord. fotos blog.lazyduck

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17