'Ze gaf om mijn kind, dat raakte mij diep' 'Mijn zus nam gelukkig even de leiding' Onze pleegzoon is goed opgevangen' 'In de familie werd lacherig gedaan over mijn redder' Bij onze pleegzoon ging van alles mis, hij zette zich overal tegen af en kon tot ons grote verdriet niet langer bij ons blijven. Na een aantal ver huizingen kwam hij op straat terecht, dakloos. Ook toen kon den we hem niet bereiken. Hoe wel hij niets meer had, koos hij voor de straat en wij vonden het verschrikkelijk. Uiteindelijk werd hij door men sen van zijn school onder de trap van het gebouw gevonden, en de leiding keek gelukkig niet weg. De conciërge regelde een matras en een plaatsje in het materiaalhok, zodat hij niet meer buiten hoefde te slapen. Een afdelingsleider smeerde extra boterhammen en stopte hem die 's morgens toe. Leraren zorgden voor warme maaltij den. Ook vrienden vingen hem op. Anderen gaven hem soms een pinpas mee, zodat hij wat kon halen in de winkel. Geza menlijk namen ze de tijd om met hem te praten, op een lief devolle wijze. Zij zijn de engelen geweest die voor onze zoon hebben gezorgd toen wij dat niet konden. Zon dag 10 november hebben we hem als door een wonder weer thuis gekregen. Engelen? Ze bestaan echt, als we ze maar willen zien! Mijn reddende engel heet Kirsten, al jaren in het leven van mijn meervoudig gehandicapte 28-jarige dochter Kelly. Kirsten kwam als oppas, werd een liefdevolle verzorger en zelfs een vriendin. Het is nu ongeveer zes jaar ge leden dat mijn dochter rolstoel gebonden raakte. Dat was een verdrietige tijd. We moesten verhuizen om haar thuis te kunnen blijven verzorgen, de logeerpartijen in de boven woning van Kirsten stopten. Kelly kon niet meer bij haar vader slapen, omdat hij niet genoeg hulpmiddelen kon plaatsen. De zorg centraliseerde zich thuis. Het was zwaar. Kirsten belde me op een dag: ,,Annemiek, kan ik met je ko men praten.'' O nee, dacht ik, ze stopt ermee. Een kwartier later arriveerde ze. Kelly zat onder de douche, ik wilde eigenlijk niet horen wat ze had te zeggen. ,,Ik ben niet zwanger'', zei ze. ,,Dan weet ik het, je stopt ermee.'' ,,Nee, we hebben een boerderij gekocht en gaan op de begane grond een slaapkamer en bad kamer voor Kelly maken.'' Ik heb een kwartier staan hui len en het ontroert me nog altijd dat iemand zoveel van mijn kind kan houden. Annemiek Verroen Onverwachts stond mijn oudste zus op de stoep. Ze was ongerust, zei ze. Met mij is alles goed, antwoordde ik kribbig. Ik voelde me weliswaar niet goed, maar ik had geen pijn. Het werd de hoogste tijd dat de baby kwam. De volgende ochtend wilde ik afleiding zoeken door te gaan winkelen. Oké, zei mijn zus, maar eerst rijden we langs het ziekenhuis voor een check-up. Niet nodig, vond ik, bozig. De verpleeg kundige had geen zin om in een ruzie terecht te komen en belde de dienstdoende gynaecoloog. Bleek ik rugweeën te hebben en al vijf centimeter ontsluiting. In no time lag ik aan de monitor en toen ging het fout. D e harttonen van de baby werden lager. Terwijl de arts een keizersnede uitvoerde, hielden de harttonen op. Er was geen tijd meer mij goed onder narcose te brengen. De couveuse werd klaargemaakt en het medische team reanimeerde ons kindje. Het was kantje boord. Wat was ik mijn zus dankbaar dat ze had aangedrongen, zonder haar vasthoudendheid zou mijn zoontje het niet hebben overleefd. Anjo Simonse Mijn opa en oma waren vijftig jaar getrouwd en familie en vrienden kwamen feestvieren. Als peuter van drie verveelde ik me en daarom dribbelde ik op mijn korte beentjes naar buiten, naar de betoverende water lelies in de vijver. Prompt ben ik er ingeval len. Mijn nicht Liesbeth zag me liggen en heeft me eruit gehaald: haar kleding en kapsel waren meteen geruïneerd, het feest trouwens ook. Ik ben gereanimeerd en kan het vijftig jaar later navertellen. Er is in de familie altijd lacherig over ge daan dat uitgerekend Liesbeth een leven redde. Pas toen ik zestien was, begreep ik waarom. Liesbeth had het syndroom van Down en werd niet serieus genomen. Lieve Liesbeth, jij bent mijn reddende engel! Elly Koot Coby van der Wijngaart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 126