Kenniscentrum delta stap dichterbij Muziekpodium Zeeland houdt helft subsidie 4 SERIE LANDBOUW IN CRISIS De landbouw zit in een crisis. Politicoloog Herman Lelieveldt sprak met Zeeuwse boeren. Hoe zien ze de kringlooplandbouw? Kunnen ze de komende jaren nog een fatsoenlijke boterham verdienen? Vandaag deel II in de serie: de pluimveehouder. Zeeland volgt vrijwel dezelfde curve als de rest van Nederland. Sinds 2017 is de vaart uit de econo mische groei. In dat jaar scoorde Zeeland nog 2,2 procent groei. Af gelopen jaar was het 1,2 procent en in 2020 gaat er nog eens 0,2 procent van af. Zeeland vormt daarmee de achterhoede van de BV Nederland, maar presteert wel wat beter dan Friesland, Drenthe en Limburg. Flevoland is met 2,4 procent groei het goudhaantje in 2020. De economische groei is in 2020 voor een belangrijk deel het ge volg van stijgende consumenten bestedingen en hogere overheids uitgaven aan bijvoorbeeld zorg. Dankzij loonstijgingen en belas tingverlagingen gaan vooral wer kenden er in 2020 qua koopkracht op vooruit. Zeeland is voor een groot deel afhankelijk van de ex port van producten, maar juist in Zeeland belangrijke sectoren zo als de industrie en de landbouw doen een stapj e terug. Ook het van export afhankelijk transport heeft daar last van. Handelsoorlog Oorzaak van de teruglopende ex port is bovenal onzekerheid in het buitenland. Zo is de Zeeuwse eco nomie bijvoorbeeld vrij kwets baar voor de naderende brexit. Ook de handelsoorlog tussen de Verenigde Staten en China is van invloed. Doordat wereldwijd de vraag naar producten afneemt, in vesteren bedrijven en hun afne mers minder. Verder remmen stikstof- en mi lieumaatregelen de economische groei af. Daarnaast valt op dat ook de bouw een veer moet laten. Vol gens ING staat tevens vast dat de kleine bevolkingsgroei in de pro vincie een dempend effect op de economische groei heeft. Werkloosheid Ondanks die 1 procent groei in 2020 behoudt Zeeland de laagste werkloosheid van het land. Zo'n 3 procent van de beroepsbevolking zoekt naar een baan. Dat is erg weinig. Er stonden in het derde kwartaal van dit jaar zo'n 6000 va catures open. Dat was al 10 pro cent meer dan een jaar geleden. Slot van het liedje is dat er meer vacatures dan werklozen zijn. Be drijven hebben last van het tekort aan personeel. Eén op de vier werkgevers zegt dat het gebrek aan handen de ontwikkeling van het bedrijf belemmert. De proble men zijn het grootst in de zorg en de horeca. Koploper In Zeeland komt alles wat met de energieomwenteling te maken heeft samen. De provincie telt in dustriële bedrijven met een hoge C02-uitstoot (Dow, Yara, Zeeland Refinery), maar tegelijkertijd wordt momenteel voor de kust het enorme windmolenpark Borssele op zee gebouwd. De grote hoeveelheden groene ener gie die het windpark al in 2020 aan land brengt, bieden kansen om op termijn een milieuvriendelijke grondstof voor de industrie te ma ken: groene waterstof. Deze inno vatie is peperduur, maar kan de Zeeuwse industrie een duurzame koploper maken, denkt ING. Iathieu Duvekot heeft het maar druk met de crisis in de land bouw. 's Ochtends heeft hij gedepu teerde Jo-Annes de Bat al op bezoek gehad. Dat provinciale bestuurders zelf langs de boeren gaan om te ho ren wat ze dwarszit, stelt hij enorm op prijs. Het laat zien dat de acties van oktober niet voor niets zijn ge weest. ,,Natuurlijk ben ik naar het Malieveld gegaan. Niet met de trek ker, maar met de trein. Het was prachtig. Iedereen stond daar als één blok: akkerbouw, tuinbouw, melkveehouders. Je komt er opeens achter dat je niet de enige bent die het zo moeilijk heeft. Iedereen steunt elkaar." Het verhaal van de Maatschap Duvekot is het verhaal van een be drijf dat zich keer op keer moet schikken naar de wensen van de Waarom de boeren? Kijk eens hoe onze uitstoot verminderd is over de afgelopen jaren politiek en de grillen van de markt. ,,Wij begonnen hier in 1983 met legbatterijen, maar vanaf 1 januari 2012 moesten die weg zijn, omdat de welzijnsregels van de EU stren ger werden. Wij bouwden onze stallen in 2010 om, maar zeker vlak na die datum stonden er in andere lidstaten nog volop legbatterijen. Dus zag je dat de verwerkende in dustrie die goedkopere eieren daar vandaan haalde, terwijl wij ons hier netjes aan de regels hielden en tonnen hadden geïnvesteerd." Zomer 2014 werd duidelijk dat in de scharreleieren geen muziek meer zat. De ouders van Duvekot wilden de handdoek in de ring gooien, maar Matthieu vond dat zonde. ,,Ik ben ermee opgegroeid. Ik reed als mannetje met mijn loopauto al tussen de kippen. Ik zat als kind al