Groeten uit... II Wolphaartsdijk wil niet bij nieuw Goes 10 ZEELAND 50 JAAR HERINDELING BEVELANDEN WOLPHAARTSDIJK Er zijn er vier jarig, hoera, hoera! Op 1 januari vieren Borsele, Goes, Kapelle en Reimerswaal hun vijftigste verjaardag. Bij de grote herindeling in 1970 werden 24 gemeenten samengevoegd tot 4 gemeenten. Deze week blikken we terug op die roerige periode en kijken we vooruit. Vandaag: aflevering 3. MOTIE AAN KAMERS OVER HERINDELING BurgemeesterV. a,a •werkera va? TTI 1 1 Herindeling ligt altijd gevoelig, maar als een dorp wordt 'opge slokt' door een nabu rige stad zijn de pro testen vaak nog heviger. In Wol- phaartsdijk hadden inwoners he lemaal geen zin om bij Goes te worden gevoegd. 'Vijftig jaar later voel ik me nog steeds geen Goese- naar'. Op zich bleven de protesten te gen samenvoeging met Goes ui terst beschaafd in Wolphaartsdijk. ,,In Oud-Sabbinge (dat van ouds her bij Wolphaartsdijk hoort, red) is na de herindeling op een paar borden de naam Goes weggeklad'', kan inwoner Jan Murre zich herin neren. Verder bleef de 'ongehoor zaamheid' vooral beperkt tot de raadszaal van de toenmalige ge meente Wolphaartsdijk. De gemeenteraad liet er geen misverstand over bestaan dat ze samenvoeging met de 'grote buur man' helemaal niet zag zitten. Veel liever zag ze Wolphaartsdijk op gaan in een nieuwe gemeente met de dorpen 's-Heer Arendskerke, Heinkenszand, 's-Heerenhoek en Borssele. Die visie werd gesteund door de inwoners, zo bleek uit een enquête die in 1969 werd gehou den. Liefst 88 procent stemde te gen Goes. Het mocht niet baten. Jachthaven Een bijzonder detail is dat dertien inwoners kozen voor samengaan met Arnemuiden. Daar zat een ge dachte achter. Wolphaartsdijk was eind jaren 60 al een dorp met flink wat recreatie. ,,We hadden zelfs de Belgische jachthaven voor de neus van Kortgene weggekaapt", weet Jan Murre. In dat opzicht was Ar- nemuiden zeker geen onlogische fusiepartner geweest. Murre, geboren en getogen in Wolphaartsdijk, was ten tijde van de herindeling nog maar acht jaar oud, maar hij weet veel over die periode, niet in het minst omdat hij zich graag verdiept in de ge schiedenis van zijn dorp. Dat de recreatiebelangen van Wol- phaartsdijk door een nieuwe, grote gemeente Goes niet goed zouden worden behartigd, was volgens hem één van de zorgen van inwoners. ,,Dat bleek achteraf niet hele maal ongegrond'', zegt Murre. ,,Je moet vaststellen dat de nieuwe ge meente Goes een paar decennia nonchalant met die belangen is omgegaan. Twintig tot dertig jaar stilstand heeft na de herindeling voor verpaupering van het haven gebied gezorgd. Ik moet zeggen dat het later wel is bijgedraaid." Nog zoiets: de zelfstandige ge meente Wolphaartsdijk had de komst van een nieuw zwembad (het oude was versleten) nét voor de herindeling al goeddeels op de rails gezet, inclusief de benodigde financiën. Maar het zwembad kwam er niet. ,,Goes ging natuur lijk niet meewerken aan de komst van een concurrent voor het zwembad in de stad'', zegt Murre, die nu een enigszins vergelijkbare ontwikkeling ziet. ,,Veel inwoners van Wolphaartsdijk zouden graag zien dat het zwembad op het toe- Ik zal me nooit een Goesenaar voelen komstige park Veerse Kreek ook voor hen toegankelijk wordt, maar het is de vraag of het gemeentebe stuur zich daar hard voor wil ma ken, gezien de perikelen bij Om nium.'' Het nieuwe huisjespark zorgde onlangs voor ophef in het dorp. Dat de stacaravans - eigendom van recreanten die vaak al decennia naar Wolphaartsdijk kwamen - moesten wijken, maakte inwoners boos. Maar ze kwamen recent wel vaker in opstand. Toenmalig wethouder Loes Meeuwisse (sinds gisteren burge meester van het nog altijd niet bij Goes gevoegde Noord-Beveland) beleefde in 2017 een memorabel avondje in dorpshuis De Griffioen toen de gemeente had besloten het dorpshuis te sluiten. 'We voe len ons als dorp niet gehoord, we hangen er maar een beetje bij', zei een inwoner toen. Het dorpshuis werd van de ondergang gered en stroomde eerder dit jaar weer vol toen inwoners hun ongenoegen kenbaar maakten over enkele grootschalige recreatieve plannen. Ook nu niet zonder succes. Het meest verfoeide plan - dat voor een camperpark in recreatiegebied De Schelphoek - werd ingetrokken door de initiatiefnemer. Zo komen inwoners nog altijd in verzet als de gemeente plannen lanceert of faci- liteert die hen niet zinnen. Wij-zij-gevoel Jan Murre zegt soms nog wel een wij-zij-gevoel te bespeuren als het gaat om de verstandhouding met het gemeentebestuur in Goes. ,,In- woners van Wolphaartsdijk kun nen goed fel zijn'', stelt hij. Voor zitter Sjaan Huissoon van de dorpsvereniging stelt echter dat de sentimenten van destijds niet meer leven. ,,Natuurlijk hebben we soms kritiek. Dan laten we ons horen. Maar ik vind dat de ge meente in z'n algemeenheid ge noeg oog heeft voor Wolphaarts- dijk. Ook als wij zelf met plannen komen, wordt daar serieus naar gekeken.'' Dat neemt niet weg dat veel inwoners nog altijd trots zijn op hun eigen identiteit. Murre: ,,We mogen dan al vijftig jaar on der Goes vallen, ik zal me nooit een Goesenaar voelen.'' donderdag 19 december 2019 GO 'Inwoners kunnen goed fel zijn' Rob Paardekam Wolphaartsdijk CELLE DAVIDSE EN BEELDBANK ZEELAND ZATERDAG 1 FEBRUARI 1969 U/ - Jan Murre I en '/.el Fa uitgaande boven ™lernemen. In T> sne! evoluerende gedaeMen over h -wor(jeIi deze gemeentebesturen t De jachthaven van Wol phaartsdijk; Wolphaartsdijk in 1956 tijdens de intrede van bur gemeester Barend te Haar Ro- meny; het toenmalige gemeen tehuis van Wolphaartsdijk, thans het dorpshuis. fotos mar-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 38