M S? Aan herdenken komt geen eind Boerenactie gaat door onder andere vlag I ft Reynaertcollege doet energiedrank in de ban Smakelijk tM 2 De opnames voor de film zijn halver wege. Deze week streek het circus neer in Brouwershaven, waar in een oude schuureen noodhospitaal werd ingericht. w OPNAMES DE SLAG OM DE SCHELDEA woensdag 18 december 2019 Commentaar Aan de herdenking van de bevrijding komt maar geen eind. Het begon van de zomer met de viering in Terneu- zen. Zeer indrukwekkend, vooral door de aanwezigheid van de mannen die het allemaal hebben meegemaakt. Sommi gen van hen hebben er na 75 jaar nog geen vrede mee dat hun kameraden zijn gesneuveld. Het ging verder met herdenkingen door het hele land. En met een indrukwekkende serie verhalen in deze krant. De herinneringen blijven komen. Onder meer aan De Slag om de Schelde. Deze gevechten, om de zeer belangrijke toe gang tot de haven van Antwerpen, kregen lang weinig aan dacht. Ook al sneuvelden er duizenden militairen en kwamen er veel burgers om. De bloedige strijd krijgt ruim na dit herden kingsjaar nog volop aandacht met de film De Slag om de Schelde. Die is pas eind 2020 in de bioscopen. Zo wordt het herdenken flink opgerekt. Dat is niet erg. Het is heel goed dat zo veel mogelijk verhalen over de be vrijding van Zeeland steeds opnieuw verteld worden. Een grote publieksfilm is daar een ideaal middel voor. De opnames zijn nu in Brouwershaven. Het filmepos moet natuurlijk onderhoudend zijn en vooral spectaculair. Maar als de voortekenen niet be driegen, zal deze film toch ook nog eens indringend duidelijk maken dat vrede en vrijheid van onschatbare waarde zijn. Dit besef kunnen we niet lang genoeg levend houden. De film De Slag om de Schelde is een mooie voortzetting van een lang herdenkingsjaar De rechter verbood gisteren de blokkade van supermarkten en distributiecentra. De, toen nog, Zeeuwse FDF had maandag op voorhand gezegd geen blokkades te zullen opwerpen of terreinen te bezetten en een publieksvriende lijke actie te houden. Of de 'Boeren van Zeeland' op een latere datum zich onder de vlag van de FDF ALMANAK Als verslaggever van deze krant, heeft de Hulstenaar ook de taak van keukenspion. Zodoende komt hij in restaurants in heel de provincie. Hij reserveert on der een valse naam, laat het hem goed smaken (meestal dan) en schrijft daarna zijn verslag. Over schuim van citroengras, de cuis- scharen zal de tijd leren, aldus Hanse. Vandaag om 07.00 uur vertrekt de karavaan van protesterende boeren vanaf de carpoolplaats bij Zierikzee. Waarheen wordt pas vlak van tevoren verteld. Boeren van buiten Schouwen-Duiveland die vandaag meedoen aan het pro test rijden om 06.00 uur onder be- Vanochtend om zeven uur vertrekt de stoet van Boeren van Zeeland geleiding over de Zeelandbrug in de richting van Zierikzee. Vooralsnog rekent Hanse op zo'n honderd tractoren in de stoet. son van het hem voorgescho telde visje, of de bearnaisesaus vers is of uit een pakje komt. Of ficieel is hij 'eetrecensent', maar het tekstverwerkingspro gramma moet niks hebben van dit woord. De spellingscontrole maakt er automatisch 'eeltre- censent' van. Smakelijk. Samen kerstliedjes zingen op de Markt Vlinders krijgen idyllische plek Vlinders en bijen kunnen volgend jaar genieten van een plek vol bloemen aan het Bastion in Veere. De gemeente stelt een strook van 1500 vier kante meter beschikbaar en leden van de vlinder stichting zaaien het in zodat dat daar allerlei bloemen, kruiden en meerjarige planten gaan groeien en bloeien en de insecten nectar kunnen vinden. Het wordt de tweede plek in Zeeland waar zo'n vlinderidylle wordt aan gelegd. In de Zwaakse Weel bij Kwadendamme is al een stuk grond