Nachtelijke achtervolging eindigt met botsing ZEELAND 3 '.Sr^':: La :=-r-m:^LL ernstig ogende hoofdwonden. Ze moeten pijn hebben, gedesillusio neerd zijn. De schuur levert een fraai, uitgebeend decor. Dit is wat Alain de Levita bedoelt als hij het woord 'groots' bezigt. Zijn film De Slag om de Schelde is met een budget van 14 miljoen euro de op één na duurste oorlogsfilm die ooit in Nederland is gemaakt. Nu worden er opnames in Brou wershaven gemaakt. Eerder dit jaar werd het spectaculaire deel van de strijd om de Sloedam al opgeno men in Litouwen. Hoofdrolspelers Gijs Blom, Susan Radder en Jamie Flatters waren gis teren niet op de set nodig. Zij spelen een Nederlandse jongen die voor de Duitsers vecht, een verdwaalde En gelse gliderpiloot en een tegen wil en dank in het verzet betrokken Zeeuws meisje. Zij komen elkaar tegen en moeten ieder voor zich be palen aan welke kant ze staan. Boodschap Paula van der Oest komt ook een kijkje nemen in de schuur in Brou wershaven. Zij schreef het script voor de film. ,,Er zit een boodschap in", zegt ze. ,,Maar die speelt ergens onder het eigenlijke verhaal. We willen een jonger publiek vertellen hoe belangrijk vrijheid is en hoe ge vaarlijk populisme. Niet alleen jongeren overigens. In feite willen we juist meerdere gene raties aanspreken." Producent De Levita is opti mistisch over het verloop van de opnamen tot nu toe. Half februari volgend jaar zijn de laatste draaidagen. Dan volgt er nog een lange periode van nabewerking. In november moet de film in de bioscopen gaan draaien. Het idee van 'groots en meeslepend', dat hij van begin af aan had, ziet hij realiteit worden: „In Litouwen hebben we prachtig, fenomenaal spektakel op genomen. En hier is de sfeer ook goed. Je zult merken dat je straks met de jonge karakters mee gaat voelen." De Levita (1959) richtte in 2001 NL Film op. Zijn naam is verbon den aan vele series en films. De boekverfilmingen Tonio en Knielen op een Bed Violen waren publieks trekkers. Zijn Bankier van het Verzet won vorig jaar tijdens het Neder lands Filmfestival vijf Gouden Kal veren, waaronder die voor 'beste film' en de 'publieksprijs'. In Zee- land kreeg De Levita bekendheid door de grote productie De Storm (2009) en de feel good movie Weg van jou (2017). Arthur Gevers houdt in Brou wershaven een oogje op de histori sche legervoertuigen. Hij is be stuurslid en mede-coördinator van de legerafdeling die militaire re kwisieten beschikbaar stelt voor films en herdenkingen. Alleen mannen van zijn afdeling mogen ermee rijden, acteurs en figuranten mogen hooguit meerijden. Hij heeft een druk jaar achter de rug, 75 jaar na de bevrijding: ,,We hebben Operatie Market Garden nagere den, zes dagen lang met 250 voer tuigen. Daar waren ook uit Enge land overgebrachte eenheden bij. Het was groots." Heel wat inwoners van Oost- Zeeuws-Vlaanderen zaten die nacht rechtop in hun bed. De vluchtauto scheurde door de dor pen, achtervolgd door Belgische po litieauto's, Nederlandse agenten en de Koninklijke Marechaussee met sirenes en zwaailichten. Politiecontrole De achtervolging begon rond 01.15 uur aan de Belgische kant van de grens waar de bestuurder (een 28- jarige man uit Kallo) zich probeerde te onttrekken aan een politiecon trole. De vluchtauto en enkele ach tervolgende Belgische politieauto's reden bij Kapellebrug Nederland binnen. Nederlandse agenten en een eenheid van de Koninklijke Marechaussee waren inmiddels in geseind en haakten aan. Vervolgens ging de achtervolging via (de pol ders van) Clinge, Nieuw Namen en Graauw en eindigde uiteindelijk in Hulst. Volgens politiewoordvoer der Alwin Don waren de achtervol- gende eenheden de vluchtauto een tijdje kwijt, maar kregen ze die uit eindelijk toch weer in het vizier. In Hulst reed de vluchtauto op de Heel wat inwoners van Oost-Zeeuws- Vlaanderen zaten rechtop in hun bed Paardenmarkt in de richting van de Houtmarkt, terwijl een Neder landse politieauto achter de auto reed. Bij een wegversmalling kwa men twee Belgische politiebusjes vanuit de tegenovergestelde rich ting. De vluchtauto botste tegen een van de busjes en kwam tot stil stand. De bestuurder en de inzit tende (een 20-jarige man uit Vra- sene) konden daarop worden aan gehouden. Don vermoedt dat dit rond 02.00 uur was. Het tweetal werd nog even door de ambulance dienst onderzocht, maar ze hoef den niet mee naar het ziekenhuis. Drugs De twee verdachten werden voor verder onderzoek meegenomen naar het politiebureau in Terneu- zen. Van de bestuurder werd een speekseltest afgenomen en hij testte positief op thc (softdrugs) en amfetamine. Behalve dat hij in Bel gië nog een gevangenisstraf van achttien maanden moet uitzitten, wordt hij nu in Nederland ook nog vervolgd wegens diverse verkeers overtredingen en rijden onder in vloed van drugs tijdens de achter volging. De bijrijder kreeg een be keuring, omdat hij geen identiteits bewijs kon tonen. Het tweetal is in middels overgedragen aan de Belgi sche politie. De bestuurder uit Kallo wacht in België nog achttien maanden cel wegens diefstal met geweld. Op zijn strafblad staan nog feiten als drugsbezit en -handel en meerdere inbraken. woensdag 18 december 2019 V- Arthur Gevers gaat over de historische legervoertuigen. Opnames in Brouwershaven voor de film De Slag om de Schelde. FOTO'S ERNESTA VERBURG M Produ- cent Alain r', 4 de Levita. M Paula van der Oest schreef het script voor de film. De makers van de film nodigen ooggetuigen van de oorlog en hun kleinkinderen uit om een kijkje op de filmset te komen nemen, zodat ze daar aan jonge ren hun verhaal over de Slag om de Schelde kunnen vertellen. Ze kunnen zich aanmelden via info@vfonds.nl het noodhospitaal Een kilometerslange nachtelijke achtervolging door Kapellebrug, Clinge, Nieuw Namen, Graauw en Hulst leidde in de nacht van maandag op dinsdag tot een botsing tussen de vluchtauto en een Belgische politieauto in Hulst. De twee inzittenden wer den aangehouden. De bestuur der (28) moet nog een gevange nisstraf uitzitten. Sheila van Doorsselaer Hulst Kijk op de site bij /video s Getuige filmt in Hulst de achtervolging

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 35