'Vermoord door 15-jarige jochies... bizar en tragisch' I aoiP'" Waarom noemt justitie het onderzoek naar Taghi en zijn bende 'Marengo' Onduidelijkheid over wanneer zieke Ollongren terugkeert Kerstcadeaus bij onze boekhandels KlitfDEf NIEUWS 15 Blz. H I AL HEER DAN 400.000 BJ0RKS VERKOCHT Het liquidatieproces Marengo? Is het een voor de leek onbe grijpelijke code naam? Of is het een verwijzing naar het favoriete paard van Napoleon, dat ook Ma rengo heette? De waarheid is stukken minder spannend dan het lijkt. Marengo is een door de computer gekozen naam. Het ver wijst naar de stof Marengo. ,,We zitten namelijk in de lijst met stoffen nu'', stelt een woordvoer der van de politie. Die ontnuchterende verklaring gaat ook schuil achter andere spannende procesnamen, zoals 26Koper: een groot onderzoek naar een criminele bende en bij horende liquidaties. Ook die naam koos de computer redelijk willekeurig. Het getal 26 zegt al leen dat het een onderzoek is van de landelijke eenheid. Bijeen groot terreurproces uit 2015 kre gen alle ideologisch geharde ver dachten onderzoeksnamen als chocolade, vanille en karamel. De computer moest hierbij in de lijst 'smaken' zoeken. Voor de hulp van de computer werd gekozen om de naam van een grootschalig onderzoek zo ob jectief mogelijk te houden. Toen rechercheurs nog zelf namen ko- zen, leverde dat soms klachten op, blijkt uit een recent artikel in het politieblad 24/7. Zo kreeg een wit- wasonderzoek eens de naam 13OMO. ,,Dat vond de wasmidde lenfabrikant niet leuk'', legt een teamleider uit in het artikel. Ook de naam i3Neus voor een onder zoek naar Willem Holleeder (bijnaam De Neus, foto), haalde het niet. Het cijfer 13 staat overi gens voor de een heid Amsterdam. Maar ook met de willekeur van de computer gaat het soms mis. Een moord- onderzoek naar een vrouw die voor de ogen van haar kinderen werd doodgeschoten kreeg van de computer de naam Splendid (geweldig). De politie koos toch een andere naam. Patat en KipSaté Elke eenheid heeft wel een eigen systeem. In Den Haag beginnen ze elk jaar weer bij de A met het kiezen van namen, in combinatie met het jaartal. ,,En in Rotterdam pakken ze vaak de straatnaam waar het delict is gepleegd'', meldt het politievakblad. Ook worden namen van sterrenstelsels, ge bergten, wijn, eten of uit de Griekse mythologie gebruikt. Met eten leidde dat onder meer tot de onderzoeken Patat en KipSaté. Wie denkt dat ook Urgenda door de computer gekozen is, heeft het echter mis. Het gaat hier niet om een strafzaak. Urgenda is de naam van de stichting die het proces tegen de Nederlandse Staat over CO2-maatregelen heeft aan gespannen. dig ben hersteld'', schreef ze toen. Ze werd in november tijdelijk uit haar functie ontheven. Haar taken werden overgenomen door collega's uit het kabinet. De kans is groot dat haar vervangers Ray mond Knops (CDA, minister van Binnenlandse Zaken en Konink rijksrelaties) en Stientje van Veld hoven (D66, minister voor Milieu en Wonen) hun werk voorlopig voortzetten. D66-minister Wou ter Koolmees nam de taak van vi- cepremier van Ollongren over. Het ministerie komt waarschijn lijk ergens in de komende weken met een mededeling over de te rugkeer van Ollongren. Hoofddorp is geschokt door de dood van de 64-jarige Tom. De beveiliger, die op het punt stond om met pensioen te gaan, werd tijdens het pinnen aangevallen door twee jongens en voor de ogen van zijn vrouw doodgestoken. De 64-jarige Tom uit Hoofddorp zou eigenlijk gisteren met pen sioen gaan, nadat hij veertig jaar bij geneesmiddelenbedrijf MSD als beveiliger had gewerkt. Colle ga's hadden een groot feest voor hem gepland. Maar op de dag voor zijn pensioen werd hij neergesto ken toen hij aan het pinnen was bij winkelcentrum Toolenburg. Twee in het zwart geklede jongens benaderden hem met het doel hem te beroven. Bij de worsteling die volgde stak