O O O G 0> 8 NIEUWS PROFIEL GAMAL FOUDA Kind niet uitsluiten om bijdrage Vijf minuten was imam Gamal Fouda bezig aan zijn vrijdagpreek toen een rechts-extremistische terrorist in zijn moskee in Christchurch 42 mensen doodschoot. Nu reist hij de wereld rond met een boodschap vol vrede: „Liefde verenigt ons." woensdag 18 december 2019 Scholen mogen kinderen niet uitsluiten van activiteiten als schoolreisjes of excursies, als ouders de vrijwillige ouder bijdrage niet kunnen of wil len betalen. Dat voorstel van SP en GroenLinks kreeg giste ren brede steun in de Tweede Kamer. Volgens Kamerleden Peter Kwint (SP) en Lisa Wes- terveld (GroenLinks) komt het geregeld voor dat kinde ren worden uitgesloten, on danks dat de bijdrage nu in naam al vrijwillig is. ,,Het is een drama voor een kind om niet mee te mogen vanwege de financiële situatie van hun ouders'', betoogde Westerveld vorige week in de Kamer. VVD en CDA waren in het debat kritisch, maar stemden uiteindelijk toch voor. Ook minister Arie Slob (Basis- en Voortgezet Onderwijs) schaarde zich eerder al achter het voorstel: ,,Elk kind dat dit overkomt is er één te veel.'' Ik heb met eigen ogen gezien wat de gevolgen van plastic vervuiling zijn voor de natuur Geen geheimhouding rond kindermisbruik Paus Franciscus heeft giste ren een geheimhoudingsre- gel afgeschaft rond kinder misbruik binnen de kerk. De pauselijke geheimhouding dekte medewerkers binnen de kerk die verdacht werden van seksueel misbruik van minderjarigen. Door de be slissing van de paus wordt het nu voor alle kerkmede- werkers verplicht om iedere verdenking van kindermis bruik bij de lokale politie te melden. Ook mag er geen zwijgplicht worden opgelegd aan mensen die mogelijk slachtoffer zijn geworden. Miljoen Syriërs snel verhuizen Primeur voor Eerste Kamer EU en VK snel rond de tafel Het is een onbeduidend detail van die gruwelijke vrijdagmiddag, maar het is Gamal Fouda bijgeble ven: tijdens de moordpartij die in maart dit jaar werd aangericht in zijn moskee, bleven de microfoon en de luidspreker in het gebouw aanstaan. Het versterkte het geluid van de schoten uit het automati sche geweer én het gegil van de slachtoffers. ,,We dachten eerst dat kinderen vuurwerk afstaken. Want schoten? Ik kon het niet geloven, niet in Nieuw-Zeeland, dat paradijs, land van zekerheid en liefde", blikte imam Gamal Fouda later terug op de dag die niemand in het land van kiwi's, Maori's en All Blacks voor mogelijk had gehouden. ,,Het was vreselijk." Het waren wel schoten. Heel veel schoten. Wat er op 15 maart van dit jaar gebeurde in de Al- Noormoskee in Christchurch was niet zomaar een boze schiet partij, het was een goed geplande, koel uitgevoerde terreuraanslag. Midden in dat paradijselijke Nieuw-Zeeland reed een terrorist naar een moskee en schoot er 42 biddende mensen dood. Daarna reed hij door naar een volgende moskee en schoot nog negen mensen dood. Vijftig anderen raakten gewond. Het was niet alleen de eerste mass shooting ooit in Nieuw- Zeeland, het was ook het moment dat de westerse wereld zich reali seerde dat behalve moslimextre misten ook rechts-extremisten terreur plegen. De dader was Brenton Tarrant, een Australiër van 28 jaar. Hij zette vlak voor de aanslag een pamflet vol hatelijke teksten online: Tarrant vindt dat de westerse wereld wordt over spoeld door moslims, hij wilde het een halt toeroepen. De gewe ren die hij gebruikte, waren be schreven met teksten over de kruistochten. Via een helmcamera zond hij de beelden van de slacht partij live uit op Facebook. Waarom de Australiër voor Nieuw-Zeeland koos? Omdat het een van de meest afgelegen landen ter wereld is: ,,Ik wil laten zien dat er overal massa-immigratie is." Imam Fouda stond die inkt zwarte dag rond 13.30 uur in een volle moskee, de vrijdagmiddag- preek is de belangrijkste van de week. ,,Er was paniek. We verstop ten ons aan de voorkant van de moskee. We zagen een man in een legeruniform. Het was vreselijk. Hij doodde mensen, jaagde op ze, en schoot ze nog een keer in hun hoofd om er zeker van te zijn dat ze dood waren'', vertelde de imam eerder dit jaar. ,,De man zat vol woede. Ik heb het kwaad in de ogen gekeken.'' Terwijl Fouda juist naar Nieuw- Zeeland was gekomen om het kwaad te ontlopen. Geboren, geto gen en opgeleid in Egypte kreeg de jonge Fouda een baan aangeboden als imam in de VS. Maar hij vond GO SCHOOLREISJE Armin van Buuren gaat zich als Global Oceans Ambassador de komende jaren inzetten voor de wereldwijde #BeatPlastic-campagne van het Wereldnatuurfonds WNF VATICAAN Australische brandweerlieden in New South Wales doen verwoede pogingen de brandhaarden op Gospers Mountain en Blue Mountains National Park in toom te houden. In de Australische deelstaat is de noodtoestand uitgeroepen omdat de enorme bosbranden voorsteden van Sydney be dreigen. De brandweer telde bijna 60 brandhaarden. foto epa TURKIJE De Turkse presi dent Recep Erdo- gan zoekt naar een manier om een mil joen vluchtelingen uit Syrië naar een vredeszone in het noorden van dat land te verhuizen. Dat moet op vrijwil lige basis maar wel binnen korte tijd, zei Erdogan gisteren tijdens een wereld forum voor vluchte lingen in Genève. In Turkije zijn nu 3,7 miljoen Syrische vluchtelingen. VERTROUWEN Voor het eerst heeft de Eerste Kamer een onafhankelijke vertrouwensper soon. Kamerleden kunnen voortaan bij Carla Verwoerd te recht als zij bijvoor beeld willen weten of zij gedragsregels overschrijden. ONDERHANDELEN De Europese Unie en het Verenigd Ko ninkrijk hebben af gesproken zo snel mogelijk te begin nen met onderhan delingen over het toekomstige part nerschap. Europees Commissievoorzit ter Ursula von der Leyen ontmoet de Britse premier Boris Johnson begin 2020, zei ze nadat ze hem telefonisch had gefeliciteerd met zijn verkie zingsoverwinning. Imam: 'Haat zal ons niet verdelen' 8 CYRIL ROSMAN BRAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8