tekeningen te maken van stallen. Ik had altijd geroepen, ik word boer, ik ga door." Wakker Dier Duvekot stapte daarom over op de productie van eieren voor vleeskui kens (zie kader). De supermarkten hadden - na de acties van Wakker Dier tegen de plofkip - de Kip van Morgen in het schap gelegd. Dat is een kip van een ander, trager groei end ras en Duvekot besloot de be vruchte eieren voor dat type te gaan leveren. Hij kon de eerste ja ren goed rondkomen met dit nieuwe concept, maar langzaam maar zeker werden de marges ook hier weer krapper. ,,Je bent in de pluimveesector enorm afhankelijk van je toeleveranciers én je afne mers. In het begin krijg je een prijs waarvan je goed kippen kan hou den. Maar op den duur gaat er steeds een beetje vanaf. Die super markten hebben te maken met een consument die niet veel over heeft voor de kip. En als er in de keten 'geknepen' moet worden, dan ko men ze uiteindelijk altijd toch uit bij de boer. De marges zijn nu heel erg smal voor mij. Als er maar iets misgaat, dan red ik het niet. Je moet de taart eerlijk verdelen en ik heb het idee dat dat niet gebeurt, ook niet bij consumptie-eieren hoor. Als die voor 7 cent van de boerderij af gaan en voor 21 cent in het schap Ruim een jaar geleden, op 5 no vember 2018, zetten premier Mark Rutte en zijn Vlaamse collega Geert Bourgeois in Middelburg hun handtekening onder een overeenkomst om te komen tot een grensoverschrijdend onder- zoeksplatform voor vraagstukken op het gebied van voedsel, water en energie, gerelateerd aan de delta. De kar wordt getrokken door de Universiteit Gent en Campus Zee land. Onder die laatste noemer werken onderwijs- en kennisin stellingen, bedrijfsleven en over heden in Zeeland samen. Dat heeft inmiddels geleid tot de bouw van het J oint Research Cen ter (JRC) in Middelburg, een labo ratorium waar onderzoekers en studenten van Scalda, HZ en Uni versity College Roosevelt (UCR) aan de slag kunnen. In 2021 is het JRC klaar. Water Stap twee is de introductie van technische opleidingen bij UCR. De eerste studenten zijn daar in- middels aan de slag. Ook HZ en Scalda gaan hun opleidingspro gramma's verder aanscherpen, met het accent op voedsel, water en energie. Lesprogramma Met de handtekeningen van de twee minister-presidenten is stap drie in gang gezet. Hoogleraren van de Universiteit Gent en UCR gaan nu een onderzoeks- en les programma schrijven rond deze deltavraagstukken. Het samen- werkingsplatform is de opmaat naar een Vlaams Nederlands Ken niscentrum Deltavraagstukken. De provincie steekt 150.000 euro in het platform. Andere financiers zijn het Ministerie van Onderwijs, de HZ, het NIOZ en de Universi teit Gent. Muziekpodium Zeeland (MPZ) be houdt de helft van zijn provinciale subsidie. ,,Een knappe prestatie", zegt gedeputeerde Anita Pijpelijk (PvdA, cultuur). Sinds 2016 hing een korting tot nul als een zwaard van Damocles boven de concertor ganisator. De programmering van MPZ was te Walchers, vond Pijpelinks voor ganger Ben de Reu. Hij stelde voor de subsidie van ruim drie ton in vier jaar terug te brengen tot nul, tenzij de organisatie erin zou slagen haar evenementen meer over de provincie te spreiden en zelf meer geld te verdienen. Dat is gelukt, oordeelt het dagelijks provinciebe stuur, dat daarom besloten heeft voor 2020 een subsidie van 166.110 euro toe te kennen, de helft van vier jaar geleden. ,,Het is een knappe prestatie ge zien de enorme korting waarvoor ze gesteld werden", vindt Pijpelink. Ze betreurt wel dat de door de pro vincie gewenste samenvoeging met de Zeeuwse Concertzaal is stukge lopen. Volgens de gedeputeerde pakt programmeur Maurits Portier ook de organisatie op van het festival Zeeland Jazz, dat afgelopen jaar door persoonlijke omstandigheden niet kon doorgaan. woensdag 18 december 2019 GO Zand in de motor van BV Zeeland De Zeeuwse economie groeit volgend jaar minimaal. ING Economisch Bureau voorspelt 1 procent groei. De afkoelende wereldeconomie gooit zand in de motor van de BV Zeeland, maar heeft nog weinig invloed op de werkloosheid. Die blijft rond de 3 procent schomme len. Frank Balkenende Vlissingen 'Als er ook maar iets Herman Lelieveldt Zoutelande - Mathieu Duvekot Mathieu Duvekot: ,,De marges zijn nu heel erg smal voor mij.'' Het Vlaamse en Zeeuwse on- derzoeksplatform voor delta vraagstukken krijgt vorm. Het dagelijks provinciebestuur heeft dinsdag 150.000 euro uit getrokken voor wat volgens ge deputeerde Harry van der Maas (SGP, onderwijs) kan leiden tot een onderzoekscentrum 'van internationale allure'. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 36