om getoverd tot een ideaal foerageergebied voor vlinders en bijen. BIJ NADER INZIEN Vlissingse Schoolvereniging heeft één na beste gemiddelde Het is even oorlog in de Nieuw- poortstraat in Brouwershaven. Pantservoertuigen, een Sherman- tank, een jeep en een paar Harley- Davidsons staan achteraf gepar keerd. Binnen in de monumentale schuur klinkt gekreun en gekerm. Er is een noodhospitaal ingericht. Artsen met bebloede jassen verbin den gewonde militairen. Er wordt een meisje op een brancard bin nengebracht. Haar handtas heeft ze tussen haar handen geklemd. Dit is nog geen leger in een overwin ningsroes. Slag om de Sloedam „Klopt", zegt producent Alain de Levita. ,,We kijken naar een scène tijdens de slag om de Sloedam in de herfst van 1944. De strijd is nog niet gestreden." Scène 367, take 5, action! Het meisje op de brancard wordt weer binnengedragen. De legerarts wringt de tas uit haar handen. Ze is al overleden, hij sluit haar ogen. Zo'n zestig figuranten draaien We willen vertellen hoe belangrijk vrijheid is en hoe gevaarlijk populisme - Paula van der Oest, script mee deze week. Voor het overgrote deel zijn ze in bruin militair tenue gestoken. De afdeling grime heeft zich kunnen uitleven met allerlei Energiedrankjes zijn vanaf het nieuwe jaar verboden op het Rey naertcollege in Hulst. Het Rey- naertcollege wil een gezonde school zijn en energiedrankjes passen volgens het bestuur 'heel duidelijk niet in dit verhaal'. Energiedrankjes zijn een rage onder scholieren. Uit onderzoek van het Voedingscentrum blijkt dat bijna de helft van de jongeren niets merkt van het beloofde sti mulerende effect. Wel blijken ve len last te hebben van de nadelige effecten zoals hyperactiviteit, moeilijk kunnen slapen, ruste- loosheid en moeheid. De Consu mentenbond stelt dat te veel ener giedrankjes ook kunnen leiden tot hoge bloeddruk, misselijkheid en zelfs maag- en hartklachten. Het schoolbestuur laat weten dat na de kerstvakantie de verkoop én het drinken van energiedrank- j es niet meer is toegestaan. Dit be sluit wordt opgenomen in het leerlingenstatuut en in de lessen wordt aandacht besteed aan de ge varen van energiedrankjes. Op de twee andere middelbare scholen in Zeeuws-Vlaanderen, het Zwin College en het Lodewijk College, geldt het verbod (nog) niet, maar wordt er over nage dacht. De boerenactie in Zeeland gaat vandaag door onder de vlag 'Boeren van Zeeland', zegt woordvoerder Kees Hanse uit Zierikzee. Het omvlaggen ge beurt nadat de landelijk voor man van Farmers Defence Force, Mark van den Oever, alle acties van zijn organisatie had afgeblazen. Theo Giele Zierikzee Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Kerstliedjes worden nog mooier als je ze samen zingt. En dat kan zondag vanaf 19.30 uur op de Markt in Middelburg. De Raad van Kerken no digt Middelburgers uit voor Kerstzingen op de Markt. Voor de Drukkerij wordt een podium opge steld. De Christelijke brassband Middelburg en de band 'Diverse' spelen mee. Burgemeester Ha- rald Bergmann leest het kerstevangelie en domi nee Bert Renkema houdt een korte kerstoverden king. Het Leger des Heils verzorgt de kerstcollecte. VEERE In het bericht over de re sultaten van de eind toetsen van de basis scholen in de krant van gisteren staat een sto rende fout. Niet de 'Vrije School Vlissingen', maar de Vlissingse Schoolver eniging VSV haalde met een score van 543,7 het op één hoogste gemid delde in Zeeland bij de CET-toets, de opvolger van de Cito-toets. Het gemiddelde van de re formatorische Juliana van Stolberg te Sint Maartensdijk was een fractie hoger: 543,8. Gekerm Jan van Damme Brouwershaven J Sheila van Doorsselaer Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 34