2 I 25 NOC*NSFSPORTGALA VANAVOND VANAF 20.30 UUR IN AMSTERDAM De keuzes vanavond bij het Sportgala zijn heel lastig, al is het maar omdat aan de Nederlandse sportsuccessen in 2019 geen einde lijkt te komen. Hoe kan dat nou, een klein land dat grossiert in goud? Het is een combinatie van talent, keihard trainen en een sportklimaat dat gedijt bij welvaart. mj De baanwielrenners in hun regenboog truien of de Leeu winnen en hun WK-finale. De handbalsters nog dronken van ge luk als de kersverse wereldkampi oen en de beste shorttrackster ter wereld. De snelste vrouw op de 1500 en 10.000 meter in een oranje hemd of een Twentse voetbal- coach met een Amsterdamse ploeg en de op een haar na gemiste Champions League-finale. Een zitskiër met vijf gouden WK-me- dailles versus een Formule 1-cou- reur met drie Grand Prix-zeges. Kortom: hoogste tijd voor de ap pels en peren-verkiezing van 2019. Beter bekend als: het Sportgala. Op het eerste gezicht zijn er am per parallellen of overeenkomsten tussen de zeventien genomineer den in de vijf categorieën (sport man, sportvrouw, sportploeg, coach en paralympisch sporter van het jaar). En toch, als iets opvalt aan al het sportsucces, als er al een gemene deler is, dan is het dat het klimaat in Nederland Sportland op zijn zachtst gezegd behaaglijk is. Vooropgesteld: aanleg en wils kracht van een sporter zijn alles bepalend. Plus wat geluk. Maar het zou te makkelijk zijn om voorbij te gaan aan het Nederlandse top sportklimaat dat mede wordt be paald door ons welvaartsniveau. Want voetbal en baanwielren- nen zijn niet te vergelijken. Hand bal en shorttrack evenmin. Maar al die sporten drijven op dezelfde opofferingsgezindheid van club mensen. De overeenkomst tussen de sporten zit in de organisatie en fijnbesnaarde infrastructuur van Nederlandse sportverenigingen. Met voetbal als volkssport num mer 1. Dat bij de KNVB ruim een miljoen leden geregistreerd zijn, verspreid over ongeveer 3000 voetbalclubs, maakt Nederland uniek als voetballand. In weinig landen is de dichtheid van voet balclubs hoger. En geen droge zandvlakten, maar velden van gras of kunstgras. Met vrijwilligers die wedstrijdjes fluiten, bardiensten draaien, lijnen trekken en de jeugd trainen. De vijf nominaties bij het Sportgala (Virgil van Dijk, Erik ten Hag, Sarina Wiegman, Ajax en de Leeuwinnen) kun je ook zien als een eerbetoon aan de complete Nederlandse voetbalcultuur. ,,We zijn een heel klein land met relatief veel inwoners en een ge weldige infrastructuur, in een van de rijkste delen van de wereld. En voetbal is mateloos populair. Van die omstandigheden wordt gepro fiteerd", zegt Telstar-trainer An- dries Jonker. Hij werkte in binnen- en buitenland, met jeugd en eerste elftallen en was onder meer hoofd jeugdopleiding bij de Engelse grootmacht Arsenal. ,,De scouting is een enorme kracht van het Ne derlandse voetbal. De enorme breedte in ons voetbal, met zoveel clubs en mogelijkheden om te voetballen, maakt de kans om tot de top te komen groter.'' Papendal Wie over topsport in Nederlands spreekt, komt automatisch uit bij Papendal. Bij het topsportcentrum op de Veluwe werken meer dan vijfhonderd mannen en vrouwen aan hun sportcarrières. Atletiek, judo, handbal, skiën, baanwielren- nen, BMX en atletiek. De lijst met sporten is nog veel langer. Anno 2019 zijn de faciliteiten van inter nationale allure, zegt Papendal directeur Jochem Snellens. ,,We doen mee met de grote jongens in Europa. Twaalf jaar geleden ging ik overal kijken, nu komen ze hier.'' En aan het succes lijkt maar geen einde te komen, stelt Snellens trots. ,,De Papendal-factor is moei lijk uit te drukken, maar blijkt misschien uit hoeveel medailles 'we' dit jaar tijdens WK's hebben gewonnen. Vanuit Papendal in olympische disciplines zijn dat er dit jaar 25. Op een totaal van onge veer van 45 of 50 sporten. Dat is een karrenvracht.'' En Papendal staat niet op zich zelf, benadrukt de directeur. De infrastructuur van de Nederlandse sport omvat ook zwemmen in Eindhoven, roeien in Amsterdam en zeilen in Scheveningen. Zoals ook het succes van het vrouwen voetbal en de shorttrackers deels is toe te schrijven is aan goed beleid. Het laat zien dat investeren in structuur, scouting, opleiding, trainingen en faciliteiten loont. Hugo Haak heeft het zelf gezien bij het baanwielrennen. In 2016 had hij als teamsprinter nog een NOMINATIES Sifan Hassan 7 Suzanne Schulting 8 Annemiek van Vleuten 9 zilveren WK-medaille om zijn nek en nu is hij als coach van de suc cesvolle baansprinters genomi neerd bij het Sportgala. Haak is een product van Papendal. ,,De komst van een centrale trainings locatie is een luxe. Het is eigenlijk een klein medaillefabriekje. Suc ces is afhankelijk van een combi natie van factoren. Een goed pro gramma dat een talent alles kan bieden, zorgen dat de randvoor waarden aanwezig zijn, dan is een prestatie maakbaar.'' Wereldtitel De wereldtitel van de handbalsters - op het laatste moment toege voegd aan de genomineerden en direct favoriet - is misschien wel het beste voorbeeld van de heden daagse Nederlandse sportcultuur. De ploeg is sinds 2006 van de grond af opgebouwd via de Hand balacademie op Papendal. Snel lens: ,,Dat was ons eerste pro gramma. Het is met meerdere lichtingen gelukt om door te stro men naar het Nederlands team. Daarin is handbal een lichtend voorbeeld. Eén keer een kunstje doen kan, maar succes over meer dere jaren, dat telt écht.'' as».rw SPORTMAN SPORTVROUW H SPORTPLOEG woensdag 18 december 2019 GO Behaaglijk sportklimaat draagt bij aan gouden golf Daan Hakkenberg en Rik Spekenbrink Amsterdam Sportploeg van het Jaar Nederlands handbalteam (v) 1 Teamsprinters, baanwielr. 2 Nederlands voetbalelftal (v) 3 ►- Ajax (m) Dubbelvier, roeien Sportman van het Jaar Mathieu van der Poel 4 Virgil van Dijk 5 Max Verstappen 6 Sportvrouw van het Jaar Coach van het Jaar Hugo Haak Erik ten Hag Sarina Wiegman Paralympiër van het Jaar Diede de Groot Jeroen Kampschreur Jetze Plat .TETL /i:» mam T< urnUV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 25