voor berechting Het ultieme kerst- |T~7j Mzi l cadeau voor LIBRIS |l I 3 onder de boom... 5 Vandaag actie op wegen 24," GROTE Boeren zeiden dat het idee voor de demonstratie in een opwelling was bedacht. Aanleiding was de stik stof-spoedwet waarover in de Eer ste Kamer werd gestemd. Die wet, bedoeld om de bouw weer op gang te krijgen, werd aangenomen met steun van kleine partijen. Naast 50PLUS en SGP stemden ook de Onafhankelijke Senaatsfractie (OSF) en de Groep Otten voor. De voorzitter van de senaat vroeg Eerste Kamerleden na afloop het Binnenhof te verlaten via het Mau- ritshuis, omdat de kant van het Bui tenhof geblokkeerd was. Tractoren die in de buurt op de tramrails stonden, werden wegge stuurd, maar verder begon de de monstratie relatief rustig. De boeren zeiden op eigen initia tief naar Den Haag te zijn gegaan. De radicale actiegroep Farmers De fence Force (FDF) heeft de voor vandaag geplande protestacties bij distributiecentra en supermarkten afgeblazen. De FDF had de actie in gedachten, maar een uitspraak van de rechter in Lelystad gooide giste ren roet in het eten en legde de campagnemachine van FDF lam. De boeren zijn bang dat ze een schadeclaim van een ton per over treding met een maximum van 5 miljoen euro aan hun broek krijgen en kiezen eieren voor hun geld. Een deel doet wel mee aan de landelijke protestactie van de bouwers. Op meerdere snelwegen worden van ochtend langzaamaanacties gehou den. De ANWB rekent op een ex treem drukke ochtendspits. ,,We zijn monddood gemaakt'', schamperde FDF-voorman Mark van den Oever nadat de impact van het vonnis tot hem doordrong. De rechter bepaalde gisterochtend dat de boeren wel mogen demonstre ren, maar het platleggen van distri butiecentra is verboden. De boze boeren hadden ruim veertig centra voor levensmiddelen op de korrel. Het protest was bedoeld om 'eer lijke handelsvoorwaarden voor de Nederlandse boeren' af te dwingen. Het Centraal Bureau Levensmid delenhandel (CBL) liet weten blij te zijn met het vonnis. ,,We gaan er van uit dat het rustig blijft en dat de bevoorrading op geen enkele ma nier in gevaar komt'', aldus woord voerder Else de Kwaasteniet. Stichting Bouw in Verzet nam gisteren de regie over van FDF en riep boeren op zich aan te sluiten bij haar protestactie tegen het stik stof- en Pfas-beleid. Bouwers hou den acties op de wegen. Akkoord Gisteravond werd bekend dat der tien boerenorganisaties een ak koord hebben bereikt met het kabi net over stikstofmaatregelen voor de landbouw. Haagse bronnen en LTO-baas Marc Calon bevestigen de afspraken, maar over de details bestaat nog verwarring. Vanoch tend wordt hierover meer bekend. In het akkoord zijn vooral maat regelen opgenomen die het kabinet al eerder naar buiten heeft gebracht. Zo komt er geen gedwongen uit koop van boeren en wordt de vee stapel ook niet gehalveerd. broers en acht zussen. Die twee broers, Jamal (48) en Morad (31), zijn in Ma rokko inmiddels tot langdurige celstraf fen veroordeeld voor betrokkenheid bij de organisatie. Jamal staat bekend als een soort boekhouder van de groep. Ook in Dubai woont familie van Taghi. Zelf hield hij zich daar sinds 2016 schuil in een villa in een nieuwbouw wijk, vertelde politiechef Jamal al Jallaf gisteren in een interview met Nieuws- uur. ,,Hij was voorzichtig, erg voorzich tig.'' Zo kwam de crimineel zelden het huis uit en hield hij altijd de gordijnen gesloten. Taghi liet zich enkele jaren ge- *De villa waar Taghi zich schuil hield kwam in beeld via mensen die hem dagelijks hielpen zeggen of hij daarover con tact heeft of heeft gehad met Marokko. Van der Wilt verwacht wel dat Dubai op de hoogte is van Grapper- haus' zorgen. ,,Het lijkt mij dat dit is voorgekookt.'' Beatrix Voordeel voor Nederland is dat het volgens ingewijden 'een heel innige band' heeft met Dubai. Koningin Be atrix ging er - vergezeld van toenmalig kroonprins Willem-Alexander en Maxima - op staatsbezoek in 2012. Ministers brengen geregeld bezoeken over en weer en in Dubai zijn zo'n 350 Nederlandse bedrijven gevestigd. Binnen de EU is Nederland zelfs de vierde exportpartner van Dubai. Die goede relatie heeft, zo klinkt het, 'zeker' meege speeld bij de arrestatie van Taghi. En het biedt 'een stevige basis' voor zijn uit levering. Daarnaast wordt ook gewezen op de wereld tentoonstelling, die vol gend jaar in Dubai is. Het land wil dan, en tot die tijd, 'goed voor de dag komen' richting het Westen. leden in Nederland uitschrijven. Hij had de beschikking over meerdere luxueuze villa's. Personen van verschillende nationali teiten hielpen hem in zijn dagelijkse be staan. Via die personen kreeg de politie de bewuste villa in beeld. ,,We konden informatie over de mensen die hem hiel pen met elkaar verbinden. Zo werd zijn aanwezigheid in het huis bevestigd.'' Naast Taghi werd er ook nog een vrouw gearresteerd. ,,Zij heeft een Aziatische nationaliteit en wordt gezien als een vriendin van Taghi.'' Grote afwezige in het verhaal is Taghi's rechterhand Saïd Razzouki. Ook hij staat sinds vorig jaar op de internatio nale opsporingslijsten. Recent staken hardnekkige geruchten de kop op dat hij niet meer in leven zou zijn, onder meer vanwege oplopende spanning tussen hem en Taghi. Vooralsnog blijven dat ge ruchten: bewijs dat hij niet meer leeft, ontbreekt. Net als elk spoor. De politie zegt nog steeds hard op zoek te zijn naar Razzouki. Dodenlijst Met delen van Taghi's organisatie nog intact neemt de angst voor liquidaties niet af. Zowel de politie als bronnen in het milieu gaan ervan uit dat Taghi nog wat namen op zijn dodenlijst heeft staan. Na de moord op advocaat Derk Wiersum zijn honderden politiemen sen op de been om rechters, officieren van justitie, advocaten en de families van kroongetuigen tegen Taghi te beveiligen. Ook wordt rekening gehouden met een onderlinge machtsstrijd in het criminele milieu, met liquidaties als een mogelijk gevolg. woensdag 18 december 2019 Boeren verrassen senatoren Hoe groot de actie van boeren vandaag wordt, is onzeker. Want ook de boeren die gisteravond met enkele tientallen tractoren naar het Binnenhof in Den Haag reden, hadden hun actie niet aangekondigd. Sanne Schelfaut Den Haag/Lelystad bevrijding STEPHEN HAWKING Gebonden Gebonden ANTWOORDEN OP 5E VRAGEN Donna Hay biedt je het ultieme. 'Heerlijk boek.' - DWDD kookboek voor een Meer dan 120.000 exemplaren zalige en ontspannen kerst. verkocht ^24\ GRATIS bezorging tijdens de feestdagen*. Kijk voor -d«z..cti.u*>idiS ..n h november 1 uur J t/m 26 december 2019 en geldt alleen voor J een Llbris- Of Blz.-boekhandel in de buurt op llbris.nl boekbestellingen in Nederland en Belgie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 5