Isabella (4) ligt op 1,5 uur rijden van papa en mama in ziekenhuis 7 Partijen botsen hard bij poging om president Trump weg te sturen donderdag 19 december 2019 Het is het moment waar sommige Amerikanen drie jaar naartoe leefden: het debat over het afzetten van president Trump. Maar op Impeachment Day loopt een diepe kloof door de Amerikaanse politiek. De President. Heeft. Niets. Verkeerd. Gedaan. Republikein Doug Collins, een voormalig dominee uit Georgia, hamert met zijn vinger op de lessenaar als hij reageert op de historische woor den die Democratisch partijleider Nancy Pelosi zojuist heeft uitgespro ken. In stemmig zwart opent ze het debat over het afzettingsproces tegen de president van de Verenigde Staten. Het is een 'plechtig en droevig' mo ment, zegt ze - vandaar de rouwkleur. ,,Als we nu niet handelen, verzuimen we onze plicht. Het is tragisch dat de roekeloze daden van de president impeachment noodzakelijk maken. Hij gaf ons geen keus." Ze krijgt applaus en schouderklop jes van haar partijgenoten, als ze na haar openingsspeech over de vloer van het statige Huis van Afgevaardigden wegwandelt. Maar aan de andere kant van de zaal, waar Republikein zich op maken voor een urenlang debat over machtsmisbruik door de president, wordt stuurs gereageerd. ,,Dit is geen plechtig moment", zegt Collins, de voornaamste Republikein in de justi- tiecommissie. ,,Als je ergens drie jaar naar op zoek bent geweest, moet je wel enthousiast zijn als je het vindt." Het I-woord heeft door Washington gezongen sinds Trump bijna drie jaar geleden aantrad. Dat gebruiken Repu blikeinen tegen Democraten, nu het daadwerkelijk zover gekomen is en het Huis op het punt staat in te stemmen met 'impeachment', zoals de eerste stap in een afzettingsprocedure heet. In Democratische kringen werd in de dagen na zijn aantreden al geroepen dat Trump afgezet moest worden. Zie je, het is een politiek spel, zeg gen Republikeinen. Democraten heb ben gezócht naar een reden voor im peachment. Jezus kreeg van Pontius Pilatus nog meer rechten dan Trump in deze procedure, klaagt afgevaar digde Barry Loudermilk met gevoel voor drama. Vertrouwen Donald Trump krijgt in het Huis van Afgevaardigden een bestraffend kruisje achter zijn naam. Het 'huis van het volk' zal officieel verklaren dat het zijn vertrouwen in de president verlo ren heeft, en de Senaat vragen om een oordeel. Trump heeft in zijn omgang met Oekraïne zijn persoonlijke belan gen boven het landsbelang verkozen, is de aantijging. Hij gebruikte belas tinggeld om Kiev zover te krijgen een onderzoek aan te kondigen dat zijn politieke tegenstander Joe Biden zwart zou maken. In de statige zaal in het Capitool maken Democraten er een moment voor de geschiedenisboeken van. Het gaat over de democratie die van deze dag afhangt. Maar de twee helften van de zaal leven elk in hun eigen realiteit. Aan de ene kant, waar de Democraten zitten, is het onbegrijpelijk dat Trump weg kan komen met pogingen Ameri kaans buitenlandbeleid in te zetten voor persoonlijk politiek gewin. Aan de andere kant is sprake van een hek senjacht, waarin niet Trump, maar overijverige Democraten de democra tie bedreigen. ,,Jullie zijn degenen die de Ameri kaanse democratie ondermijnen", schrijft Trump zelf in een woedende brief die de avond voor de stemming bij Nancy Pelosi isbezorgd. ,,Jullie zijn degenen die het recht hinderen. Jullie zijn degenen die pijn en lijden naar onze republiek brengen, voor je eigen egoïstische persoonlijke, politieke en partijdige gewin." Toen Bill Clinton in 1998 door een afzettingsprocedure moest, stemden 31 van zijn bloedeigen partijgenoten vóór impeachment. In het extreem gepolariseerde Amerika van vandaag is dat ondenkbaar. Republikeinen stemmen naar verwachting stuk voor stuk tegen, Democraten stemmen voor, zelfs als ze lang aarzelen, omdat ze districten vertegenwoordigen waar Trump populair is. Een van de twee Democraten die bij hoge uitzondering tegen stemmen, voelt zich genood zaakt van partij te wisselen. Aan excuses of