een van de be- rovers hem neer. Hij overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. Zijn vrouw had alles vanuit de auto zien gebeuren. ,,Een vreselijk drama'', zegt een medeorganisator van de lichtjes- tocht die gisteravond is gehouden, die liever anoniem wil blijven. ,,Het was heel heftig. Overal hoorde je sirenes en zag je politie auto's en helikopters. We zijn op gelucht dat de mogelijke daders zijn aangehouden. En dan lees je hoe oud ze zijn, 15 jaar... Jonge jo- De herdenkingstocht gister avond symboliseert volgens de or ganisatoren de onderlinge verbon denheid in Hoofddorp. ,,We heb ben bewust niet voor een stille tocht gekozen, omdat we de men sen juist de ruimte willen geven hun verdriet en emoties te tonen." De familie gaf groen licht. ,,Ze vonden het een mooi initiatief. Dat was fijn om te horen. Anders hadden we het natuurlijk niet ge daan. Zij zijn op dit moment prio riteit nummer één." De herdenkingstocht toont vol gens de initiatiefnemers ook aan dat Hoofddorp een hechte ge- We hebben bewust niet voor een stille tocht gekozen, emoties tonen mag meenschap kan zijn. ,,Dat zag je ook na de ramp met MH17. Toen hielden we ook een herdenkings tocht voor slachtoffers die hier vandaan kwamen.'' Verbijstering De Katholieke Scholengemeen schap Hoofddorp, een school die op steenworp afstand van het win kelcentrum ligt, is door de gebeur tenissen eveneens in rouw ge dompeld. ,,Onze medewerkers en leerlingen zijn geschokt en aange daan", aldus directeur Mark Mees, die bevestigt noch ontkent dat de verdachten op de school zitten. Op sociale media wordt al de hele week vol verbijstering gereageerd, met name op de jonge leeftijd van de verdachten. ,,Een man stond sa men met z'n vrouw te pinnen. En jullie veranderden het binnen een paar minuten in iets verschrikke lijks'', zo valt te lezen op Facebook- pagina 112 Meldingen Hoofddorp. ,,Wij Hoofddorpers hopen dat jullie geweten gaat spreken of dat jullie hardhandig zonder genade van jul lie bed worden gelicht en een zware straf krijgen." Uniek Kinderboeken Kwartetspel Boeken Cadeau Bon LIBRIS es Stephen Chbosky De denkbeeldige vriend Deze acties zijn te koop bij alle Libris- en Blz.-boekhandels. Kijk op Libris.nl voor een boekhandel bij jou in de buurt. zaterdag 21 december 2019 GO Elke keer als het over Neder lands beroemdste crimineel Redouan Taghi gaat, gaat het ook over het Marengo-proces. Maar waar staat Marengo ei genlijk voor? Cyril Rosman Amsterdam DEN HAAG Het is nog niet ze ker of D66-politica Kajsa Ollon gren na de kerstvakantie met een weer kan beginnen als mi nister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties. Dat mel den Haagse bronnen aan deze krant. Ollongren zit sinds oktober ziek thuis. Ze stuurde begin november een e-mail naar D66-leden. ,,Ik heb enige tijd geleden een opera tie gehad aan mijn bijholtes. Die operatie is goed verlopen, maar er zijn andere medische complica ties opgetreden. Gelukkig lijken die goed behandelbaar, maar het kost nog wel tijd voordat ik volle- De herdenkingstocht voor de 64-jarige Tom symboliseert volgens de or ganisatoren de verbondenheid in Hoofddorp. foto michel van bergen Sebastiaan Quekel Hoofddorp chies die geen idee hebben waar ze mee bezig zijn. Het is ronduit triest, bizar en tragisch voor alle betrokkenen." -Organisatie herdenkingstocht pCODSV' S www.lsamsterdam.nl I JONGEN J EUW 'Bj'ork weet hoe je een spannend verhaal vertelt.' de Volkskrant Nu in de boekwinkel H ET I ?K VV A RfT T 5 E L 'Deze actie is t/m 31 december verkrijgbaar bij alle Llbrls- en Ellz -boekhandels. Deze Boeken Cadeau Bon van €.5,- Is geldig van 1 Januari t/m 31 december 2020 en in te leveren bij alle Libris- en Blz.-boekhandels. Rl C/> HH Q£ 'Dit is een meesterwerk.' - Emma Watson "Deze actieprijs Is geldig t/m 31 december 2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15