Deur naar een wonderlijke wereld opent Nostalgie in mu ziek en verhalen 2 LIEDRECITAL Ballet December is dé maand van de tradities. Eén ervan is de opvoering van het Notenkrakerballet, uit die kleurrijke eeuw van de romantiek. De ideale familievoorstelling rond Kerstmis. Op 27 december danst het Charkovballet het sprookje in het Scheldetheater in Terneuzen. Eerbetoon aan Joe Cocker Uitgelicht Franz Schubert is en blijft de componist van het romantische lied. Wie kent niet zijn lied Gretchen am Spinnrade, waarin het meisje met liefde en ook een traan terug denkt aan de kus van haar geliefde Faust. Dit lied, waarin de begeleiding het zoemen van het spinnenwiel weergeeft, is zo geslaagd, omdat de tekst geschreven is door Goethe, niet de eerste de beste Duitse dichter. Schubert is geboren en getogen in Wenen. Met vrienden hield hij mu zikale bijeenkomsten waar naar hartenlust ge musiceerd werd. 19de eeuw inspireerde. Italiaanse componisten kwamen naar Wenen, zoals de gitaarvirtuoos Mauro Giuliani. Hij was bevriend met Rossini en Beethoven en bewerkte pianobegeleidingen voor gitaar. Ook Spohr en de Hongaar Mertz droegen hun steentje bij aan de muziekbeleving in Wenen. De muziekliefhebber die van het be kende paadje wil afdwalen, zit goed bij het lied recital van sopraan Valeria Mignaco. Bij de lie deren zorgt Elly van Munster voor geweldige gi taarbegeleidingen. Zij bespeelt een gitaar ge bouwd door Martin de Witte (2012), naar een voorbeeld van de Weense gitaarbouwer Johann Stauffer uit de periode waarin het liedgenre bloeide in Wenen. Het duo brengt Duitse en Italiaanse liederen uit de Weense vroeg-ro- mantiek (begin 19de eeuw) van Mauro Gi uliani, Louis Spohr en Franz Schubert. Duitse en Italiaanse liederen uit de Weense vroeg- romantiek waarin de sfeer op een zwoele avond of de liefde wordt bezongen, bewerkingen van Schotse wijsjes, smartelijke cavatine's en Arietta's van Giuliani. Elly van Munster zorgt voor een inte ressante onderbreking van de liederen. Zij speelt uit de Bardenklange (Keltische klanken) de Variations Mignonnes van Johann Kaspar Mertz. Hij bewerkte onder meer de begeleiding van Standchen van Schubert. Zijn gitaarsolo's bundelde hij in de dertien delen tellende Bar- denklange. Een recital dat de deur opent naar een wonderlijke wereld. MUZIEK TOP3 isschien moet eerst maar eens duidelijk wor den wat noten krakers met kerst te maken hebben. Koks en smulpapen weten al wel dat taarten en kerstbroden en al het andere lek kers meestal rijkelijk van noten zijn voorzien. In december zijn noten bo vendien nog 'nieuwe oogst' en dus extra feestelijk. Als er al een noten kraker in huis rondslingerde, dan was dat zeker zo in de kersttijd. Noten kraken kun je simpelweg met een steen of iets dergelijks doen. Een apart apparaat daarvoor gebrui ken, was dus een teken van welstand. Vanaf de middeleeuwen kwamen die Voor ze beseft wat er gebeurt, zit Clara middenin een gevecht tussen een leger van peperkoeken soldaten en de muizen steeds vaker voor, meestal van hout, fraai gesneden en steeds rijker ver sierd. Zo kwam de notenkraker als pronkstuk terecht op de kersttafel en in de kerstboom. Middernacht Het is zo'n soort notenkrakerpop die de kleine Clara Stahlbaum op kerst avond van haar peetvader krijgt als cadeau. Zij vindt hem erg mooi, maar de anderen reageren wat zuinigjes en haar broertje maakt hem dezelfde avond helaas al kapot. 's Nachts kan Clara niet slapen, ze gaat terug naar de woonkamer om haar notenkrakerpop te zoeken. Juist op het moment dat ze hem vindt, slaat de klok middernacht. En dan gebeurt het... Plots is de kamer vol muizen, de kerstboom schiet de hoogte in en de 4 REDENEN OM UIT TE GAAN... Blues donderdag 19 december 2019 Jeanette Vergouwen houdt van cultuur en vooral van klassieke muziek. Zij is muziekrecensente. Wat: Liedrecital Valeria Mignaco/Elly van Munster Waar: Salon Zeeuwse Concertzaal Middelburg Wanneer: zondag 22 december 11.00 uur Wenen was de stad die componisten in de De twee musici ver tolken naast be kende liederen, Verrassingen van 2019: Snelle - Vieren twintig Ditis het jaar van Snelle (Lars Bos) geworden. Begon 2019 zonder hit single, scoorde daarna platinum met Scars. In no vember versche nen debuutalbum kwam binnen op nr 1. GO Altin Gün - Gece Met hun Turkse psychedelische folk krijgt deze Amsterdamse band Turkse danceclubs in be weging. Cover band is een te be perkte omschrij ving; ze brengen eigen versies van Turkse klassie kers. Michael Kiwa- nuka - Kiwanuka Met dit derde album, dat uit kwam in oktober, lost de Brits-Oe- gandese zanger de belofte van zijn debuut in 2012 en opvolger in 2016 definitief in. Stond vorig jaar al met drie nummers in de Top 2000. B Heerlijke droom in donkere dagen Willem Nijssen 44 Uiteraard zijn er in deze laatste weken van het jaar vooral kerstconcerten. Maar in Zaamslag word je in de kerstsfeer gebracht met mijmeringen uit de regio. En er is meer nostal gie, zo kunnen kinderen kij ken naar de capriolen van Buurman en Buurman. Valeria Mignaco (links) en Elly van Munster. Vijf jaar na de dood van Joe Cocker brengt de Cry me a riverband een ode aan deze muzikale legende. Zanger-journalist Erik Hagelstein richtte vrijwel direct na het overlijden van Joe Cocker een band op als eerbetoon aan de En gelse blueszanger. Na sprankelende optredens in popzalen, op fes tivals en in het theater mondde dit uit in het avondvullende theaterconcert The Life Of A Man. Alle bekende hits komen voorbij, waaron der Summer In The City, You Are So Beautiful en Have A Little Faith In Me. Daarnaast horen bezoekers anekdotes over het turbulente leven van de rockster. Daarbij komen zijn drank- en drugsverleden voorbij, hetgeen hem in de jaren zeventig bijna fataal werd. Zaterdag 21 december, Theater de Mythe in Goes, 20.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 46