'Opgekropte woede jonge boer komt naar buiten' BOERENPROTEST 4 mmm donderdag 19 december 2019 Spookrijden op de A12 en barbecuen op de A1. Ondanks vele overtredingen besloot de politie protesterende boeren niet massaal op de bon te slingeren. Boeren en bouwers blokkeerden on der meer snelwegen en distributie centra van winkels. Her en der in het land zorgden ze voor veel overlast en hinder. Bekeuringen werden niet of nauwelijks uitgedeeld. De teller bleef staan op ruim honderd boetes. Heel wat Nederlanders steunen de boeren nog in hun strijd tegen de (stikstof)regelgeving, maar er is ook veel verontwaardiging over de pro testacties die vooral op de weg tot veel overlast leiden. De hele dag stonden er files, soms met meer dan twee uur vertraging. Mensen kwamen te laat aan op hun werk of waren niet op tijd bij hun patiënten. „Begrijp ik het goed dat wetten en regels niet meer van toepassing zijn? Onnodig links rijden, rechts inhalen, overheidsgebouwen blokkeren: allemaal toegestaan? Beetje oneerlijk. Treed eens op tegen boeren protesten", aldus een twitteraar. Begrip De politie heeft begrip voor de veront waardigde reacties, laat woordvoerster Mireille Beentjes weten. ,,Zeker, maar het was niet realistisch één lijn te trek ken en overal hetzelfde te doen. In heel Nederland is per situatie bekeken wat voor iedereen de beste oplossing zou Vaak is het nou eenmaal veiliger als honderd trekkers over de snelweg rijden in plaats van drie zijn. Soms hebben we bemiddeld, soms bekeurd en soms zijn andere grenzen getrokken. Wij waren op veel plaatsen in Nederland met dit protest bezig. Ons optreden hing af van af spraken met betrokken burgemees ters en onze eigen professionele in schatting. Waar dat nodig was en de veiligheid in het geding was, traden we actief op. Vaak is het nou eenmaal veiliger als er honderd trekkers over de snelweg rijden in plaats van drie.'' Als voorbeeld van een situatie waarin de politie optrad, noemt Beentjes de barbecue van de boeren op de A1. ,,Na een gesprek tussen de burgemeester en de actievoerders was de actie snel afgelopen.'' Ook toen trekkers tegen het verkeer inreden op de A12 greep de politie in en bege leidde de boeren van de snelweg af. De politie kwam op meer plaatsen snel in actie. Zo werden op de A2 bij Vught en op de A59 bij Rosmalen 21 tractoren van de snelweg gehaald en bekeurd. Ook wierpen agenten blok kades op om te voorkomen dat boeren (overheids)gebouwen bezetten. Aan houdingen zijn er volgens Beentjes niet verricht. ,,Het was extreem druk, maar grote incidenten waren er niet.'' Demonstratierecht Berend Roorda, universitair docent aan de Rijksuniversiteit Groningen en gespecialiseerd in demonstratierecht, legt uit dat er goed moet worden geke ken naar het doel van een actie. ,,Als een protest alleen wordt gebruikt als dwangmiddel, valt dit niet onder het demonstratierecht en kan er worden ingegrepen. Goed voorbeeld daarvan was de actie van de blokkeerfriezen op de A6 bij Dokkum. Ze hielden andere demonstranten tegen, dat mag niet.'' Volgens Roorda hebben politie, jus titie en burgemeesters veel bevoegd heden om op te treden tijdens de monstraties. ,,Ze bekijken het per si tuatie.'' Hij vindt wel dat de boeren zich moeten afvragen of de publieke opinie zich niet tegen hen keert als ze doorgaan met grote protesten. ,,Zeker als dit tot overlast leidt.'' Uit een enquête onder tweedui zend boeren blijkt dat 65 procent de radicale koers van Farmers De fence Force (FDF) steunt. FDF ver gaarde in slechts een paar maan den tijd een enorme achterban. ,,Een achterban van vooral jonge boeren die vechten voor hun be staansrecht en het niet langer pikt dat de landbouw wordt neergezet als ouderwetse, vervuilende sec tor. Opgekropte woede van de af gelopen tien jaar komt nu naar buiten. Woede die een stem krijgt via FDF en niet via de traditionele LTO'', verklaart André Arfman, voorzitter van het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt (NAJK). Arfman legt uit dat boeren smachten naar eenduidig over heidsbeleid. ,,Zeker als je nog der tig jaar wilt boeren, is het noodza kelijk te weten waar je aan toe bent. De overheid ging de laatste jaren eerst linksaf met regels en toen weer rechtsaf. Misschien gaan ze volgend jaar wel recht door. Tja, als je net tonnen hebt geïnvesteerd in een nieuwe stal en het moet weer anders, dan kom je zeker financieel klem te zitten. Als een politieke partij (D66, red.) dan ook nog eens gaat roepen dat de veestapel moet worden gehalveerd en je krijgt er vervolgens nog een een stikstofcrisis overheendan heb je de poppen aan het dansen en is het niet gek dat er harde ac ties worden gevoerd.'' Hoogleraar rurale sociologie Han Wiskerke van de universiteit in Wageningen analyseerde de re sultaten van het Trouw-onderzoek en geeft aan enorm geschrokken te zijn van de verharding onder boe ren. Ruim 73 procent van de res pondenten ontkent het stikstof probleem. ,,We zagen anderhalf jaar geleden tijdens een vergelijk baar onderzoek nog het perspec tief van de verduurzaming van het boerenbedrijf, nu hoor je dat al leen bij een kleine groep van bio logische boeren. De rest lijkt afge haakt, er is sprake van een tweede ling op het platteland'', aldus Wis- kerke in Trouw. Bestuurder Arfman is juist een stuk optimistischer als het gaat om het verduurzamen van de agrarische sector. Het NAJK deed samen met KRO-NCRV ook on derzoek. ,,Uit onze peiling bleek dat 73 procent van de jonge boeren aangeeft actief bezig te zijn om hun bedrijf duurzamer te maken met het oog op de toekomst. Een nog groter aantal van 78 procent wil stappen zetten richting kring- looplandbouw of is daar al mee bezig. Dat biedt dus wel degelijk perspectief.'' GO Boeren lappen regels aan laars, slechts 100 boetes Sanne Schelfaut Utrecht BW - Air 1 4 Proteste rende boeren rijden met hun trekkers tegen het verkeer in op de A12 bij Oud-Dijk. foto RIJKSWATERSTAAT —Mireille Beentjes, woordvoerster politie Vooral jonge boeren zijn niet al leen kritisch op de politiek, hun eigen traditionele boerenorgani- saties en de media, ze accepte ren hun benarde positie ook niet langer, blijkt uit onderzoek van Trouw. Sanne Schelfaut Utrecht Voorzitter NAJK André Arfman. foto bert westenbrink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 4