II Nina bij Heel Holland Bakt: 'Ze kan het ver schoppen' II ben je verhuisd? 7 Onderzoek naar warmtenet j independer Kees Biesheuvel, innovatiemede werker bij chemiebedrijf Dow Ter- neuzen, sprak gisteravond die hoge ambitie uit in een volgepakt dorps huis in Hoek. Het onderzoek naar de mogelijkheden en onmogelijk heden van zo'n warmtenet moet februari volgend jaar echt begin nen, maar de voortekenen zijn vol gens Biesheuvel hoopvol. Heel grote investeringen in wo ningen zijn niet noodzakelijk, is uit een eerste verkenning naar voren gekomen. De gasketel zal vervan gen moeten worden door een warmtepomp, maar de gasleidin gen in de woning kunnen één op één worden gebruikt om het veer tig graden warme industriewater bij de warmtepomp te brengen. Radiatoren kunnen gewoon blij ven. De belangen van de industrie zijn ook groot. Dow en kunstmest- fabriek Yara in Sluiskil stoten veel broeikasgas CO2 uit. Door indu striewater te leveren aan huishou dens is daar geen gas meer nodig, waarmee dus een CO2-reductie gehaald wordt. Bedrijven kunnen dat weer op hun conto schrijven, is het idee, waarmee ze (een deel van) hun klimaatdoelstelling ha len. Primeur Het project gaat veel verder dan Hoek, Dow ofYara. Biesheuvel is er landelijk mee in de weer, in het kennisplatform Instituut voor Duurzame Procestechnologie, in samenwerking met onder meer Siemens. Het is inmiddels ook ge lukt de gemeente Terneuzen, de provincie Zeeland en de Europese Unie ervoor te interesseren. Hoek kan de primeur krijgen met mogelijk vakantiepark Marina Beach en Philippine, maar het ligt aldus Biesheuvel voor de hand al direct veel breder te kijken, naar de hele Zeeuws-Vlaamse en Belgische Kanaalzone, tot en met de stad Grensoverschrijdend werken maakt het voor Brussel ook extra interessant Gent. Vele bedrijven zijn in dat ge bied actief, zoals staalfabriek Arce- lorMittal en voedingsmiddelen producent Cargill, die warm indu striewater kunnen leveren aan huishoudens. Biesheuvel: ,,Grens- overschrijdend werken maakt het voor Brussel ook extra interessant, waarmee subsidiemogelijkheden in beeld komen." Om de hoek Bij de presentatie aanwezige bewo ners van Hoek reageerden zeker niet onwelwillend. Dow ligt im mers ook om de hoek en iedereen die wel eens aan de oevers van de Westerschelde komt, ziet dat er nog altijd koelwater wordt geloosd. ,,Zo'n warmtenet is ook geen raket technologie", stelde Biesheuvel. ,,En wanneer kan het op z'n vroegst gerealiseerd zijn?", vroeg een be zoeker nog. ,,Over vijf jaar", ant woordde Biesheuvel voorzichtig. De Middelburgse Nina Kulisic (30) kan het weleens ver gaan schoppen in het nieuwe seizoen van Heel Holland Bakt dat elke zondagavond is te zien op Omroep Max. ,,Ze is stressbestendig en een echte doorzetter", zegt goede vriend Gianni Tahitu (29) uit Middelburg. In het zevende seizoen van Heel Holland Bakt maakt de Middelburgse indruk. Van de vijftig bakkers blijft Kulisic bij de laatste tien over. ,,Wat ben ik blij dat ik haar destijds min of meer gedwongen heb om in te schrijven voor het nieuwe sei zoen van Heel Holland Bakt", zegt haar zusje Ana Kulisic (23) uit Vlissingen. ,,Zie ze stralen. Daar krijg je toch gewoon ener gie van." Bakken zit Nina in het bloed. Met haar Bosnische roots leerde ze bakken van haar moeder. ,,We hebben de passie van huis uit meegekregen", zegt Ana. ,,Nina bakt het liefst taarten. Dat doet ze voor vrienden, familie en be kenden. Maar tegenwoordig ook vanuit haar eigen bedrijfje. Ze houdt heel erg van zoetigheid. Maar nog meer van het eindre sultaat." Piece of cake Dat Nina het ver gaat schoppen, daar is goede vriend Gianni Ta hitu (29) uit Middelburg van overtuigd. Hij werkt regelmatig samen met Nina op het gebied goed op televisie", zegt Gianni. ,,Natuurlijk heb ik als Nina-fan makkelijk praten. Maar ook bij het grote publiek doet ze het goed. Tijdens de uitzending heb ben we Twitter en Facebook in de gaten gehouden. Het ging vooral over Nina." Niet alleen familie, ook oud collega's genieten van de deel name van Nina in Heel Holland Bakt. ,,Reden om zondagavond naar Omroep Max te kijken", zegt Margot Verhaagen, die korte tijd met de Middelburgse sa menwerkte in FoodLab, de Zeeuwse kweekvijver voor hore- catijgers. ,,Hoe vaak zit er nu een Zeeuwse in die je kent? Dat maakt het extra leuk." van sociale media. ,,Ze is een echte doorzetter. Enorm fana tiek. En niet onbelangrijk: ze is heel stressbestendig. Ze staat voor de klas. Zelfs dertig gillende kids maken haar niet gek. Dan is Heel Holland Bakt toch een piece of cake?" Ze is een echte doorzetter. Enorm fanatiek en heel stressbestendig A Nina Kulisic. Met familie en vrienden heeft Gianni zondagavond bij Nina's ouders naar de aflevering van Heel Holland Bakt ge keken. „Met dik 25 man. Reuze gezellig natuurlijk. En ondertussen genieten van allerlei lekkers ge maakt door familie. Of we dat wekelijks gaan doen? Weet ik nog niet. Zou zo maar kunnen." Creatief Michiel Hardy, ook van FoodLab, denkt dat Nina het ver gaat schoppen. ,,Ze is ontzettend cre atief. Kan het goed vertellen. Is ondernemend, ze startte haar ei gen bedrijfje en weet constant te verrassen met nieuwe baksels. Tel daarbij op dat ze erg goed on der druk kan werken en ik zie weinig redenen waarom ze het niet ver zou schop pen." Hoe Nina haar deel name aan Heel Holland Bakt heeft ervaren, blijft voorlopig nog even on duidelijk. Deelne mers aan het tele- visieprogramma mogen van pro ducent Omroep Max pas na afloop vrijuit praten. Nina-fan Voor familie en vrienden is de deel- name van Nina aan het bakpro gramma genie ten. „Ze doet het gewoon ontzettend experts in financieel inzicht woensdag 18 december 2019 Hoek straks verwarmd door DOW? De aanleg van een warmtenet in Hoek, gevoed met industriewa ter, kan zich tot een internatio naal voorbeeldproject ontwikke len. Harmen van der Werf Hoek - Kees Biesheuvel, Dow Ana Kulisic, die haar zus Nina heeft gestimuleerd zich aan te melden voor het bakprogramma. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Timo van de Kasteele Middelburg - Gianni Tahitu, goede vriend van Nina De uitzending be gint zondag vroe ger: om 15.40 uur op NP01. FOTO OMROEP MAX Wat er ook verandert in je leven, het is altijd slim om te checken of je zorgverzekering beter en voordeliger kan. Daarom geeft Independer inzicht, overzicht en advies. Zodat je zelf de juiste keuze kunt maken. Sluit hem direct af op independer.nl en ontvang een gratis Tandongevallen-verzekering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39