spijt doet Trump nooit, en Als we nu niet handelen, verzuimen we onze plicht hij zal er nu ook geen reden voor zien. De opiniepeilers van Gallup meldden nota bene op impeachmentdag dat zijn populariteitsscores de laatste weken iets zijn gestegen. En nog be langrijker, voor Trump: bijna 90 pro cent van de Republikeinse kiezers is blij met hem. Dat is ook waarom afge vaardigden hun president koste wat kost verdedigen. Democraten hebben haast, omdat er verkiezingen in aantocht zijn, en heb ben niet gewacht tot ze meer direct betrokkenen bij Trumps Oekraïne- beleid via de rechter konden dwingen om een verklaring af te leggen. Dat geeft Republikeinen de kans alles weg te wuiven als geruchten. ,,Dit gaat niet om de feiten. Dit draait om de klok en de agenda. En om Democraten die de uitslag van verkiezingen ongedaan proberen te maken", bast de domi- neesstem van Doug Collins door de zaal, als eerste in een lange reeks Republikeinen die verklaren dat hun president helemaal niets te ver wijten valt. Isabella lag begin deze maand in het Juliana Kinderziekenhuis in Den Haag met ademhalingspro blemen toen ze plots hoge koorts kreeg. ,,39 graden. 40. 41. 42,4. Haar temperatuur liep ongekend hoog op en haar hartslag was op een ge geven moment 240 slagen per minuut. We maakten ons ontzet tend zorgen", vertelt vader Benny telefonisch vanuit Antwerpen. Zijn dochter moest met spoed naar een intensive care voor kin deren, maar er was nergens plek. ,,We hebben 3,5 uur moeten wach ten tot er een bed gevonden was. 'Jongens, schiet alsjeblieft op', heb ik hardop gezegd. Ik zag mijn dochter vechten in bed. Ze raakte totaal uitgeput. Dat was heel moeilijk om te zien." Tot verrassing van Kruisselbrink en zijn echtgenote was er plek in het ZNA Middelheim in Antwer pen. Niet alleen de intensive cares voor kinderen liggen in eigen land vol, maar ook de kinderafdelingen in bijna alle tachtig ziekenhuizen hebben geen plek. Het is heel druk door het groeiend tekort aan kin derverpleegkundigen en verkoud- heidsvirussen die rondwaren. Be halve Isabella zijn er nog vijf an dere patiëntjes overgeplaatst naar België. ,,En dat is erg vervelend'', vindt Kruisselbrink. ,,Vanuit Den Haag is het één uur en veertig mi nuten rijden. We willen niet te ver bij onze dochter uit de buurt zijn, dus we leven nu al twee weken in België." Hotel Er is geen voorziening in Antwer pen waar familie kan slapen. ,,Dus we slapen in een hotel, wat flink in de papieren loopt." En alles gaat in België - hoewel de zorg volgens de ouders 'top' is - toch net iets an ders. ,,Belgen gebruiken overal an dere benamingen voor. Een luier verschonen noemen zij bijvoor beeld een 'pamperke proper ma ken'. Je moet steeds nadenken: wat bedoelen ze nu eigenlijk? Vooral mijn vrouw, die uit Thailand komt, heeft moeite met de taal. Nederlands verstaat ze redelijk, maar Vlaams dialect niet." Dochter Isabella heeft slappe spieren, waardoor ze een verkrom ming in haar rug heeft en haar longen in de verdrukking komen. Ze lag al eerder in het ziekenhuis voor onder andere een longontste king. ,,Ze heeft al een paar keer op het randje gelegen. Stel dat ze over een tijdje wéér ziek wordt, waar moet ze dan naar toe? En wat als haar conditie levensbedreigend is? Zijn we dan op tijd?" Hoe lang zijn dochter in Ant werpen moet blijven, weet hij niet. ,,Ik hoop dat we tijdens de feestdagen thuis zijn. Dat zou het allermooiste kerstcadeautje zijn." GO 'Trump laat ons echt geen keus' Karlijn Van Houwelingen Washington Demonstranten bij het Capitool in Washington. -Nancy Pelosi, leider Democraten Kijk op de site voor een verslag en de uitslag van het debat. De Haagse peuter Isabella Kruisselbrink (4) ligt al twee weken in een ziekenhuis in Ant werpen, omdat de kinderafdelin gen en intensive cares in Neder land vol liggen. ,,We willen heel graag naar huis, maar er is nog steeds geen plek. Wow, hoe is dit mogelijk?" Hanneke van Houwelingen Antwerpen Isabella Kruisselbrink. privefoto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 7