'i, 9 - '""tL êÊmmsïïïgi het maatschappelijk klimaat er, net na de aanslagen van 9/11, te vijan dig tegen moslims. Zo kwam hij in 2003 in Nieuw-Zeeland, een land waar nooit iets gebeurt. ,,Maar ook hier was ik in het begin angstig, ik durfde de moskee amper uit. Toen ik uiteindelijk naar buiten ging, zei de eerste man die ik tegen kwam: 'Hello, bro'. Ik dacht: dit moet een vredig land zijn.'' Die vrede duurde zestien jaar, maar uiteindelijk stapte toch het kwaad over de drempel van de moskee. Dat kwaad kwam gewa pend met twee semi-automati- sche geweren en was binnen vijf minuten weer weg, een poel van bloed achterlatend met lichamen van alle leeftijden, van 3 tot 77 jaar. Premier Twee uur later kreeg de imam de premier van Nieuw-Zeeland aan de telefoon. Jacinda Ardern belde hem op om te vertellen dat dit met Nieuw-Zeeland was. De volgende ochtend al kwam ze langs bij de moskee, met een hoofddoek om. Ze had er de Nobelprijs voor de Vrede voor moeten krijgen, vindt Fouda. Een week na de aanslagen sprak hij zelf, precies op de tijd van de vrijdagmiddagpreek. Nu in het park tegenover de moskee, tussen de rugbyvelden en een cricket oval. Twintigduizend Nieuw-Zeelan- ders kwamen luisteren. De imam zei: ,,De terrorist probeerde ons 2019: massamoord 2020: proces land kapot te maken met een dui velse ideologie. Maar wij laten hier zien dat Nieuw-Zeeland onbreek baar is. We staan hier verenigd, met één doel: dat haat onschade lijk wordt gemaakt en dat liefde ons zal verlossen.'' De imam spreekt op die beladen plek op dat beladen moment niet over woede of wraak, maar brengt een boodschap van vrede en liefde. Een boodschap die hij in de maan den erna herhaalt. Hij spreekt in Terreur heeft geen religie. Als de terroristen winnen, verliezen we allemaal Berlijn, Londen en Parijs. Die steden zijn niet toevallig gekozen: Brenton Tarrant reisde de jaren vóór zijn gruweldaad door Europa, waar hij zijn radicale ideeën ver der ontwikkelde. Fouda vertelt er dat 'joden, moslims en christenen geen vijanden zijn'. ,,Het zijn alle maal geloven van God en God leert ons elkaar lief te hebben en samen te werken. Terreur heeft geen religie. Als de terroristen winnen, verliezen we allemaal.'' De zestien jaar lang vrij onbe kende imam wordt een gewild spreker, zijn moskee een plek waar hoogwaardigheidsbekleders zich melden om respect te betuigen. De veertiger die in Nieuw-Zeeland een gezin stichtte, schudt de hand van onder anderen de Britse kroonprins Charles die langskomt in Christchurch. Fouda: ,,We zijn geen engelen, we zijn niet perfect, we moeten nog veel leren om mensen die anders zijn dan wijzelf te tolereren en te accepteren. Haat zal ons niet verdelen als de liefde ons verenigt.'' Fouda breekt een lans voor 'vredesonderwijs' op scholen. ,,We moeten onze kinderen al van jongs af aan leren over vrede en tolerantie, zodat ze andere mensen kunnen accepteren.'' Hij waarschuwt ook, spreekt over Brenton Tarrant als 'een gehersen spoelde dader', opgezet door haat- zaaien van 'onverantwoordelijke media en politici'. ,,Islamofobie bestaat echt.het vermoordde ons in Christchurch.'' Hij wordt er zelf mee geconfron teerd wanneer hij zich afgelopen zomer verkiesbaar stelt als raadslid voor een deelgemeente van Christchurch. Verkiezingsposters van Fouda, kandidaat namens de Arbeiderspartij, worden beklad. ,,Gewoon vandalisme'', hoopt hij. ,,We vrezen dat het te maken heeft met de afkomst van de kandidaat'', zeggen partijgenoten. Toch wordt hij in oktober gekozen, als eerste moslim ooit in Christchurch. ,,Na de aanslag dacht ik: laten we de religie even terzijde leggen en gaan samenwerken in de gemeen schap. Ik zit niet in de raad omdat ik een moslim ben, maar omdat ik een burger van Nieuw-Zeeland ben en iedereen wil vertegen woordigen.'' Tegelijkertijd blijft Gamal Fouda imam. Zijn moskee was snel na de aanslag weer open. De vloer bedekking is er vervangen en er hangen camera's bij de ingang. En Brenton Tarrant? Die vluchtte in zijn auto. Hij werd klemgereden door de politie en gearresteerd. Toen hij afgelopen juni voor het eerst, glimlachend, voor de rechter verscheen, stelde hij niet schuldig te zijn aan moord of terrorisme. Zijn proces in Christchurch staat gepland voor juni 2020. De kans is reëel dat hij een straf krijgt die nog geen Nieuw-Zeelander ooit kreeg: levenslang. woensdag 18 december 2019 GO @RLOppenheimer Op 15 maart schoot een rechts- extremistische terrorist 42 mensen dood in de moskee in Christchurch waar imam Gamal Fouda zijn vrijdagpreek gaf. De regering van Nieuw-Zeeland voerde daarop een wet in die het bezit van automatische en semi-automatische geweren door particulieren verbiedt. 43.000 mensen verkochten hun wapen aan de overheid. Het proces tegen de schutter, Brenton Tarrant, zou beginnen op 4 mei 2020. Daarmee zou het proces echter midden in de ramadan vallen. ,,Dat is lastig voor een reeks getuigen die moslim zijn'', stelde de recht bank. De eerste zitting is daarom verplaatst naar 2 juni. Of ook imam Fouda zal getuigen, is nog niet duidelijk. -Gamal Fouda, imam Voor dit profiel is gebruik ge maakt van verhalen uit Duitse en Nieuw-Zeelandse media en spee ches van Gamal Fouda zelf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9